Sokat javult a helyzet, de a gazdák egy része ma sem köt biztosítást

Braunmüller Lajos2025. január 16. 05:57

Változik a hazai növénybiztosítási piac, az elmúlt évek nehézségei után a termelők tudatossága is sokat javult, ám továbbra is vannak olyan gazdák, akiket nehezen tudnak megszólítani a piaci szereplők – mondták el az Agrárszektornak nyilatkozó szakértők. Agrárbiztosítási körképünkben Baranyi Szabolcs, a Groupama Biztosító Zrt. mezőgazdasági üzleti igazgatója, Hajgató Szilveszter. A Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. agrárszakértője és Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke értékelte a piac fejlődését és az idei várakozásokat.

– mondták el az Agrárszektornak a piacot jól ismerő szakértők. A biztosításra adó gazdák tehát fejlettebb, összetettebb konstrukciók felé mozdulnak el, ám a szerződéseknek ellenálló termelők továbbra sem gondolják azt, hogy a meglévő kárenyhítési rendszerben való részvételen túl egyebet kellene tenniük.

Baranyi Szabolcs: aki eddig nem kötött, azt nehéz meggyőzni

Jelenleg az agrárbiztosítási piacon az tapasztalható, hogy a tudatosság javul és egyre népszerűbbek az összkockázati konstrukciók, de az is megfigyelhető, hogy nincsenek érdemi számban új termelők, hanem azok, akik eddig is kötöttek, azok tudatosabbakká váltak. A legnagyobb probléma véleményem szerint az, azok a termelők, akik eddig nem kötöttek piaci növénybiztosítást, azok ezután sem akarnak. Érdemben nem növekszik az ügyfélszám, leginkább csak a cégek szétválásánál, feldarabolásánál lehet ilyet tapasztalni

mondta el az Agrárszektornak Baranyi Szabolcs, a Groupama Biztosító Zrt. mezőgazdasági üzleti igazgatója. A szakember szerint ráadásul nem korrekt az, hogy akik nem kötnek növénybiztosítást, azok szintén részesülnek az egyes pillér forrásaiból – még ha kisebb mértékben is.

Kiemelte azt is, hogy elsősorban az aszály miatt a biztosítók nagyon megválogatják már, hogy melyik térségre hogyan kötnek szerződést. Jelentősen eltérőek a biztosítási díjak is, az egyes országrészekben különböző díjtételek vannak most már szinte minden szereplőnél, hiszen vannak kockázatosabb és kevésbé kockázatos országrészek.

Az egyik leginkább biztosított növény, a repce vetésterülete például csökkent az elmúlt években, a zöldítés keretében termelt egyes kultúrák, például a lucerna esetében pedig nem jellemző, hogy biztosítást kötnének a gazdák.

Hajgató Szilveszter: növekszik az összkockázati konstrukciók népszerűsége

A növénytermesztés nehéz helyzetétől függetlenül nagyon sokan kötöttek tavaly biztosítást, azonban a terményárak nagyot estek, így a biztosítások díja is kedvezőbb lett. A terményárak 2022-es, 2023-as csúcsaihoz képest majdnem a felére csökkent a termények biztosítási összege – mondta el az Agrárszektornak Hajgató Szilveszter. A Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. agrárszakértője hozzátette:

A növénybiztosításoknál rendelkezésre álló, az öngondoskodást ösztönző támogatás a támogatott növénybiztosításokra befizetett összegnek minimum 40, maximum 70 százaléka. Utóbbit azok kaphatják meg, akik összkockázatú biztosítást kötnek. A szakember ugyanakkor rámutatott: ha nagyon sok az igénylő, akkor nem mindegy, hogy a rendelkezésre álló 13 milliárd forintos keretre mennyi támogatási igény érkezik be.

2024-ben ugyanakkor az történt, hogy akik „A” típusú, összkockázati biztosítást kötöttek, azok megkapták a maximális támogatást, tehát 70 százalékot, ami már három-négy éve nem történt meg a piacon. Tehát nagyon jól jártak azok, akik ilyet kötöttek, mert a befizetett díj 70 százalékát visszakapták támogatás formájában. Akik pedig „B” típust kötöttek, tehát megnevezett veszélynemekre, például jégkárra, viharkárra érvényes konstrukciót, azok 45 százalékát kapták vissza a befizetett összegnek.

Természetesen az „A” típusú biztosítás díja is magasabb, ám bizonyos elemek, például az aszálykár, csak ebben a konstrukcióban érhetőek el. Hajgató Szilveszter szerint a gazdák tudatossága is fejlődött az utóbbi években, a jelen támogatási körülmények között nem jellemző, hogy a biztosításokon akarnának spórolni az ügyfelek. Sőt, kiterjesztik a biztosításukat újabb elemekre is: akik például korábban csak jégkárra kötöttek szerződést, már viharkárra is gondolnak.

Petőházi Tamás: piaci konstrukciókra is szükség van

A tudatosság növelése a szakmai szervezetek szerint is fontos lenne, hiszen a termelők gazdálkodásának kiszámíthatóságát, a nem várt helyzetek pénzügyi kezelését nagyban tudja segíteni az, ha megfelelő konstrukciókat választanának a mezőgazdaság szereplői.

Régóta hangsúlyozzuk az agrárbiztosítások jelentőségét annak érdekében, hogy a termelők számára egyértelmű legyen ennek fontossága. Sajnos azonban nagyon sok termelő azt hiszi, hogy a kárenyhítési rendszer, amiben benne vannak a területalapú támogatás miatt, megoldja minden problémájukat. Érdemes azonban emellett piaci alapú biztosítást is kötni

mondta el az Agrárszektornak Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
növénytermesztés, biztosítás, kockázat, agrárbiztosítás, kockázatkezelés, agrárkár, felelősség, petőházi-tamás, groupama-biztosító, káresemény, szántóföldi-növénytermesztés, szektorkörkép,