6. Kilyukadt felhők a Nyugat-Dunántúlon
Március 22-e reggelén a Nyugat-Dunántúlon élők lehettek figyelmesek a különös felhőlyukakra az égen. A jelenség kialakulásában persze semmi misztikus sincs, csak megfelelő légköri körülményekre van szükség, melyek ezen a reggelen teljesültek is - írja az Időkép.
5. Holdszivárvány a Dunántúlon
Május 23-án este, a telihold fénye világította meg a Dunántúlon átrobogó záporokat, zivatarokat. A zselici webkamerának pedig sikerült egy látványos holdszivárványt elkapnia az egyik záporon. A holdszivárványok igazi ritkaságok, melyek megpillantásához az erős holdfény, alacsony holdállás és csapadék mellett fényszennyezéstől mentes környezetre is szükség van.
4. Gyémántporon kialakult égi tünemények
A leglátványosabb és legritkább légköroptikai tünemények közé tartozó gyémántpor jelenségekből is láthattunk 2024-ben pár szép példányt. Január végén Szeged környékén és Cegléden is gyönyörű gyémánpor halókat lehetett látni, és az év végére is jutott egy Kisvárdáról.
3. Éjszakai világítófelhők a fejünk felett
Az éjszakai világítófelhők az év szezonális látványosságai közé tartoznak. Június elejétől augusztus elejéig pillanthatóak meg az esti és hajnali égbolton, de szinte lehetetlen megmondani, hogy pontosan mikor és milyen intenzíven tűnnek fel, így aki látni szeretné őket, annak résen kell lennie. Július 13-án hajnalban különösen erősen, az égbolt jelentős részét lefedve ragyogtak fel a világítófelhők, melyek a legtöbb esetben az északi, északnyugati horizont felett szoktak tündökölni.
2. Tükörszivárvány Vácnál
2024 egyik legkülönlegesebb látványossága jelent meg Vác környékén április 22-én, amiről sokan még csak nem is hallottak. A tükörszivárvány ugyanis egy meglehetősen ritka légköroptikai jelenség, melynek kialakulásához egy közeli vízfelületetre (jelen esetben ez a Duna volt) is szükség van, na meg arra, hogy a szemlélő pont a megfelelő szögben lássa a jelenséget.
1. Mezociklonális tornádó Szombathely közelében
A heves zivatatarokkal tűzdelt nyári időszakban időnként előfordul, hogy tornádó kialakulásáról is beszámolnak, ezek azonban túlnyomóan a nem-mezociklonális tornádók közé tartoznak, melyek bár képesek károkat okozni, nem rendelkeznek akkora pusztítási potenciállal, mint mezociklonális társaik. Június 9-én egy ilyen mezociklonális (szupercellából kialakuló) tornádó nyúlt le a Szombathely környékén tomboló tankönyvi szupercellából. A tornádó a közeli Nardán 30 lakóházat rongált meg, fákat tört ki, villanyvezetékeket tépett le, de személyi sérülés szerencsére nem történt. Ehhez fogható tornádó a 2010-es mezőkövesdi és a 2007-es gátéri tornádó volt.