A talajból fertőző veszélyes kórokozók elleni küzdelem

A talajból fertőző veszélyes kórokozók elleni küzdelem

agrarszektor.hu
Számos faj áttelelési helye a talaj. Ha talajban megbúvó kórokozókat nem ismerjük fel időben és nem gondoskodunk a prevencióról, súlyos gazdasági kárt okozhatnak. Ilyen kórokozó a hamuszürke hervadás (Macrophomina phaseolina) és a fehérpenészes rothadást okozó gomba (Sclerotinia sclerotiorum). A két kórokozó hazánkban széles körben elterjedt. Megfigyelhető a kétszikű preferencia.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

Az utóbbi évtizedben a hamuszürke hervadás egyre nagyobb részt foglal el a napraforgóban uralkodó gombás eredetű megbetegedések között. A két kórokozó rendkívüli adaptálóképességükről híresek, ami nagy gazdasági károkozással jár együtt. 2023-ban a Macrophomina szinte egyeduralkodóvá vált a cukorrépa-termesztésben, azonban nem ez a gomba okozta a gazdasági kárt, hanem a Ca. Phytoplasma solani.

Fontos tudni, hogy a fitoplazmák táptalajon nem tenyészthetőek, ellenben a hamuszürke hervadást okozó gombával, ezért a figyelmet a Macrophomina „elrabolta” a fitoplazma elől. A Macrophomina gazda­növény válogatós, hiába a több, mint 500 gazdanövénye hazánkban, a két preferált gazdanövénye a napraforgó és a szója. E két kultúrában évről évre okoz számottevő gazdasági kárt. A cukorrépa nem tartozik a kedvenc gazdanövényei közé, ezért a cukorrépa-állományban elsősorban a kabócák betelepülését kell megakadályozni, ezzel a Macrophomina fertőzés is lecsökken.

A kórokozók a talajban elfekvő kitartóképletekben telel a növényi maradványok között. A védekezést agrotechnikai eljárásokkal szükséges kezdeni. A Macrophomina phaseolina széles gazdanövényköre ellenére számos szerző mutatta ki, hogy a gazdanövényekben képződő mikroszkleróciumok mennyiségében különbségek vannak. A fehérpenészes rothadásnak és a hamuszürke hervadásnak hasonló a gazdanövényköre, azonban Magyarországon nem gazdanövényeik a kalászos gabonafélék, ezért a vetésváltásban komoly szerepet kaphatnak.

Az országban az öntözhető területek aránya rendkívül alacsony, azonban az öntözés negatívan hat a talajban lévő hamuszürke hervadást okozó kórokozó mikroszkleróciumainak életképességére és csökkenti a növények érzékenységét a betegségre. Ellenben a fehérpenészes rothadást okozó kórokozónak az öntözés segít a terjedésében és a fertőzésében, mivel ez a kórokozó kedveli a párás, meleg környezetet.

Az elsődleges cél, hogy a növény számára a lehető legjobb körülményeket biztosítsuk, ezáltal az abiotikus stresszfaktorokat a minimálisra csökkentve a kórokozó számára ideális stresszben lévő gyengült növény kinőhet a kórokozó „foga” alól. A patogének ellen számos növényvédőszer-hatóanyag volt tesztelve az évek során, ezek közül számos hatóanyag engedélyokiratát szüntette meg az Európai Unió.

A cikk szerzője: Csüllög Kitti, Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Növényvédelmi Intézet

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?