Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A zuzmókat a hagyományos gyógyászatban a világ minden táján használják. Az izlandi zuzmóról például már mindenki hallott - jellemzően légúti megbetegedéseknél alkalmazzák. Erre a célra a sima tölgyfazuzmó (Evernia prunastri) is teljesen megfelel. Ez a különleges zuzmó nemcsak a természetes gyógyászat csodaszere, hanem az egyik legjobb otthon elkészíthető köptető alapja is. A tölgyfazuzmó egy lenyűgöző élőlény, amely valójában nem moha, hanem egy alga és egy gomba szimbiózisa. Ez a világszerte elterjedt, leveles zuzmófaj főként fák kérgén, különösen tölgyeken él. Lassan növekszik, és érzékenysége a légszennyezésre kiváló levegőminőség-indikátorrá teszi. Emellett táplálékot és élőhelyet biztosít számos rovar és más élőlény számára.
A tölgyfazuzmó felszíne puha, bokros, szürkészöld, fonákja pedig szennyesfehér színű, elágazó és hasadozott. Lemezei 4–8 centiméter hosszúak. Drogja (Lichen quercus) illóolajokat, orcint, everniasav-metilésztert és szénhidrátokat tartalmaz. Bár dekorációs célokra is gyakran használják, a tölgyfazuzmó számos ipari és gyógyászati felhasználással bír. A parfümgyártásban jellegzetes, fás-mohás illata miatt kedvelt összetevő, ráadásul fixálóként segít megőrizni a parfümök tartósságát.
Gyógyászati alkalmazások:
- Köhögéscsillapító: Nyákoldó és köptető hatású, így enyhíti a köhögés és a hörghurut tüneteit.
- Sebgyógyítás: Külsőleg alkalmazva fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatású, segíti a sebek gyógyulását.
- Aromaterápia: Illóolaját relaxációra, stresszoldásra és légzőszervi problémák enyhítésére használják.
A tölgyfazuzmót dekorációként is előszeretettel alkalmazzák koszorúk, virágkompozíciók és terráriumok díszítésére. Emellett természetes festékanyagként barna és zöld árnyalatok előállítására, illetve potpourrik és füstölők készítéséhez is használják. Egyszerűen készíthetünk házilag köptetőt belőle: a cukrot először karamellizáljuk. Amikor színe lesz, egy kis vízzel hígítsuk fel, majd ebbe rakjuk bele a zuzmódarabokat. Miután felforrt, hagyjuk kihűlni, szűrjük át, és tegyük egy kis üvegbe, és már kész is.