Falánk kártevő pusztítja a cseresznyefákat itthon: így lehet védekezni ellene

agrarszektor.hu2025. április 26. 16:01

A cseresznyelégy komoly károkat okozhat a cseresznye- és meggyültetvényekben, hiszen a lárvái a gyümölcs belsejében fejlődnek, élvezhetetlenné téve a termést. A kifejlett, alig 3-5 milliméter nagyságú rovar április végétől, május elejétől kezd rajzani, attól függően, hogy milyen a tavaszi időjárás - írta meg a KEMMA.hu.

Komáromban és környékén, de az egész országban is érdemes időben gondoskodni a megfelelő védekezésről, hogy az emberek megőrizhessék a helyi gyümölcstermés minőségét és mennyiségét. A cseresznyelégy elleni hatékony növényvédelmi stratégia kialakítása nemcsak a hobbikertészek, hanem a nagyobb ültetvények számára is ugyanolyan fontos.

A kártevő elleni védekezés sikeressége a megelőzésen és a megfelelő időben történő beavatkozáson múlik. A védekezésnek három fő eleme van:

  1. Megfigyelés és csapdázás: a védekezést sárga ragacsos lapok kihelyezésével kell kezdeni már május elején. Ezek a csapdák vonzzák a kifejlett legyeket, így jelzik a rajzás kezdetét és segítenek a populáció csökkentésében is.
  2. Vegyszeres védekezés: a megfelelő növényvédő szerekkel végzett permetezés az egyik leghatékonyabb módszer a cseresznyelégy ellen. A kezelés időzítése kulcsfontosságú, általában a rajzás kezdetekor és néhány héttel később ismételni szükséges. A védekezéshez használható piretroidokat és neonikotinoidokat tartalmazó készítmények.
  3. Biológiai és mechanikai védekezés: a talaj takarása hálóval vagy mulccsal megakadályozza, hogy a talajban bábozódó lárvák újra kikeljenek és visszafertőzzék az állományt. A fák alatti talaj forgatása és mulcsozása csökkentheti a következő év fertőzési nyomását. A korai érésű fajták termesztése is segíthet a fertőzés csökkentésében, mivel a cseresznyelégy elsősorban a késői érésű fajtákat támadja meg.

Nemcsak a gyümölcsösök gazdáinak, de a kerttulajdonosoknak is érdemes odafigyelniük a cseresznyelégy megjelenésére és időben elvégezni a szükséges védekezési lépéseket. A szakértők szerint csak a kollektív védekezés vezethet eredményre a kártevő ellen.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
kártevők, növényvédelem, cseresznye, védekezés, permetezés, gyümölcsfa, gyümölcsös, kártevő, cseresznyelégy, rajzás, május, rovarcsapda, cseresznyeültetvény, biológiai növényvédelem,