2025. február 7. péntek Tódor, Rómeó
Itt a kertészek februári feladatlistája: ezeket a munkákat most kell elvégezni

Itt a kertészek februári feladatlistája: ezeket a munkákat most kell elvégezni

agrarszektor.hu
A hirtelen jött januári meleg az ország számos vidékén előcsalogatta az első rügyeket, Zalában nyílik az aranyeső, de előbújtak a korai gyógynövények is: a csalán már éledezik, sőt, még pitypangvirágot is találni! Ha valaki bizonytalan abban, hogy februárban milyen feladatokat érdemes elvégezni a kiskertben, akkor érdemes elolvasni az alábbi cikket, hiszen Kósa Dániel kertészmérnökkel most összegyűjtött a Pénzcentrum néhány hasznos tippet!

Legyen Ön is EARLY BIRD - Agrárium 2025 konferencia

A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!

Február első hetében járunk, és az időjárás hirtelen keményebbre fordult. Január azonban szokatlanul enyhe volt, szinte tavaszias időt hozott, így a kertben a megszokottnál jóval korábban megindult az élet. Egyes helyeken már rügyet bontott a fügefa, máshol - például Zalában - az aranycserje (amit sokan tévesen aranyvesszőnek neveznek) virágzik, pedig még messze van a március-április, amikor ennek eljönne az ideje. Ez azonban nem feltétlenül jó hír, hiszen a hideg még visszatérhet, és komoly károkat okozhat a növényekben. Ennek ellenére a naposabb idő sokakat arra ösztönöz, hogy kertjükben vagy udvarukon munkához lássanak.

EZ IS ÉRDEKELHET

1.   Álljunk neki, időben megtervezni a kiskertünk!

Érdemes visszatekinteni az előző évre: végiggondolni, mit és hogyan végeztünk el, milyen eredmények születtek, és levonni a tanulságokat. A tervezés alapvető fontosságú, hiszen így hatékonyabban dolgozhatunk. A modern technológiának köszönhetően könnyen hozzáférhetünk szakirodalomhoz - éljünk ezzel a lehetőséggel, és bővítsük tudásunkat - tanácsolta mindenekelőtt Kósa Dániel.

2.   Ellenőrizzük le, mennyi vetőmagunk van!

Ha saját palántákat szeretnénk nevelni, ellenőrizzük, hogy minden szükséges vetőmagot beszereztünk-e. A szerszámok kiválasztásánál az egyik legfontosabb szempont a minőség. A tartós, jó minőségű eszközök hosszú távon kifizetődőbbek, még ha kezdetben drágábbak is.

3.   Szerszámokkal hogy állunk?

Az egyik legfontosabb kellék - emelte ki Kósa Dániel - a metszőolló, a karos olló és a fűrész. Érdemes olyan szerszámokat választani, amelyek kényelmes markolattal rendelkeznek, mert a hosszabb munka során kevésbé fárasztják a kezünket. Fontos, hogy a pengék kiváló minőségű acélból készüljenek, és gondoskodjunk az élezésükről is. Egy megfelelő fenőkő segítségével hosszabb élettartamot biztosíthatunk eszközeinknek. Nem szükséges a legdrágább japán fenőkő, a jó minőségű kaszakövek is megfelelőek lehetnek. Egyéb alapvető szerszámok közé tartozik a kapa, ásó, lapát, gereblye és vasvilla. Az ásók és kapák esetében is a tartósság a legfontosabb szempont. Érdemes olyan változatokat választani, amelyek nyele cserélhető, így ha véletlenül eltörik, nem kell az egész szerszámot lecserélni.

EZ IS ÉRDEKELHET

4. A szerszámok karbantartása szintén lényeges

Az élezés mellett ügyeljünk arra is, hogy megóvjuk őket a korróziótól. Lehetőség szerint fedett helyen tároljuk őket, például egy sufniban, garázsban vagy kazánházban. A legtöbb modern eszköz már rendelkezik felületvédelemmel, de az idő múlásával ez is megkopik. Ha szükséges, csiszoljuk le és fessük újra a felületet, vagy használat után tisztítsuk meg és kenjük be zsírral a fémrészeket. A rendszeres tisztítás nemcsak a rozsdásodás ellen véd, hanem segít eltávolítani a kórokozókat is. Metszőollók és fűrészek esetében érdemes alkohollal fertőtleníteni a pengéket, hogy elkerüljük a betegségek átvitelét egyik növényről a másikra.

5.   Még nem késő nekiállni a metszésnek

A kertben ilyenkor még mindig elvégezhetjük az almatermésűek metszését. A csonthéjas fák elhalt vagy lehullott ágait is érdemes összegyűjteni, valamint eltávolítani a fákon maradt, elszáradt terméseket, hogy megelőzzük a fertőzéseket. A tél folyamán letakart növényeket ellenőrizzük, és ha szükséges, óvatosan bontsuk meg a takarást, hogy elkerüljük a befülledést - ugyanakkor készüljünk fel arra is, hogy a hideg visszatérhet, így a takarást szükség esetén vissza kell helyeznünk.

EZ IS ÉRDEKELHET

6. Ne feledkezzünk meg a madarakról sem!

Ha madáretetőt helyeztünk ki, ne felejtsük el ellenőrizni a magok mennyiségét. Az enyhébb idő miatt lehet, hogy kevesebb fogyott, de egy hirtelen lehűlés után ismét több madár érkezhet táplálékért.

7. Az öntözésre is figyeljünk

A fagymentes időszakokban ne feledkezzünk meg az öntözésről sem, különösen az örökzöldek esetében. Fontos, hogy csak annyi vizet juttassunk ki, amely megőrzi a talaj megfelelő nedvességtartalmát.

7+1. Szedjünk friss gyógynövényeket

Végül, ha kertünkben csipkebogyó, naspolya vagy kökény is található, a megmaradt termésekből még most is készíthetünk ízletes teát, vagy akár frissen is elfogyaszthatjuk őket. Emellett a hirtelen jött januári meleg az ország számos vidékén előcsalogatta a korai gyógynövényeket: a csalán már éledezik, sőt, még pitypangvirágot is találni! Bátran gyűjtsünk belőlük, de ügyeljünk arra, hogy ne forgalmas utak mentén vagy szennyezett területeken szedjük a természet kincseit!

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. február 7. 16:28