Olyan idő jön, ami miatt az egész poláris rendszer a darabjaira hullhat

Olyan idő jön, ami miatt az egész poláris rendszer a darabjaira hullhat

agrarszektor.hu
A következő napokban nagy változások kezdődnek a magasban, ami miatt széteshet a poláris örvény. De milyen hatással lehet mindez Magyarország időjárására?

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Izgalmas dolgokat tartogat a következő néhány nap, a legfrissebb előrejelzések szerint ugyanis úgy tűnik, hogy a hétvége közeledtével nagy változások kezdődnek a magasban. Az úgynevezett poláris örvény mellett kialakulhat egy anticiklonáris örvény, ami miatt az egész poláris rendszer gyakorlatilag a darabjaira hullhat - írja az Időkép.

De mit is jelent a poláris örvény? Hol helyezkedik el, mit érdemes róla tudni?

Ezt a sarkpontok felett létrejövő, alacsony nyomású területet a troposzféra felső részén és a sztratoszférában lehet megtalálni, Földünk mindkét sarki régiójában kialakuló légköri jelenségről beszélünk. Bolygónk forgásának eredményeként ez nem más, mint gyakorlatilag egy a sarkpont körüli áram, igen nagy sebességű szélörvény. A magasabban található sztratoszférában ez a sarkokhoz közelebb található futóáramlásként, a troposzférában a jet streamként is jól azonosítható.  

Hogyan befolyásolja hazánk időjárását a poláris örvény gyengülése?

A különböző külső hatások, mint például a tengeri áramlások, az évszakok váltakozása, a sztratoszférikus melegedés vagy éppen a konvekció - de még jó pár példát fel lehetne itt sorolni - következtében az egyébként szabályos áramlásokban horizontális, úgynevezett Rossby-hullámok keletkeznek. Amennyiben a poláris örvény erős, sokkal nehezebb kibillenteni az egyensúlyi helyzetéből, ilyenkor a mérsékelt övben, így hazánkban  is a zonális áramlás a jellemző, mely az óceáni hatás megerősödését eredményezi Magyarországon, azaz enyhébb és nedvesebb időjárást okozhat a téli időszakban, jóval kevesebb hidegbetöréssel lehet számolni.

Amennyiben a poláris örvény gyengébb, az az időjárási mintázatok gyorsabb és gyakoribb változásához vezethet. Ilyenkor a fagyos, hideg légtömegekek jóval délebbre is el tudnak jutni, míg a hullám túloldalán melegebb levegő áramolhat a sarkvidékek irányába. Ebben az esetben hazánkban a téli periódusban relatíve hirtelen váltakozhatnak a hideg és enyhe időszakok, időnként akár extrém hidebetörésekkel.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Kalászos növények a klímaváltozás árnyékában (x)

Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.

Támogatott tartalom

Algával a klimatikus kihívások ellen (x)

A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.

KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. április 22. 13:31