Óriási vihar pusztított Magyarországon: mutatjuk, hol csapott le jégeső is

Óriási vihar pusztított Magyarországon: mutatjuk, hol csapott le jégeső is

agrarszektor.hu
A zivatarok, szupercellák, görgőfelhők és más viharos időjárások sokak kedvenc meteorológiai jelenségei közé tartoznak. 2024-ben pedig jó pár ilyen érdekes és különleges időjárási pillanatban lehetett része a magyaroknak, bár nem egy alkalommal komoly problémákat okozott a lezúduló csapadék, vagy az aggasztóan nagyméretű jégeső is.

Az idei év legszebb, legizgalmasabb viharaiból készített összeállítást az Időkép.hu. Elsőnek a március 15-ei hosszú hétvége második napját említették, amikor olyannyira aktív volt a légkör, hogy egy igazi felhőszörny úszott át a Balaton felett, akár egy májusi zivatar is megirigyelhette volna a struktúráját. Lélegzetelállító felhőzetével szó szerint bekebelezte a magyar tengert.

Április egyik hétvégéje sem volt túlságosan unalmas, a hónapban az egyik legszebb fotó éppen a főváros felett született, ezen a napon Budapestre ugyanis látványos virgákkal érkeztek a tornyos gomolyfelhők, gyönyörű szivárványok és még egy tuba is megjelent az égen - írták. Időjárási szempontból mindenképpen izgalmasan alakult a pünkösdi hosszú hétvége is, zivatarok, szupercellák, jégesők tarkították ezeket a napokat. Volt, ahol kiadós felhőszakadás áztatta a földeket, volt, ahol dió nagyságú jég hullott, Budapestre például menetrendszerűen érkeztek pénteken, vasárnap és hétfőn is a zivatarok.

Május legutolsó napján a késő délutáni, esti órákban délnyugat felől több heves vihar, köztük szupercellák is végigszántották a tájat. Felhőszakadással, viharos széllel és félelmetes, néhol földet karcoló peremfelhőkkel érkeztek meg. Egyből egy nappal később, június elsején történt az eset, nem is egy, hanem két szupercella is elérte a várost, egymás után. Diónyi jég, felhőszakadás, szélvihar, villámárvíz - röviden így lehetne összefoglalni a történteket, Ebesen durva downbursttel csapott le a vihar.

Rég látott hevességű szupercella érkezett az osztrák határt átlépve Vas vármegye székhelyére június 9-én, a kora esti órákban. A forgó zivatarfelhőből 18 óra 56 perckor mezociklonáris tornádó ért földet Szombathely közelében, amit sokan megírtak aztán. Mezoléptékű konvektív rendszerré (MKR) álltak össze a zivatarok június 22-én az esti órákban, ami az ország keleti felén többfelé okozott heves villámtevékenységet és felhőszakadást is. Eközben északkeleten nagy méretű jégesővel érkező heves zivatarok alakultak ki, melyek több települést is megszórtak tojás, helyenként mandarin nagyságú jéggel.  A határ mentén még ereje teljében volt az a szupercella, amely július 13-án érte el nyugat felől az országot - a Balaton nyugati medencéjét elérve azonban már sokat gyengült.

Augusztus 27-én egy összeáramlási vonal mentén, kb. 200 kilométer hosszan alakultak ki zivatarok a késő délutáni, kora esti órákban a középső országrészben, melyek között hevesebb cellák is előfordultak. Ezek egyike csapott le Balassagyarmat városára. A felhőszakadás során rövid idő alatt 44 milliméternyi csapadék hullott le, ami több utcát is elárasztott. Augusztus 28-án szintén fortyogott a légkör, néhány helyen, például Tapolcán, Ajkán, Hévízen, Várvölgyben és Alsópáhokon jég is esett, de nem ez okozta az igazán nagy problémát, hanem a hirtelen lezúduló, nagy mennyiségű eső, amit nem bírtak elnyelni a csatornák.

Bár októberre nem jellemző, hogy szupercellák alakuljanak ki, a hazánk felett átvonuló hidegfront hatására most mégis megtörtént. A forgó zivatarfelhőt villámok kísérték, helyenként rövid idő alatt nagyjából 10 mm csapadék hullott.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?
Hello vidék  |  2024. december 31. 14:06