Óriási vihar pusztított Magyarországon: durva esőzéseket hozott a ciklon

MTI2024. december 20. 08:13

Az ENSZ Meteorológiai Világszervezetének (WMO) 2024 novemberi jelentése szerint valószínűleg az idei lesz a mérések kezdete óta a legmelegebb év, egyben az első, amelynek átlaghőmérséklete több mint 1,5 Celsius-fokkal haladja meg az iparosodás előtti szintet. A rekordokat döntögető esőzések és áradások, trópusi ciklonok, hőhullámok, aszályok, pusztító bozót- és erdőtüzek "az új realitást jelentik, ízelítők a jövőnkből". 

2024. szeptember 14-21. között Közép-Európában a minden addiginál erősebb, Csehországot, Lengyelországot, Ausztriát, Romániát és Magyarországot is elérő, Boris néven jegyzett mediterrán ciklon okozott heves esőzéseket és áradásokat. Mindezek miatt 27 ember vesztette életét. A Dunán levonuló árhullám a folyó magyarországi szakaszán is gondokat okozott, a tetőző vízállás Budapesten 830 centiméter volt.

2024. szeptember 27-28-án Nepálban mintegy 200 ember halt meg a heves monszunesők következtében, amelyek legalább kétszáz helyen idéztek elő árvizeket és földcsuszamlásokat. 2024. szeptemberében Közép-és Nyugat-Afrikában legalább ezer ember halt meg és egymilliónál is többnek kellett elhagynia otthonát a 14 országot sújtó, 30 éve nem tapasztalt nagyságú esőzések okozta áradások miatt. (Afrikát rendkívül súlyosan érinti a globális klímaváltozás, a Száhel-övezet hőmérséklete gyorsabban emelkedik, mint a globális átlag, az árvizek tovább súlyosbítják a térség szegény és fejletlen országainak helyzetét.)

2024. szeptember-októberben Dél-Amerikában az Amazonas vidékén uralkodó extrém hőség és szárazság következtében több mint 350 ezer erdőtüzet jegyeztek fel Dél-Amerikában (ezek háromnegyedét Brazíliában), ezzel megdőlt a 2007-es rekord. Az El Nino-jelenség következtében a kontinensen télen is 30 Celsius-fok fölötti hőmérsékletet mértek, Brazíliát hét évtizede a legsúlyosabb aszály sújtotta, amely veszélyeztette az energiatermelést és a nagyvárosok ivóvíz-ellátását is.

2024. szeptember-októberben rendkívüli hurrikán- és árvízhullám sújtotta az Egyesült Államok délkeleti részét, az elemi csapások több száz halálos áldozatot követeltek. A szeptember 24-én keletkezett és öt nappal később feloszlott Helene hurrikán, a 2005-ös Katrina óta a legpusztítóbb szélvihar 250 ember halálát okozta, a Florida partjait október 5-én elérő Milton, minden idők második legnagyobb trópusi szélvihara miatt a szövetségi állam történetének legnagyobb kötelező kitelepítését rendelték el.

2024. október 29-én Spanyolország keleti tartományaiban egy nap alatt majdnem egy teljes évnek megfelelő mennyiségű csapadék hullott le. A következő napokban újabb villámárvizek alakultak ki a térségben, az ország történetének egyik legsúlyosabb elemi csapásában, amely a legnagyobb pusztítást Valenciában okozta, 234 ember vesztette életét.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
csapadék, eső, európa, szárazság, időjárás, magyarország, áradás, rekord, esőzés, hőmérséklet, hőség, erdőtűz, ciklon,