Kovács Nóra • 2025. március 27. 05:59
Magyarországon a szőlő egyik legfontosabb betegsége a lisztharmat, ami bármelyik évjáratban képes hatalmas termésveszteséget okozni. Az ellene való védekezésben a legfontosabb a megelőzés, amelyet az időjárási adatokra érdemes alapoznia a termelőknek. Ugyanakkor, mivel a lisztharmat képes folyamatosan fertőzni a szőlőt, ajánlott egy permetezési programot követni ellene az év során. A különböző növényvédő szerek alkalmazásánál fontos odafigyelni arra, hogy azok a megfelelő időben, dózisban és technikával legyenek kijuttatva, így ugyanis nemcsak a hatékonyságot lehet növelni, hanem pénzt és időt is spórolhatnak a termesztők.
Az Agrárszektor körképében Bereczki Máté, a BASF Hungária Kft. speciális kultúrák termékfelelőse, Bálint Sándor, a Corteva Agriscience magyarországi termékmenedzsere és a Syngenta Kft. szakembere osztották meg gondolataikat arról, mit érdemes tudni a szőlő lisztharmat elleni védekezéséről, illetve mikor és hogyan érdemes kijuttatni a megfelelő készítményeket, növényvédő szereket a betegség ellen. A megelőzés a legfontosabb, amire oda kell figyelniük a termelőknek, ugyanakkor azt sem szabad félvállról venni, hogy a az alkalmazott termékek a megfelelő időben, dózisban és technikával legyen kijuttatva a növényre.
Bereczki Máté (BASF Hungária Kft.): Fontos, hogy a készítményeket a legoptimálisabb időben és dózisban használják fel a termelők
A növényvédelmi beavatkozásokat nem a szőlő fenológiájához, hanem a szőlőlisztharmat kórfolyamatához érdemes igazítani. Addig egyáltalán nem szükséges permetezni, amíg tavasszal a rügyfakadás után meg nem kezdődik az aszkospóra-szóródás. Ezt követően az időjárási adatokra alapozva megelőző jelleggel érdemes a kezeléseket elvégezni
- mondta az Agrárszektornak a szakember. Hozzátette, a védekezés időzítésében segítenek a meteorológiai állomások által mért adatok, amelyek mutatják, hogy a fertőzéshez szükséges körülmények adottak voltak-e, vagy sem. Ha az időjárási feltételek kedveznek a kazmotéciumok felrepedésének, és megindul az ivaros spórák szabadba jutása, a gazdanövény pedig kellően fejlett, akkor nagy valószínűséggel bekövetkezik a primer fertőzés.
Ebben az időszakban, még a tünetek megjelenése előtt javasoljuk az első növényvédelmi kezelést. Vannak olyan készítmények, amelyek az időjárási körülményektől függetlenül felhasználhatók. Ám amint megjelentek az aszkospórás fertőzésből származó tünetek, olyan szerrel kell védekezni, aminek eradikatív, kuratív és preventív hatása is van. Így elpusztítjuk a már kifejlődött lisztharmattelepeket, meggyógyítjuk a lappangó zmásodlagos fertőzéseket, valamint megvédjük a szőlőt a további fertőzésektől
- közölte Bereczki Máté. Kiemelte, ha a védekezés során figyelünk a megfelelő lépésekre, még elhúzódó aszkospóra-szóródás esetén is folyamatosan meggátolhatjuk a fertőzések bekövetkeztét és szinte teljesen megakadályozhatjuk a lisztharmat induló fertőzését, ami a legfontosabb feladat a hatékony lisztharmat elleni védekezések során.
Milyen készítményeket keresnek most a termelők?
A növényvédő szerek felhasználásánál egyre fontosabb, hogy a készítményeket a legoptimálisabb időben és dózisban használják fel. Népszerűek azok a készítmények, melyek több betegséggel szemben is megoldást kínálnak. Az optimális kijuttatáshoz kiemelten fontos az időjárási adatok monitorozása és a kórokozók ismerete. Ezzel nem csak a hatékonyságot növelhetjük, hanem pénzt és időt is spórolunk, illetve nem végzünk indokolatlan kezelést, ami a mai gazdálkodási gyakorlatban rendkívül fontos szempont. A hatékonyság mellett egyre nagyobb figyelmet kap a hatóanyagok környezetre, élőlényekre gyakorolt hatása is - tudta meg lapunk.
Bálint Sándor (Corteva Agriscience): Nagyon fontos folyamatosan figyelemmel kísérni az állomány fejlődését
A szőlőlisztharmat bármely évjáratban súlyos termésveszteséget okozhat, a betegség elleni védekezésnél a hangsúly a megelőzésen van - közölte az Agrárszektorral Bálint Sándor, a Corteva Agriscience magyarországi termékmenedzsere. Kiemelte, léteznek olyan előrejelző rendszerek, amelyek időjárási adatok alapján képesek jelezni adott területen a lisztharmat spóraszóródásának valószínű idejét, ami egy jó indikációt adhat a permetezési időszak elkezdésére vonatkozóan. Ugyanakkor alapvetően május-júniusban el kell kezdeni a védekezési programot.
Mindemellett nagyon fontos folyamatosan figyelemmel kísérni az állomány fejlődését és felismerni a lisztharmat első aszkospórás fertőzésének tüneteit
- tette hozzá a szakember.
Mivel a lisztharmat folyamatosan képes fertőzni a szőlőt, ezért a szőlőtermesztőknek egy permetezési programot kell követni ellene az év során. A megelőzésen és a jó időzítésen kívül a gazdálkodóknak kiemelt figyelmet kell fordítaniuk a kijuttatás-technikára a jó fedettség érdekében, valamint érdemes különböző hatásmechanizmusú hatóanyagokat felváltva használni a rezisztencia kialakulásának megelőzésére
- tájékoztatta lapunkat Bálint Sándor. Hangsúlyozta, a lisztharmat a párás mikroklímát kedveli, ami azt is jelenti, hogy ha a lombsátor bármely részében megáll és párás lesz a levegő, akkor a lisztharmat ott már képes fertőzni a fürtöket és a leveleket.
Hogyan és mivel érdemes védekezni?
A szakember elmondta, kiemelkedően fontosak azok a hatóanyagok, amelyek képesek eljutni a rejtett növényi részekhez, mint például a gázosodó hatású proquinazid, amely rendkívül látványos eredményeket képes elérni. A proquinazid ugyanis hatékonyan gátolja a spórák csírázását és a fertőzés létrejöttét, valamint megemeli azoknak a géneknek az aktivitását a növényekben, amelyek indukálják az önvédelmi reakciót. Így növelik a növény betegségellenálló képességét, egyfajta immunreakciót kiváltva belőle.
A gazdálkodók azokat a szereket keresik, amelyek hosszú tartalomhatással rendelkeznek, alacsony költséggel használhatók és hatékonyan képesek megvédeni a szőlőt a lisztharmattól. A növényvédő szer piacon nagyon sok termék kapható szőlő lisztharmat ellen, tehát a gazdáknak van lehetőségük a különböző hatásmechanizmusok között válogatni, hogy elkerüljék a rezisztenciát.
Syngenta Kft.: A kritikus időszakban a permetezési fordulók rövidítése mindenképpen indokolt
Magyarországon a szőlő legfontosabb betegsége a lisztharmat, amely évről évre megjelenik a hazai ültetvényekben - tájékoztatta lapunkat a Syngenta. Hozzátették, a növényvédelmi védekezéseket ajánlott korán elkezdeni és már az első permetezések során érdemes felszívódó készítményeket alkalmazni.
Az intenzív növekedés miatt az új növekményt is védenünk kell. A sikeres védekezés szempontjából a legfontosabb, hogy a kórokozót ne engedjük felszaporodni a lombon, mert később már nagyon nehéz “utánanyúlni”
- hangsúlyozta a cég. Nagyon fontos, hogy a primer tünet megjelenése és a virágzás kezdete között eltelt időtartam befolyásolja, hogy milyen “szezonja” lesz a lisztharmatnak. Ez az időszak minél hosszabb, annál több ideje van a kórokozónak felszaporodni a lombon és később a fejlődő fürtön is. Korán kell kezdeni a védekezést, és a különböző hatásmechanizmusú készítményeket váltogatnunk kell. Kiemelték, a virágzás a legkritikusabb időszak, előtte, közben és utána kell bevetnünk a leghatékonyabb készítményeket annak érdekében, hogy biztosak legyünk a védekezés sikerességében.
A mi javaslatunk, hogy a legjobb készítmények mellé is tegyünk klasszikusan ként, hogy kiegészítsük a hatékonyságot. Érdekes megfigyelésünk volt a 2024 es szezonban, hogy a kórokozó milyen mértékben volt képes adaptálódni az évjárati sajátosságokhoz, és bizony kései fenológiában is tapasztatunk megjelenőlisztharmat telepeket az érés közelében lévő fürtökön. Fontos kiemelnünk továbbá, hogy kritikus időszakban a permetezési fordulók rövidítése mindenképpen indokolt, hiszen pár nap “csúszás” is komoly problémákat okozhat.
Erre nagyon kell figyelni a védekezés során
Az évjárati sajátosságok mindig befolyásolják a technológia intenzitását - közölte a Syngenta. Hangsúlyozták, a termelők hajlamosak lazítani, ha úgy látják, hogy az időjárás nem indokolja a korai védekezéseket, utána azonban a legtöbb esetben csak sokkal komolyabb ráfordítással tudják ugyanazt a hatékonyságot elérni, amit meghatároztak. Arra fokozottan érdemes figyelniük a termelőknek, hogy lehet bármennyire jó egy készítmény, ha nem tartják be a technológiai fegyelmet, nem fogja azt a tudást hozni, amit elvárnak tőle. Egy kritikus időszakban 3-4 nap csúszás a permetezésekben, kilogrammokban, sőt mázsákban mérhető mínuszt is okozhat, nem is beszélve a minőségi romlásról - emelte ki a cég.