Átalakulóban a brazil kávétermelés: ezt már nem kerülhetik el a gazdák

agrarszektor.hu2025. április 1. 11:31

A klímaváltozás és az aszály miatt Brazíliában átalakulóban van a kávétermesztés: az öntözéses technológia egyre meghatározóbbá válik, miközben a hagyományos termőterületeken vízhiánnyal küzdenek a gazdák - írta meg a Reuters. Míg tavaly az aszály súlyosan érintette a brazil kávétermelőket és rekordmagasságba emelte a globális árakat, addig Rodrigo Brondani rekordtermésre számít. A Bahia államban található Joha farm vezetője 900 hektáros öntözött kávéültetvényt felügyel, amely több mint huszorosa egy átlagos brazil kávéfarmnak.

Az ipari méretű, öntözéses technológiával működő farmok egyre fontosabb szerepet töltenek be a világ legnagyobb kávétermelőjének számító Brazíliában. Brondani hektáronként akár 80 darab 60 kilogrammos zsák kávé betakarítását várja, ami kétszerese a brazil átlaghozamnak. A farm legutóbbi termése a jelenlegi piaci árakon számolva körülbelül 17 millió dollárt ér. A Reuters több mint 20 szakemberrel készített interjút, hogy feltárja, hogyan alakítja át a klímaváltozás miatti csapadékeloszlás-változás a kávétermesztést. Míg korábban a termelők főként a tavaszi és nyári esőkre támaszkodtak, és csak a területek 30 százaléka volt öntözött, ez most változóban van. Az öntözés költsége azonban jelentős, és függ a vízkészlet elérhetőségétől.

A hagyományos kávétermesztő régiókban, mint Minas Gerais államban, a talajvízszint olyan mértékben csökkent, hogy az öntözés rendkívül nehézzé vált. 2024-ben több önkormányzat is korlátozta az öntözést az aszály miatt. A globális kávéfogyasztás az elmúlt három évben 12,5 millió zsákkal haladta meg a termelést, ami az éves globális kínálat 7 százalékának felel meg. Az áremelkedés következtében a nagy kávéláncok, köztük a Nespresso, a Starbucks és a JDE Peet is árat emelt. Az AFB&IOB holding, amely a Joha farmot is birtokolja, úgy véli, hogy a kávétermesztés jövője az öntözött farmoké. A cég új farmok vásárlásánál már elsődleges szempontként kezeli a vízellérhetőséget.

Az öntözőrendszerek telepítése jelentős beruházást igényel: egy központi öntözőrendszer körülbelül 263 ezer dollárba kerül, míg a csepegtetőrendszer hektáronként mintegy 7 ezer dollárba. A Cooxupe, a világ legnagyobb kávészövetkezete az izraeli Netafim céggel együttműködve kínál finanszírozási lehetőséget tagjainak az öntözőrendszerek telepítéséhez. Bár Bahia államban jelentősen nőtt az öntözőrendszerek száma, és további növekedési potenciál van, a kutatók aggódnak a vízkészletek túlzott kiaknázása miatt. Az Urucuia víztározó 2002 és 2021 között 31 köbkilométer vizet vesztett, főként a mezőgazdasági felhasználás miatt, ami a készletek 2,3 százalékának felel meg. A szakértők szerint fokozott monitoring rendszerre lenne szükség a fenntartható vízgazdálkodás érdekében.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
kávé, aszály, öntözőrendszer, kávépiac, klímaváltozás, hagyományos, világ, legnagyobb, millió, kávéültetvény, kávétermesztés, kávébab, kávéfogyasztás, kávétermelés, kávéhiány, kávéellátás, kávéexport,