Tuti módszer a drága növényvédők helyett: sokan már ezt használják a kertben

Nagy Z. Róbert2025. április 20. 05:58

A növényvédő szerektől sokan idegenkednek, de valamivel meg kell védeni növényeinket. A biotermesztők gyakran használnak „egyszerű anyagokat”, amelyek könnyen is beszerethetők és növényvédőszerként funkcionálnak. Sőt akár illóolajokkal is küzdhetünk a növényeink betegségei ellen.

Nagyon sokféle egyszerű anyag létezik, amelyeket a biotermesztésben sikeresen lehet használni a növények egészségének megőrzésére, megelőzésként és a kártevők elleni védekezésre. Ezek többnyire olcsók, könnyen beszerezhetők és kevésbé terhelik a környezetet, mint a szintetikus vegyszerek.

Egyszerű anyagok: sör, szappan és társaik

A sörben található élesztő és cukor vonzza a csigákat és meztelencsigákat. Sekély tálkákba öntsünk sört a növények közelébe. A csigák beleesnek és elpusztulnak. Rendszeresen cseréljük a sört. A kálium-szappan vagy natúr szappan kontakt rovarölő szerként hatékony levéltetvek, pajzstetvek, tripszek és atkák ellen. A szappan feloldja a rovarok külső védőrétegét, ami kiszáradásokhoz vezet. Fontos, hogy ne mosószert használjunk, mert az károsíthatja a növényeket. A legjobb a kálium-szappan, vagy kertészeti szappan. Ebből permetezőoldatot készítünk vízzel hígítva (általában 1-2 százalékos koncentrációban, azaz 10 liter vízhez 100-200 ml szappan kell). Alaposan permetezzük be a növény minden részét, beleértve a levelek fonákját is, ahol a kártevők gyakran rejtőznek. A kezelést szükség esetén 7-10 naponta megismételhetjük.

A szódabikarbóna (nátrium-hidrogén-karbonát) kerti felhasználása sem újkeletű. Gombaölő hatása van, különösen a lisztharmat és néhány levélfoltosság ellen. Enyhén lúgos kémhatása megakadályozhatja a gombák spóráinak csírázását. Permetezőoldatot készítünk (általában 0,5-1 százalékos koncentrációban, azaz 10 liter vízhez 50-100 g szódabikarbóna). A hatás fokozására néhány csepp folyékony szappant is adhatunk hozzá, ami segít a jobb tapadásban. Hetente egyszer vagy kétszer permetezzük a veszélyeztetett növényeket. Óvatosan használjuk, mert a magas koncentrációban perzselést okozhat!

A növényi olajok (pl. napraforgóolaj, repceolaj) kontakt rovarölőként hatnak, elzárják a rovarok légzőnyílásait, fulladásukat okozva. Hatékonyak lehetnek levéltetvek, pajzstetvek és atkák ellen. Permetezőoldatot készíthetünk vízzel és egy emulgeálószerrel (pl. szappan). Általában 1-2 százalékos olajkoncentrációt használunk (10 liter vízhez 100-200 ml olaj és néhány csepp szappan). Alaposan permetezzük be a növényeket.

A fokhagyma és vöröshagyma erős illata elriaszthat bizonyos kártevőket, például levéltetveket, tripszeket és egyes rovarokat. Gombaölő hatása is ismert e fajoknak. Fokhagyma-, vagy vöröshagyma-kivonatot készíthetünk úgy, hogy néhány gerezd vagy egy fej hagymát összezúzunk és vízben áztatunk néhány órán át, vagy akár egy napig. A leszűrt oldatot hígítva (pl. 1:5 vagy 1:10 arányban) permetezhetjük a növényekre.

Illóolajok a biotermesztésben növényvédelemre

Számos illóolaj rendelkezik rovarölő, gombaölő vagy rovarriasztó tulajdonságokkal, és felhasználhatók a biotermesztésben. Fontos azonban tudni, hogy az illóolajok töményen károsíthatják a növényeket, ezért mindig hígítani kell őket, és először kis felületen érdemes tesztelni a hatásukat. Rengeteg példát lehet hozni a felhasználási területeikre. A neem olaj széles spektrumú rovarölő és gombaölő hatású. Hatékony levéltetvek, pajzstetvek, atkák, tripszek, lisztharmat és más gombás betegségek ellen. A rozmaring illóolaja rovarriasztó hatású, különösen a levéltetvek ellen hatásos. A borsmenta olaj elriaszthat bizonyos rovarokat és rágcsálókat. A teafa olaj gombaölő és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. A citronella olaj rovarriasztó, különösen szúnyogok és más repülő rovarok ellen alkalmazható. A szegfűszeg olaja rovarölő és gombaölő hatású. A kakukkfű illóolaja pedig gombaölő és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik.

A permetezési eljárás illóolajjal tehát nem annyira bonyolult. Az illóolajat először egy kis mennyiségű emulgeálószerben (pl. néhány csepp folyékony szappan) keverjük el alaposan. Általános szabályként 5-10 csepp illóolajhoz elegendő néhány csepp szappan. A szappanos-olajos keveréket lassan adjuk hozzá a kívánt mennyiségű vízhez, folyamatosan kevergetve. Az ajánlott koncentráció általában 0,5-1 százalékos illóolaj tartalom (pl. 10 liter vízhez 5-10 ml illóolaj). Mindig olvassuk el az adott illóolajra vonatkozó ajánlásokat! Használat előtt mindig alaposan rázzuk fel a permetezőt, hogy az olaj és a víz ne váljon szét, és a permetezés közben is rázogatással keverjük az oldatot. Permetezzük be a növény minden részét, beleértve a levelek fonákját is. Ezek többnyire kontakt szernek tekinthetők, azaz akkor hatnak a legjobban, ha a kártevőt vagy kórokozót lepermetezzük vele. Lehetőleg kora reggel vagy késő este végezzük a permetezést, hogy elkerüljük a perzselést a nap erős fényében. A kezelést szükség esetén 7-10 naponta megismételhetjük.

Egyszerű anyagokból készült növényvédőszer receptek

  • Szappanos rovarölő permet: Egy liter víz és 10-20 ml folyékony kálium-szappan vagy illatmentes natúr szappan szükséges hozzá. Jól keverjük össze és permetezzük a levéltetvekkel, pajzstetvekkel vagy atkákkal fertőzött növényekre.
  • Szódabikarbónás gombaölő permet: Egy liter víz, 5-10 g szódabikarbóna és 1-2 csepp folyékony szappan szükséges hozzá a jobb tapadás érdekében. Jól keverjük össze és permetezzük a lisztharmattal vagy más gombás betegséggel fertőzött növényekre.
  • Fokhagyma-olajos rovarriasztó permet: Hozzávalók: 4-5 gerezd fokhagyma, 500 ml víz, 1 teáskanál napraforgóolaj, és néhány csepp folyékony szappan. A fokhagymát zúzzuk össze, adjuk hozzá a vizet és hagyjuk állni néhány órán át. Szűrjük le, majd adjuk hozzá az olajat és a szappant. Hígítsuk tovább vízzel (pl. 1:1 arányban) és permetezzük a rovarok által veszélyeztetett növényekre.
  • Neem olajos permet: Egy liter víz és 5-10 ml neem olaj, valamint emulgeálószerként néhány csepp folyékony szappan kell hozzá. Alaposan keverjük össze és permetezzük a kártevőkkel vagy gombás betegségekkel fertőzött növényekre.

Kockázatok minimalizálása

Mindig végezzünk próbapermetezést a növény egy kis részén, mielőtt az egész növényt kezelnénk, és várjunk egy napot, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy nem okozunk-e károsodást (pl. perzselést). A permetezéseket lehetőleg hűvös, felhős időben végezzük, hogy elkerüljük a perzselést. A hatékonyság érdekében a permetezést ismételni kell, különösen eső után. A biotermesztésben a megelőzés nagyon fontos. Biztosítsunk megfelelő körülményeket a növények számára (jó vízelvezetés, megfelelő tápanyagellátás, szellőzés), hogy ellenállóbbak legyenek a betegségekkel és kártevőkkel szemben. A hasznos rovarok (pl. katicabogarak, fátyolkák) védelme is kulcsfontosságú a kártevők elleni természetes védekezésben, tehát ezeket kíméljük a kezelések során.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
növényvédelem, hagyma, növényvédő-szer, lisztharmat, levéltetű, rovarölő-szer, permetezés, kártevő, gombaölő-szer, ecet, rovarölő, rovarirtó-szer, gombaölő, illóolaj,