Március 19-én jön a tavasz meghatározó agráreseménye: Agrárium 2025
A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.
Kistermelők, őstermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
Szombat reggel az ablakon kinézve, nem biztos benne, hogy zavartalanul elvégezheti a napi munkákat? Tudni szeretné várható-e csapadék, lesz-e szél, esetleg lehet-e viharra számítani? Kíváncsi rá, hogy permetezésre alkalmas-e az időjárás, esetleg az ország különböző agrometeorológiai térképei érdeklik? Itt az Agrárszektor napi időjárásjelentése. Ilyen időjárásra készüljön a mai, szombati (2025.01.25.) napon.
2025.01.25. szombat: A köd, rétegfelhőzet főleg az ország középső harmadán és az északi tájakon tartósan megmaradhat, másutt több-kevesebb napsütés várható. Számottevő csapadékra nincs kilátás. A Dunántúlon nagy területen megélénkül a délies szél, a nyugati megyékben erős széllökések is előfordulnak.
A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 2 és 12 fok között várható - az északi, tartósan borult vidékeken lesz a hidegebb -, azonban a szelesebb, napos dunántúli részeken ennél néhány fokkal melegebb is lehet. Késő estére -1 és +8 fok közé csökken a hőmérséklet.
Orvosmeteorológiai tájékoztató: Fronthatással nem kell számolni az arra érzékenyeknek.
A következő napon várható időjárás
2025.01.26 vasárnap: A köd, illetve rétegfelhőzet az Északi-középhegység térségében és környékén tartósabban megmaradhat - arrafelé esetleg szitálás előfordulhat. Délután északnyugat, nyugat felől megnövekszik a felhőzet, és az északnyugati tájakon kevés helyen lehet esőre, záporra számítani. A délnyugati, déli szél megélénkül, helyenként meg is erősödik, elsősorban az Északi-középhegység térségében azonban gyenge marad a légmozgás. Délután döntően 10, 17 fok közötti értékeket mérhetünk, de a tartósan borult, párás északi, északkeleti tájakon továbbra 5 fok alatt maradhatnak a csúcsértékek.
Friss híreink:
Kiderült, nagy a baj Magyarországon is: itt a lista, amiről mindenkinek tudnia kell
Magyarországon több mint 2050 védett élőlény található, ebből 273 fokozottan védett. A védett élőlények listája nemcsak az egyes fajok védelme szempontjából kulcsfontosságú, hanem segít megőrizni az ökológiai egyensúlyt és élőhelyeiket. Dedák Dalma, a WWF Magyarország környezetpolitikai szakértője az Agrárszektornak elmondta, hogy a védett élőlények listája valójában egy kiemelt természetvédelmi oltalom, ami alapvetően egy jogszabály, nem egy veszélyeztetettséget bemutató vörös lista, és elsősorban olyan élőlényeket érint, amelyek többek között társadalmi szempontból is jelentőséggel bírhatnak és segítik a természeti rendszerek fenntartását.
Jöhet az újabb feketeleves: jobb, ha minden gazda felkészül, ez várhat rájuk
A növényvédőszerek használatának egyre szigorúbbak a szabályai, a hatóanyag-kivonások a gazdálkodóknak kihívásokat jelentenek. Emellett a technológiák is gyorsan fejlődnek: önjáró traktorok, drónok, fainjektálás, de jól jönnének a modern, rezisztens fajták.
Nem olcsóbb a vendégmunkás, de magyarok már nem jelentkeznek álláshirdetésre
Miközben a kormány felére csökkentette a vendégmunkás-engedélyek számát és szűkíti a potenciális küldő országok körét is, a munkaerőhiánnyal küzdő, de mégis fejleszteni tervező cégek egymás után látják be, hogy csak hazai munkaerővel már nem tudnak működni. A több ágazatot érintő helyzet a mezőgazdaságban és élelmiszeriparban is érezteti a hatását. Az elismert országok körébe nemrég felvett Fülöp-szigetek komoly küldő országnak számít, de számos egyéb helyről is érkezhetnének dolgozók a hazai agrofood-szektorba. Alkalmazásuk legfőbb oka nem az, hogy olcsóbbak lennének, hiszen ugyanazt a bérezést kínálják nekik is – egyszerűen ők azok, akik jelentkeznek a munkára.
A Pénzcentrumról és a HelloVidékről ajánljuk:
Temérdek magyarnak csak álom marad az 1 milliós fizetés: ezt aztán nagyon nem verték nagy dobra
A KSH friss adatai szerint 2023 januárja és 2024 novembere között a bruttó átlagkeresetek 11,2%-kal, míg a mediánkeresetek 8,6%-kal emelkedtek, azonban a növekedés üteme eltérően érintette az ágazatokat és a munkavállalókat. A legnagyobb béremelkedés a vendéglátásban történt (15%), míg az informatikai szektor növekedése mérsékeltebb volt (10%). Az olló az átlag- és mediánbérek között tovább nyílt, ami aggasztó társadalmi egyenlőtlenségekre utal. A cikk azt is megvizsgálja, hogy egy négyfős család vásárlásaihoz hogyan viszonyul az átlagos nettó kereset, és mekkora terhet jelentenek az élelmiszerköltségek a háztartásoknak.