Olyan dolog jön szerdán Magyarországon, amilyen nem tudni, mikor lesz újra

Olyan dolog jön szerdán Magyarországon, amilyen nem tudni, mikor lesz újra

agrarszektor.hu
November 27-én hajnalban a holdsarló és a Spica, a Szűz csillagkép legfényesebb csillaga, együttállásban figyelhető meg a délkeleti égbolton, körülbelül 3 fokos távolságban egymástól. A látványt időjárási körülmények, például felhők, köd és pára akadályozhatják, de tiszta idő esetén lenyűgöző égi jelenség lesz látható.

Jövő héten ismét együtt a hazai agrárszakma az Agrárszektor konferencián Siófokon!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Nagy István, Áder János, Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az éjjeli baglyok, illetve a nagyon-nagyon korán kelők szerdán a napkelte előtti órákban egy újabb együttállást figyelhetnek meg, ha jó helyen lesznek. November 27-én hajnali 3 óra után kel fel a 14%-os megvilágítottságú holdsarló keleten, majd szűk fél órával később a Spica is feltűnik a horizonton - írja az Időkép az Ng.24.hu-ra hivatkozva. A pirkadathoz közeledve egyre magasabbra kúsznak az égen, és hajnal fél 6 körül már a délkeleti égbolton figyelhetjük meg a párost. Ekkor a Hold és a Spica nagyjából 3 fokos látszólagos távolságra lesznek egymástól az égen. A holdsarló lesz magasabban, a Spica a Hold alatt, kissé balra lesz látható. Az időjárás nem mindenhol kedvez majd a páros megfigyelését illetően, ugyanis többfelé lesz erősen felhős, borult az ég, illetve pára, köd is képződik majd több tájegységünkön az éjszaka során, de azért lesznek olyan helyek is az országban, ahol szerencsés esetben rövidebb-hosszabb ideig is láthatjuk majd a Hold és a Spica együttállását.

A Spica a Szűz csillagkép legfényesebb csillaga, valamint az égbolt egyik legfényesebb csillaga is, a 15. helyen áll a sorban. Ez egy kékesfehér színű, forró és fényes óriáscsillag, amely valójában nem egyetlen csillag, hanem egy szoros kettőscsillag-rendszer. A két komponens egy extrém gyorsan forgó főszekvenciális csillag és egy kisebb kísérő, amelyek egymáshoz képest rendkívül közel helyezkednek el, körülbelül 4,014 napos periódussal keringenek. A Spica az égi egyenlítő közelében helyezkedik el, így szinte az egész Földről látható. A Spica körülbelül 250 fényévre van a Földtől. A fő komponens tömege nagyjából 10-szerese a Napénak, míg a kísérőé kisebb. Ez a csillag nagyjából 12 100-szor fényesebb a Napnál. A főcsillag felszíni hőmérséklete eléri a 22 400 K-t.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. november 26. 16:29