Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
Február elején a korábbi években megszokott szezonális trendekkel ellentétben stagnál a sárgarépa ára a lengyel nagybani piacokon stagnál, annak ellenére hogy az utóbbi évek legkisebb termését takarították be az országban. A mosott, zsákos kiszerelésű sárgarépa jelenlegi nagybani ára továbbra is 1,40-1,80 PLN/kg (135-175 Ft/kg) között mozog, ami nemcsak az előző szezon azonos időszakának árainál alacsonyabb (-36%), hanem még a 2022/2023-as idény árainál is (-16%) - írta meg a FruitVeB.
Elemzők szerint az is egyértelmű, hogy nem nő az esélye a sárgarépa drágulásának, hanem pont ellenkezőleg: egyre nagyobb nyomás nehezedik az árakra. Miért nem drágul tehát a sárgarépa Lengyelországban?
A válasz elég egyértelmű: az árak stagnálásának oka a korábban soha nem látott mennyiségű import beáramlása. Az idei szezonban a behozatal a szokásosnál korábban kezdődött, azóta is dinamikusan nő, ráadásul az importált sárgarépa ára egyre csökkent. A Lengyelországba irányuló sárgarépaimport szeptembertől novemberig 8,6 ezer tonnát tett ki, ami több mint háromszorosa volt az egy évvel ezelőttinek, több mint négyszerese a két évvel ezelőttinek és majdnem ötszöröse a három évvel ezelőttinek. Másrészt az import tételek átlagára már szeptemberben is alacsonyabb volt, mint az előző években, októberben és novemberben pedig valósággal beszakadt ez az árszint.
Lengyelországba hagyományosan Hollandiából importálják a legtöbb sárgarépát, a 2024. szeptember-novemberi időszakban az innen érkező import azonban a tízszeresére nőtt: a tavalyi 429 tonnáról 4975 tonnára. A Németországból származó behozatal szintén nőtt: 1587 tonnáról 2599 tonnára, igaz, az Olaszországból származó import viszont enyhe csökkenést mutatott: 458 tonnáról 432 tonnára. Ami újdonság, hogy idén extra tételek is szerepelnek ebben a rangsorban: érkezett például sárgarépa Fehéroroszországból (324 tonna) is, míg tavaly egyáltalán nem volt innen import.