agrarszektor.hu • 2025. április 18. 16:03
A globális csemegeszőlőpiacot jelenleg az időben eltolódó exportdinamika alakítja. Észak-Amerikában Mexikó és Chile zökkenőmentesen ellátja a piacot, míg Európában Dél-Afrika a fő beszállító, azonban Spanyolországban hiány várható. Dél-Amerikában Peru rekordtermést ért el, de az árak csökkentek. Ezzel szemben Indiában magas szőlőárak tapasztalhatók - olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) oldalán.
Az időjárás - mely nagyban befolyásolja a csemegeszőlő termelését is - kedvezően alakult mind az északi, mind a déli féltekén. Az időjáráson túl a termelői kihívások közzé sorolható a logisztika is, többek között a termékek hűtött szállítása és a kikötői torlódások elkerülése. Észak-Amerikában a mexikói szüret zökkenőmentesen illeszkedik a chilei importhoz. Chile a túlkínálat miatt csökkenő bevételekkel szembesül, a jobb gyümölcsminőség ellenére is. Peru rekorddöntő szezont zár, bár az egyes piacok alacsonyabb árakról számolnak be. Olaszországban az importon keresztül egész évben biztosított a szőlő kínálata, a belföldi szüret várhatóan május közepén kezdődik. Európa más részein Dél-Afrika a domináns szállító, de az indiai termékek is megtalálhatók az üzletekben. Dél-Afrika magas minőséggel zárja a szezont, a fokozott globális verseny ellenére is. Egyiptom korai szüretre készül a prémium exportfajtákra összpontosítva. India rövidebb szezonja zökkenőmentesen halad, a magas árakat az erős kereslet hajtja.
Észak-Amerikában kiegyenlített az ellátás. A chilei import várhatóan május végéig ellátja a piacot, miközben Mexikó Jalisco körzete is megkezdte a betakarítást, zökkenőmentes átmenetet teremtve a két termesztési régió között. A többi termelőterület május második vagy harmadik hetében kezdi meg a szüretet. A mexikói szőlő magas minőségű, bár a fehér szőlőből kisebb lehet a kínálat, ennek ellenére várhatóan promócióképes marad. A kereslet egyenletes, az újabb fajtákra - különösen a fehér típusúakra - továbbra is növekvő igény jelentkezik. Ugyanakkor a potenciális vámok némi bizonytalanságot okoznak. Ha elérik a 25%-ot, a kiskereskedelmi árak várhatóan emelkedni fognak. Jelenleg az import szőlő ára alacsonyabb a tavalyinál.
Peru a 2024-2025-ös szezonban új rekordot ért el a csemegeszőlő-exportban, meghaladva a 700 ezer tonnát. Ez a növekedés a korábbi kedvezőtlen időjárási viszonyok után a kulcsfontosságú termesztési területeken (például Piurában és Icában) alkalmazott hatékony termesztéstechnológiának köszönhető. Az Egyesült Államok továbbra is az export elsődleges célországa, amelyet Hollandia, az Egyesült Királyság, Mexikó és Kanada követ. A magasabb exportvolumen ellenére az átlagárak viszonylag stabilak, a legtöbb piacon nem haladták meg az 5%-os eltérést. A logisztika terén továbbra is kihívásokkal küzdenek a hűtőkonténerek korlátozott elérhetősége és a nagy kikötők, különösen Callao túlterheltsége miatt. A Chancay kikötő várhatóan enyhíti a kikötői rendszerre nehezedő nyomást és javítja az ázsiai tranzitidőket, növelve Peru versenyképességét.
A chilei csemegeszőlő-szezont az előző évhez képest jelentős árcsökkenés jellemezte. Az átlagárak 8,2 kg-os dobozonként mintegy 30-35%-kal, 20,46 EUR-ról 13,02-13,95 EUR közötti tartományba estek vissza. Ez főként a kulcsfontosságú célországokban tapasztalható túlkínálattal és a perui termékekkel való fokozott versennyel magyarázható. Bár a minőség magas volt, a termesztési feltételeket továbbra is korlátozza az ország északi részén tapasztalható tartós vízhiány.
Brazíliában a termelést egyes régiókban - például a Sao Francisco-völgyben - a heves esőzések negatívan befolyásolták, ami az exportálható mennyiség jelentős csökkenését okozta. Emellett rontották a gyümölcsminőséget is. Ezenkívül a szakképzett munkaerő hiánya lelassította a szüreti és csomagolási folyamatokat. Bár a termelés nagy része a belföldi piacon kerül értékesítésre, a problémák a nemzetközi piacokon való lehetőségek kiaknázását is megnehezítették.
Olaszországban a csemegeszőlő-fogyasztás egész évben jellemző. A nyári és az őszi hónapokban a belföldi termékek, míg télen és tavasszal a tengerentúliak meghatározóak. Az import főleg Peruból, Dél-Afrikából, Chiléből és Egyiptomból származik, amelyek jellemzően magnélküli fehér, piros és fekete fajtájúak. A prémium termékek iránti fogyasztói preferencia is növekvő tendenciát mutat. A legnépszerűbb csomagolási forma továbbra is az 500 grammos nyitott tálca. Az árak jelenleg a várakozásoknak megfelelően alakulnak, bár az európai piacra belépő nagy mennyiségű indiai szőlő jelentősen befolyásolja az árak alakulását. A belföldi csemegeszőlő tekintetében az első fürtök május közepén várhatóak. A májustól augusztusig terjedő időszakot lefedő Victoria és Black Magic fajták előreláthatólag jól teljesítenek kereskedelmi szempontból is. A mag nélküli ARRA30 fajta május végétől szeptember végéig lesz elérhető.
Spanyolországban a csemegeszőlő fogyasztás magas, és 10-15%-kal növekedett az előző évhez képest. Ez arra utal, hogy a szőlő évről évre egyre népszerűbb az országban. Az import szőlő mennyisége és ára február óta stabilitást mutat, azonban a kínálat várhatóan csökkeni fog. A dél-afrikai import április közepére elfogyhat, a chilei szezon pedig a szokásosnál 3-4 héttel korábban véget ér. Ez várhatóan május elején ellátási gondokat okozhat, amíg az egyiptomi import termékek meg nem jelennek a piacon. Ezért a kereskedő cégek megkezdték a termékek felhalmozását és tárolását, hogy megpróbálják biztosítani a zökkenőmentes ellátást. A belföldi szüret jelentős mennyiségekkel csak június végén kezdődik Murciában. A bőséges esőzések, majd a napos és melegebb napok jótékony hatással voltak a termésmennyiségre.
A holland piacon az import szőlő a meghatározó. A szezon elején az indiai szőlő domináns, de idén kisebb mennyiségű termék érkezett Európába. A szőlő 4,5 kg-os dobozonkénti ára 10-12 EUR között mozog. A Dél-Afrika szőlő kínálata főként piros mag nélküli és Autumn Crisp fajtákból áll, azonban a kínálat a szezon végéhez közeledik. Az első chilei szőlő is megjelent már a piacon. Várhatóan áprilistól nagyobb mennyiség érkezik Európába, mivel az észak-amerikai piacon túlkínálat jelentkezik.
Németországban a dél-afrikai szállítmányok uralják a piacot. Bár a perui és chilei szállítmányok kissé nőttek, csak kiegészítő jellegűek maradtak. Emellett az indiai szállítmányok, különösen a Thompson Seedless jelentősége növekedett. A kereslet egyenletes, de nem túl erős. A fajták széles választéka és a nem egyenletes minőség miatt a dél-afrikai kínálat széles ár tartományban mozog. Azonban összességében az árak a korábbi szinteken maradtak vagy kissé alacsonyabbak a tavalyihoz képest.
Franciaországban szintén az import dél-afrikai szőlő vezeti a kínálatot, de kisebb mennyiségben a perui termékek is jelen vannak. Még néhány hónap van hátra a francia szüret kezdetéig (augusztus). A jelenleg kapható fajták a Red Globe és a White Seedless. A kereslet egész évben stabil és a fogyasztást az időjárás sem befolyásolja. Az árak viszont a magasabb fuvarköltségek miatt növekedtek, az előző évhez képest.
Dél-Afrika exportja meghatározó volt az eltolódó globális kereslet ellenére is. A szüret során kedvező időjárást tapasztaltak, nem ismétlődtek meg az elmúlt három évben tapasztalt jégesők. Emellett a minőség magas volt, a csomagolóházakban minimális többletmunkára volt szükség a fürtök vágásához és tisztításához, ami gyors áruvákészítést tett lehetővé. A legtöbb termesztési régióban a termelés meghaladta a becsléseket. Tavaly az Egyesült Államok szőlőpiaca az import számára nagyon kedvező volt, idén azonban Peru, Chile és Dél-Afrika szállítmányai túlkínálathoz vezettek. Az európai piacon a perui szőlő jelenléte okoz egyre nagyobb versenyt a csúcsszezonban. Eközben az orosz vásárlók számára drágább lett a szőlőimport, és észrevehetően csökkent a dél-afrikai csemegeszőlő kereslet Malajziából, Szingapúrból, Vietnámból és Kínából is.
Egyiptomban az előző évekhez hasonlóan az átlagosnál korábban, már május elején megkezdődik a szezon. A termelők fajtaválasztását főként az exportpiaci igények határozzák meg. Az európai és közel-keleti piacokon népszerű fajták - például a Flame Seedless, a Superior Seedless és az Early Sweet - mellett a prémium fajták, így az Autumn Crisp és az Arra iránti kereslet is növekszik.
Indiában a szezon zökkenőmentesen halad, nagyrészt a kedvező időjárási viszonyoknak köszönhetően. Az exportvolumenek várhatóan 15-20 %-kal alacsonyabbak lehetnek és a szezon időtartama is rövidebb a tavalyihoz viszonyítva. A szüret korai és késői szakaszában is észrevehető volt a szőlőhiány. A beszerzési árak történelmi csúcsokat értek el a csökkent hozamok és az erős belföldi kereslet révén, ami magas exportárakhoz vezetett. Ennek ellenére a tartósan magas kereslet jó árakat biztosít az európai, az orosz és a közel-keleti piacokon is.