Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A múlt hét második felében is a megelőző egy hónapra jellemző száraz idő volt a meghatározó hazánkban, bár a napsütést főként a hétvégén nagy területen zavarta tartósan megmaradó köd és alacsonyszintű rétegfelhőzet - derül ki a HungaroMet legfrissebb agrometeorológiai jelentéséből. Hétfőtől vált mozgalmasabbá időjárásunk, akkor az északi tájakon többfelé hullott 1-3 mm eső, majd kedden már nagyobb területen, az ország keleti, északkeleti felén mérhettünk 1-6 mm-t. Szerdán hajnalban egy hidegfront már országos csapadékot hozott, hazánk nagy részén 5 és 25 mm közötti mennyiség esett, csak északon, északnyugaton hullott ennél kevesebb eső. Ez a csapadékmennyiség lényegesen több, mint ami a megelőző egy hónapban esett, ami az ország jelentős részén az 1 mm-t sem érte el, ugyanakkor a harminc napos csapadékösszeg sokéves átlagtól vett eltérése továbbra is negatív, 25-50 mm-rel esett kevesebb az ilyenkor szokásosnál az elmúlt egy hónapban. A november közepére erősen kiszáradt felszínközeli talajréteg most a Kisalföld kivételével alaposan átnedvesedett, és főként délen, délnyugaton a középső rétegbe is jutott a nedvességből.
A hőmérséklet meglehetősen tág határok közt változott a mögöttünk álló egy hétben, de összességében 2-5 fokkal hidegebb volt a sokéves átlagnál. A borongós, párás, ködös napokon és területeken napközben is csak 2-4 fok közötti értékeket mérhettünk, míg a naposabb tájakon 10 fok köré melegedett a levegő. Éjszakánként a derült helyeken hűlt -2 és -5 fok közé a levegő. A szerdán érkezett hidegfront előtt azonban hazánk jelentős részén igen enyhe volt az éjszaka 5-10 fok között alakult a minimumhőmérséklet.
Október közepétől a száraz, gyakran napos időben jól lehetett haladni az őszi talajmunkákkal. A repce igen fejlett, jó állapotban van az ősz első felére jellemző esős, de viszonylag enyhe időjárásnak köszönhetően. Az október közepétől november közepéig tartó száraz időjárás következtében azonban jelentősen kiszáradt a talajnak az őszi gabonák gyökérzete által érintett felső rétege.
A még október elején elvetett kalászosok elegendő nedvességet találtak az optimális korai fejlődéshez, ezek az állományok jellemzően 3-5 leveles állapotban vannak vagy már bokrosodnak. A későbbi vetések alatt azonban kiszáradt a talaj, és nehezen, egyenetlenül keltek, el vannak maradva a fejlődésben, és az átlagosnál hűvösebb november sem segíti a megerősödésüket.
A folytatásban az északi országrészben téli, míg délen igen változékony időre van kilátás. Csütörtök éjszaka nyugat felől újabb csapadékzóna éri el hazánkat, melyből északon havazásra, főként nedves, tapadó hóra, míg délen hóra, majd havas esőre, esőre egyaránt számítani lehet. Péntek kora estére mindenütt megszűnik a csapadék, addig pedig 5 és 20 mm közötti mennyiség valószínű, ezúttal is északnyugaton várható a legkevesebb. Az északi, északkeleti országrészben kifehéredik a táj, főként az Északi-középhegység térségében több napon át is megmaradhat a hóréteg.
A hőmérséklet az éjszakai -2 és +3 fok közötti értékekről napközben is csak 1-6 fok közé emelkedik. Szombattól szárazabb és melegebb napok következnek, hétfőig hazánk nagy részén napos időre van kilátás éjszakai fagyokkal, napközben azonban 10 fokot is megközelítő hőmérsékletekkel. Északkeleten lehet vasárnaptól tartósan borult, párás az idő, és ott a hóval borított területeken éjszakánként -5 fok alá csökkenhet a hőmérséklet, és napközben is alig melegszik fagypont fölé a levegő. Keddtől országszerte nagyrészt felhős időben lesz részünk, elszórtan esőkkel, majd havas esővel.