Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A tavaszi szezon második nagy ellenőrzése a dunaföldvári piacon történt. A piacon árusítók közül, 7 termelőt ellenőriztek és jártak el velük szemben a szakemberek. A korábbi évekhez képest, nagy javulás tapasztalható a címkehasználat tekintetében, azonban ez alkalommal a szaporító anyagokat kísérő dokumentumokkal, valamint a növények életképességében merültek fel problémák. A feltárt hiányosságok miatt, több 100 szaporítóanyagot kellett megsemmisíteni a helyszínen, illetve két termelővel szemben a hatósági eljárást kezdeményeztett a hivatal - írja a Nébih.
A növényútlevél (címke) esetében nem csupán annak megléte a meghatározó, hanem a címkén feltüntetett adatok is kiemelten fontosak. A címke színét és tartalmát az Európai Unió vonatkozó irányelvei szabályozzák, melyektől való eltérés nem megengedett - még abban az esetben sem, ha a szaporítóanyag más uniós tagállamból származik.
Az idei évben szembetűnő eset, hogy teljesen életképtelen, elfagyott, kiszáradt növényeket árultak a termelők. Sajnos ezt az alkalmi vásárlók nem veszik észre, csak akkor, amikor az otthon elültetett növények nem hajtanak ki. A fentiekre tekintettel a hatóság felhívja a vásárlók figyelmét arra, hogy a piacon történő vásárlás során ne csupán a növényekhez rögzített színes táblákra hagyatkozzanak. Fontos, hogy alaposan vizsgálják meg magát a növényt, valamint ellenőrizzék a címkén (növényútlevélen) feltüntetett adatokat is, annak érdekében, hogy meggyőződhessenek arról, valóban a kívánt fajt vagy fajtát vásárolják meg.
A hazai előállítású szaporítóanyagok esetében azok hitelessége a hatóság számára könnyedén ellenőrizhető. Az alkalmi, piaci árusítóhelyeken jellemzően nagy mennyiségben található, más EU tagországban termelt szaporítóanyag, amelyeknél már sokkal összetettebb az ellenőrzés. A hatóság rendszeresen tapasztalja, hogy az alkalmi piacokon a növényekre vonatkozó, az árusok által nyújtott információk gyakran hiányosak vagy pontatlanok. A fentiek miatt különösen indokolt a körültekintő választás az alkalmi árusítóhelyeken.
A következő időszakban nem csak piacokat, hanem a lerakatokat, faiskolákat, valamint szaporítóanyag nagykereskedőket is vizsgálni fogja a hatóság. A Nébih felhívja a vásárlók figyelmét arra, hogy a tudatos, körültekintő vásárlás mellett érdemes előnyben részesíteni a hazai előállítású szaporítóanyagokat. Ezek nemcsak a hazai szaporítóanyag-előállítást erősítik, hanem biztosítják, hogy a vásárlók hatóságilag ellenőrzött, kiváló minőségű gyümölcsszaporító-anyaghoz jussanak.
A címlapkép csak illusztráció.