agrarszektor.hu • 2025. február 11. 07:45
Továbbra is általában derült, napos idő várható, de a felhőzet a délnyugati, nyugati tájakról délutántól kissé kelet felé terjeszkedik - derül ki az Agrárszektor keddi (2025.02.11.) országos középtávú előrejelzéséből. Jó lenne kimenni a földekre, de nem tudja vigyen-e magával gumicsizmát? Permetezne, de lehet, hogy lesz szél? Eljött a betakarítás ideje, de nem biztos benne, hogy ezt a meteorológia is így gondolja? Segítünk! Mutatjuk, milyen időjárás várható a mai, keddi (2025.02.11.) napon.
Kedd reggel az ablakon kinézve, nem biztos benne, hogy zavartalanul elvégezheti a napi munkákat? Tudni szeretné várható-e csapadék, lesz-e szél, esetleg lehet-e viharra számítani? Kíváncsi rá, hogy permetezésre alkalmas-e az időjárás, esetleg az ország különböző agrometeorológiai térképei érdeklik? Itt az Agrárszektor napi időjárásjelentése. Ilyen időjárásra készüljön a mai, keddi (2025.02.11.) napon.
2025.02.11. kedd: Továbbra is általában derült, napos idő várható, de a felhőzet a délnyugati, nyugati tájakról délutántól kissé kelet felé terjeszkedik. Csapadék nem várható. A délkeleti szél csak kevés helyen élénkül meg.
A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 4 és 8 fok között alakul. Késő este -6, +2 fok valószínű.
Orvosmeteorológiai tájékoztató: Anticiklon peremén helyezkedünk el, az időjárási frontok elkerülik térségünket.
A következő napon várható időjárás
2025.02.12 szerda: Reggel keleten még lehet némi szűrt napsütés, majd ott is beborul az ég. Nyugat felől növekszik a csapadék esélye, egyre nagyobb területen fordulhat elő vegyes halmazállapotú csapadék: az eső, havas eső mellett havazás, egyes részeken - az esti óráktól akár nagyobb eséllyel - ónos eső is valószínű. A délkeleti szél helyenként megélénkül. Kora délután 1, 7 fok valószínű.
Friss híreink:
Tömegével szűnhetnek meg a hazai kisboltok, ha újra árstop lesz
Nagy port kavart Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter tegnapi bejegyzése, amely szerint a kormány újra az árstopok bevezetését fontolgatja. A ma érkező inflációs adat a várakozások szerint rosszabb lesz a tervezettnél, emiatt ismét jogi úton rögzítheti egyes termékek árát a kormány. A korábbi tapasztalatok ugyanakkor nem voltak kedvezőek, a mezőgazdasági termelők, a feldolgozók és a kereskedelem számára sem. A jelek szerint az élelmiszer-termékpálya szereplőinek most is van okuk az aggodalomra: ha újból bevezetnék az árstopot, több ponton is komoly piaci zavarok alakulhatnak ki, a családi tulajdonú kisboltok pedig ezrével zárhatnak be. Ráadásul a károk mellett kérdéses, hogy lenne-e haszon: a közgazdászok szerint az árbefagyasztások révén nem lehet megfékezni az inflációt.
Átalakult a marhatenyésztés itthon: már ilyen fajtákkal foglalkoznak a gazdák
A magyar szarvasmarha-tenyésztés az elmúlt évtizedekben jelentős átalakuláson ment keresztül, amelyben meghatározó szerepet játszott a holstein-fríz fajta térnyerése. Az Agrárszektor Wagenhoffer Zsombort, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének ügyvezető igazgatóját, és az Állatorvostudományi Egyetem Állattenyésztési Intézetét vezető címzetes egyetemi tanárát kérdezte, hogy milyen fajtákkal foglalkoznak leginkább a hazai gazdák, és hogyan változott a tenyésztési stratégia az évtizedek során. A tejtermelésben a holstein-fríz dominanciája vitathatatlan, a húsmarha ágazatban pedig francia és brit fajtákkal folyik a hízómarha előállítás, ugyanakkor a magyar szürkemarha és a magyartarka is megőrizték helyüket az ágazatban. A beszélgetésből kiderült, hogy a termelési prioritások mellett ma már a fenntarthatóság, az innováció és az állatjólét egyre nagyobb szerepet kapnak.
Kiderült az igazság az itthon kapható gyümölcsökről: tényleg ezt esszük?
A legtöbb élelmiszer-növényünk esetén megszokás alapján eldöntjük, hogy melyik a gyümölcs és melyik a zöldség. Van, ami sokaknál kétesélyes, mint a paradicsom, vagy az avokádó. További érdekesség az is, hogy a dinnyék és a szamóca „egyértelműen” gyümölcsök, de lágyszárúak, azaz életmódjuk jobban hasonlít a zöldségekéhez, mint a többi gyümölcshöz, ami fán terem. Nem egyszerű tehát a helyzet.
A Pénzcentrumról és a HelloVidékről ajánljuk:
Kiderült a forgatókönyv: súlyos árat fizethet Magyarország, ha Putyin végül megnyeri a háborút
A háború befejezésének előrejelzése még három év után is szinte lehetetlen küldetésnek bizonyul. Bendarzsevszkij Anton, a konfliktus geopolitikai és katonai dinamikájának elismert szakértője szerint a helyzet rendkívül bonyolult, hiszen az orosz agresszió végső céljai sem világosak, és bár a háború már most is jelentős változásokon ment keresztül, a jövőre vonatkozó előrejelzések továbbra is bizonytalanok. Az orosz kudarcok, ukrán ellentámadások és a változó nyugati támogatás mind hozzájárultak a háború dinamikájának folytonos átalakulásához. A szakértő szerint a konfliktus kimenetele több tényezőtől függ, többek között attól, hogy melyik fél képes a hosszú távú kitartásra és milyen mértékben befolyásolják a külső tényezők, mint például a nemzetközi szövetségek és a belső politikai helyzetek. A Magyarországra vonatkozó geopolitikai következmények és a térség biztonsági helyzete szintén alapvetően változhat, akár egy ukrán győzelem, akár egy orosz siker esetén, és ezek a folyamatok alapvetően meghatározhatják a jövőbeni regionális politikát és gazdasági kapcsolatokat. Ez itt a Pénzcentrum interjúja az ország legismertebb orosz-ukrán szakértőjével.