agrarszektor.hu • 2025. április 10. 17:29
Egy múlt szombaton érkezett hidegfront mögött hideg, sarkvidéki eredetű levegő árasztotta el hazánkat, és okozott a hét első felében sokfelé komoly éjszakai fagyokat, melyek még fagykár elleni védekezés mellett is jelentős károkat okoztak a gyümölcsösökben. A fagyveszély a Dunától keletre még a péntekre virradó éjszakán is fennáll, utána azonban jelentősen melegszik az idő. Bár számos időjárási front átvonul fölöttünk, csapadék azonban az előttünk álló egy hétben is csak kevés érkezik.
Nagyrészt száraz, az ilyenkor szokásosnál több fokkal hidegebb időben volt részünk az elmúlt napokban - derül ki a HungaroMet legfrissebb agrometeorológiai jelentéséből. A csapadékban bővelkedő március után április első dekádjában csak kisebb esők, záporok, hózáporok fordultak elő. A múlt szombati hidegfront okozott a Tiszántúl északi részén lokálisan 5 mm-t meghaladó csapadékot adó záporokat, de az ország nagy részén nem esett még 1 mm-t elérő csapadék sem az elmúlt egy hétben. A 30 napos csapadékösszegben a Kisalföld kivételével még országszerte jelentős pozitív eltérés figyelhető meg, a lehullott 50-100 mm csapadék 30-60 mm-rel több az ilyenkor szokásosnál.



A márciusban feltöltődött talajok a felső néhány cm-es száraz réteg alatt azóta is őrzik nedvességtartalmukat, így bár a felszín közeli réteg sokat száradt az elmúlt csaknem tíz nap során, a középső és mélyebb talajrétegek bőven tartalmaznak nedvességet. A felső száraz réteget azonban az erős, többfelé viharos szél könnyen felkapja, és lokális porviharokat okozva hordja.


A hőmérséklet vasárnap óta 3-5 fokkal alacsonyabban alakult az ilyenkor szokásosnál. A múlt szombaton még országszerte 20 fok fölé melegedett a levegő, éjszakai fagyok pedig március 22-e óta nem fordultak elő. A szombaton kezdődött erőteljes lehűlés hatására vasárnap hajnalban az akkor még szeles időben csak hazánk északi és keleti tájain fordultak elő -1 és -3 fok közötti fagyok, hétfőre virradóra azonban már csaknem országszerte fagyott, kedd hajnalban pedig a Dunántúl nyugati kétharmádanak kivételével sokfelé hűlt -4 és -6 fok közé a levegő. A szerda hajnali fagy bár nagyobb területre terjedt, de kissé mérsékeltebb volt. A maximum értékek is elmaradtak az ilyenkor szokásostól, vasárnap és hétfőn még 10 fokot sem mérhettünk, majd keddtől néhány fokos melegedés kezdődött. Az 5 cm-en mért talajhőmérséklet a hét elején visszaesett pár fokkal, de azóta ismét 10 fok közelében van.


Az őszi vetések tavaszi fejlődése a kedvező nedvesség és hőmérséklet hatására jól halad, a repce már sokfelé zöldbimbós, a búza a szárbaindulás fenológiai fázisában jár, a gyengébben áttelelt táblák is szépen erősödnek. Az éjszakai fagyok komolyabb károkat nem okoznak ezekben a növényekben.

A kukorica és napraforgó vetéséhez és korai fejlődéséhez a hőmérsékleti viszonyok a hétvégétől kedvezőek lesznek, a felszín közeli talajréteg azonban egyre szárazabb. A korai csonthéjasok közül a kajszi és a mandula csaknem országszerte elvirágzott, az őszibarack, a cseresznye, a meggy és a szilva pedig most kezd, vagy már virágzik. Ezekben a kultúrákban a hét eleji fagyok még védekezés mellett is komoly károkat okoztak, hiszen nagy területen volt jelentősen hidegebb a károkozást jelentő -2 Celsius fokos küszöbértéknél.
A folytatásban melegszik az idő, számottevő csapadék azonban továbbra sem valószínű. A csütörtökön viharos szél kíséretében átvonult hidegfront mögött péntek hajnalban főként a keleti országrészben lehetnek -2 fok körüli fagyok, majd szombattól országszerte megszűnik a fagyveszély. Pénteken napközben főként északkeleten, estétől máshol is előfordulhat kisebb eső, zápor. A szél többfelé lesz erős vagy viharos, ami a száraz területeken könnyen lokális porviharokat okozhat. A hőmérséklet a hajnali -2 és +3 fok közötti értékekről napközben 15-20 fok közé melegszik, ennél pár fokkal hűvösebb a felhősebb északkeleti tájakon lesz. A hétvégén nagyrészt napos, száraz időre van kilátás, gyenge esők, záporok a jövő hét első napjaiban várhatók, de összességében a talaj felszín közeli rétegének további száradására lehet számítani az előttünk álló egy hétben. A szombati átmenetileg kevésbé szeles idő után vasárnaptól ismét sokfelé megélénkül, helyenként megerősödik a déliesre forduló szél. A hőmérséklet egyre emelkedik, vasárnaptól nagy területen alakulnak majd 20 fok fölött a maximumok, a jövő hét elejétől pedig sokfelé éjszakánként sem hűl 10 fok alá a levegő. Növekvő csapadékhajlamra és némi lehűlésre a jövő hét második felében van esély.