Vége a megszokásoknak a földeken: itt az ideje változtatni a gazdáknak

Vége a megszokásoknak a földeken: itt az ideje változtatni a gazdáknak

agrarszektor.hu
Az egyik legnagyobb kihívást jelenleg a klímaváltozás jelenti, át kell tehát állítaniuk a látásmódjukat a magyar termelőknek és nem csak a 3-4 fő növényben szabad gondolkodniuk - mondta ifj. Fazekas Miklós, az Alfaseed Kft. ügyvezető-tulajdonosa. A szakember, aki 2024-ben elnyerte a Portfolio Csoport Év fiatal agrárszakembere díját kiemelte, érdemes olyan növényeket is beintegrálni a vetésváltásba, amelyek a szélsőséges időjárási körülményekhez is jól tudnak alkalmazkodni. Hozzátette, Magyarország nemsokára válaszút elé érkezik, hiszen a keleti és nyugati országnak kezd teljesen más mikroklímája kialakulni, ami komoly változásokat hozhat a mezőgazdaságban itthon.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Az Alfaseed Kft. egy növénynemesítéssel és vetőmagforgalmazással, -előállítással foglalkozó cég - közölte az Agrárszektorral Fazekas Miklós. Kiemelte, a cég aktívabb részvétele a piacon 2015-2016-2017-ben kezdődött el. Mint mondta, számukra jelenleg a legnagyobb kihívást a klímaváltozás, illetve azok a természeti körülmények jelentik, amelyek évről évre nehezebbé teszik a termesztési körülményeket. 

A nemesítés egy hosszú távú folyamat, közben viszont nagyon gyors ütemben változik a klímánk, ez pedig akár minden évben új károkozókat, kórokozókat hozhat be a növénytermesztők életébe.

A szakember szerint érdemes olyan növényeket beintegrálni a vetésváltásba, amelyek a szélsőséges évjáratokban megfelelő alternatívaként pótolni tudják a gazdák számára az esetlegesen kieső bevételt. Ezek lehetnek akár a cirokfélék is, amelyek a nagyon szélsőséges ökológiai körülményekhez is tudnak alkalmazkodni. ifj. Fazekas Miklós hangsúlyozta, úgy látja, a termelők számára az egyik legnagyobb kihívás, hogy nagyon fruktuálnak a felvásárlási árak, ezért könnyen elfelejtődnek az említett alternatív növények.

Én azt szoktam javasolni, hogy öt éves átlagban kell gondolkodni egy növény életében, és ha ebben az időszakban profitábilis, akkor érdemes bent hagyni a vetésváltásban. A termelőknek kicsit át kell állítani a látásmódjukat annak érdekében, hogy ne csak a 3-4 fő növényben gondolkozzanak, hanem minden évben legyen egy olyan kiegészítő fajuk, amelyet meg tudnak tanulni megfelelően termelni. Ezáltal tapasztalatot szerezhetnek a termesztésében és akár hosszú távon is foglalkozhatnak vele.

EZ IS ÉRDEKELHET

A szakember véleménye az, hogy Magyarország nemsokára válaszút elé érkezik, hiszen már most kezd két részre szakadni az ország. A keleti régiónak teljesen más mikroklímája alakul ki, mint a nyugatinak, ennek megfelelően lesznek olyan területek, ahol a gazdáknak jobban kell majd alkalmazkodniuk, mint eddig.

Címlapkép forrása: Agrárszektor
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI) (x)

Az SDI (Felszín alatti csepegtető öntözés) a mikroöntözés fogalmához talán leginkább közel eső öntözési mód, amivel a gyökérzónába juttatjuk az öntözővizet, és ezzel együtt a vízbe kevert tápanyagot.

KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?