Veszélyben a tölgyerdők: magyar és szlovák szakemberek keresik a megoldást

Veszélyben a tölgyerdők: magyar és szlovák szakemberek keresik a megoldást

agrarszektor.hu
A közép-európai tölgyesek biodiverzitása és természetessége jelentősen csökkent, ezért fenntartható erdőgazdálkodási megoldásokra van szükség. Egy magyar-szlovák együttműködés keretében indult projekt az örökerdő-gazdálkodás és különböző erdészeti beavatkozások hatásait vizsgálja a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében. A kutatási eredmények gyakorlati alkalmazása hozzájárulhat az erdők folyamatos borítottságának fenntartásához és az erdőgazdálkodás fenntarthatóbbá tételéhez.

1 hónap múlva jön az Agrárium 2025 konferencia!

A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!

A közép-európai tölgyes erdők és az emberi társadalom kapcsolata évezredekre nyúlik vissza. Mára ezek az erdők jelentős mértékben átalakultak, természetességük, biodiverzitásuk lecsökkent, sok helyen küzdenek a klímaváltozás negatív hatásaival. Megőrzésük a fenntartható erdőgazdálkodás felelőssége és feladata, amelynek érdekében szlovák és magyar szervezetek indítottak projektet Interreg-pályázat keretében - írja közleményében a Pilisi Parkerdő Zrt.

EZ IS ÉRDEKELHET

Tölgyesek ökológiai fenntarthatóságának növelése kísérletekre alapozott örökerdő kezelés keretében - #oakadapt címmel indult, Interreg VI-A Magyarország-Szlovákia programban meghirdetett pályázati forrásból finanszírozott projekt az idén év elején. A projektben két tudományos szervezet, a konzorciumvezető szlovák Technická univerzita vo Zvolene (Zólyomi Műszaki Egyetem) és a magyar Ökológiai Kutatóközpont, két erdőgazdálkodó, a krupinai Mestské lesy, s.r.o. és a Pilisi Parkerdő Zrt. mellett részt vesz a szlovák Národné lesnícke centrum és a Real Forest, s. r. o. nevű szlovák civil szervezet.

A most kezdődő projekt keretében a Zólyomi Műszaki Egyetem és az Ökológiai Kutatóközpont kísérletei a különböző erdészeti beavatkozások, illetve lékvágási módok erdei mikroklímára, biodiverzitásra és felújulásra gyakorolt hatását vizsgálják, valamint összehasonlító vizsgálatokat végeznek örökerdő és vágásos üzemmódban kezelt állományok között. A kutatási eredményeket a krupinai városi erdőket kezelő krupinai Mestské lesy, s.r.o. és a Pilisi Parkerdő Zrt. integrálja szakmai gyakorlatába, így ezek a kutatások várhatóan képesek hozzájárulni a folyamatos erdőborítást fenntartó erdőgazdálkodás megalapozásához és gyakorlati fejlesztéséhez.

EZ IS ÉRDEKELHET

A projektben a Pilisi Parkerdő Zrt. fejleszti a léknyilvántartási és gazdálkodási rendszerét, valamint vadhatás monitorozó rendszert alakít ki a természetes felújulás biztosítása érdekében, a szlovák Nemzeti Erdészeti Központ (Národné lesnícke centrum) adatbázist és információs rendszert fejleszt az erdők globális változások előtti és utáni természetességi állapotának összehasonlításához. Emellett a partnerek gyakorlati útmutatókat fejlesztenek magyar és szlovák nyelven a régió erdőgazdálkodói és gyakorlati szakemberei számára, és széles körben osztják meg a projekteredményeket az erdő kezelésében érdekeltekkel az oktatás, a természetvédelem és az erdőgazdálkodás területein, jó példával szolgálva a jövő fenntartható erdőgazdálkodása számára.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?