Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
Fontos kiemelni, hogy az imágók a beporzásban is szerepet játszanak. Előrejelzésük sárga tálcsapdával a legegyszerűbb, de a növényvizsgálatot sem hagyhatjuk figyelmen kívül. Amennyiben növényenként 3-5 db repcefénybogár már jelen van az állományban inszekticides kezelésre lehet szükség. Védekezéskor a növény fenológiai állapotát is figyelembe kell venni. Hűvös időjárás esetén a repce vontatottabb fejlődése miatt tovább marad bimbós állapotban, vagyis alacsonyabb egyedszám mellett is jelentősebb lehet a kártétel - írja a NAK.
A virágokat a repcefénybogár mellett a bundásbogár (Tropinota hirta) is gyakran látogatja, akár számottevő kárt okozva. A becőkben lévő magokat károsítva a repcebecő-ormányos (Ceutorhynchus assimilis) és a repcebecő-gubacsszúnyog (Dasineura brassicae) is jelentős termésveszteséget okozhat. Egy repcebecő-ormányos lárva akár 5 magot is elfogyaszthat, míg az imágók a levelet és a bimbót is károsíthatják. A repce-gubacsszúnyog a magokat és a termésfalat megsértve a becő torzulását, idő előtti felnyílását okozza. A kártevők együtt fordulnak elő, mivel a gubacsszúnyog a tojásokat csak az ormányos okozta sérüléseken keresztül tudja lerakni a becőkbe.
Az eredményes védekezéshez már zöldbimbós állapottól érdemes megkezdeni az inszekticides kezelést. Nem hagyhatjuk figyelmen kívül a beporzókat sem, ezért fokozottan ügyelni kell a növényvédő szer engedélyokiratban előírt felhasználásra. Kémiai védekezésre néhány hatóanyag (acetamiprid, cipermetrin, deltametrin, eszfenvalerát, etofenprox, lambda-cihalotrin, gamma-cihalotrin, tau-fluvalinát) engedélyezett. Az eltérő időben végzett kezelések során javasolt eltérő hatóanyagú növényvédő szert alkalmazni, elkerülve a rezisztencia kialakulását. Emellett figyelembe kel venni, hogy az állományban több kártevő is jelen lehet. A kijuttatás előtt érdemes ellenőrizni a hatóság honlapján a készítmény engedélyokiratát. A munkafolyamatokba célszerű a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakembereinek bevonása is.