Olyan nagy a szárazság, hogy sok vetés ki sem tud kelni a földeken

agrarszektor.hu2025. április 28. 17:01

Az elmúlt héten többször, többfelé öntözték a vetéseket esők, záporok, helyenként felhőszakadások is előfordultak, a csapadék területi eloszlása azonban rendkívül egyenetlenül alakult. A délnyugati, középső és északi országrészekben sokfelé bőven esett, ugyanakkor az Alföldön, főként annak keleti, délkeleti tájain nagy területen tapasztalható közepes vagy nagyfokú aszály a nyári növényekre vonatkozóan, a kukorica és napraforgó vetések ki sem tudnak kelni a szárazság miatt. Az előttünk álló napokban is száraz, nagyrészt napos időre van kilátás, csapadékra csak a hétvégétől mutatkozik esély.

A mögöttünk álló héten is igen változékony időben volt részünk  derül ki a HungaroMet legfrissebb agrometeorológiai jelentéséből. A hétfői napos, száraz időjárás után kedden még csak kevés helyen, majd szerdától egyre többfelé alakultak ki záporok, zivatarok, néhol felhőszakadások. A legtöbb helyen csütörtökön és pénteken esett, vasárnap pedig már országszerte száraz idő volt a jellemző. A Szeged-Jászberény-Biharkeresztes és az országhatárok általhatárolt területen sokfelé egyáltalán nem volt eső, de az északi országrészben és a Dunántúlon is vannak helyek, amik kimaradtak a csapadékból, vagy csak néhány millimétert kaptak. Ugyanakkor a délnyugati, a középső és az északi országrészben nagyobb területen hullott 20 mm-t meghaladó mennyiség, a felhőszakadások által érintett foltokban pedig 40-70 mm-t is mértek. Ezeken a tájakon átnedvesedett a talaj felső 30-60 cm-es rétege, a mélyebb talajréteg pedig eleve jó vízellátottságú volt.

5 napos csapadékösszeg 2025. április 26-ig (mm)5 napos csapadékösszeg 2025. április 26-ig (mm)
Talajnedvesség a talaj felső 20 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. április 27-én (%)Talajnedvesség a talaj felső 20 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. április 27-én (%)
Talajnedvesség a talaj felső egy méteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. április 27-én (%)Talajnedvesség a talaj felső egy méteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. április 27-én (%)

Az Alföld jelentős részén azonban tovább száradt a talaj, és a felső 20, néhol 30 cm-es réteg kritikusan száraz állapotba került, a friss vetésű nyári növényekre vonatkozóan ezeken a helyeken aszály tapasztalható. Az Alföld délkeleti tájain az áprilisi csapadékösszeg 10 mm alatt alakul, ami negyede-ötöde az ilyenkor szokásos mennyiségnek.

Mezőgazdasági aszályszint nyári kultúrákra 2025. április 27-énMezőgazdasági aszályszint nyári kultúrákra 2025. április 27-én
30 napos csapadékösszeg 2025. április 27-ig (mm)30 napos csapadékösszeg 2025. április 27-ig (mm)

A hőmérséklet is elég nagy területi változékonyságot mutatott. A hét első felében még országszerte 25 fok körül alakultak a maximum értékek, bár egy gyenge hidegfront hatására a Dunántúlon már kedden is hűvösebb volt, mint keleten, majd csütörtökön és pénteken egy hullámzó frontrendszer hatására jelentősebb hőmérsékletkülönbség alakult ki a naposabb keleti országrész és a felhősebb Dunántúl között. A front mögött szombattól országszerte lehűlt az idő, és vasárnap már a sok napsütés ellenére is csak 20 fok körüli értékeket mérhettünk. Hétfő reggelre az északi fagyzugokban gyenge fagyok is előfordultak, talajmenti fagyok pedig a Nyírség és a Kiskunság mélyebben fekvő tájain is kialakultak.

Maximum hőmérsékletek 2025. április 25-én (Celsius fok)Maximum hőmérsékletek 2025. április 25-én (Celsius fok)
Minimum hőmérsékletek 2025. április 28-án (Celsius fok)Minimum hőmérsékletek 2025. április 28-án (Celsius fok)

Az őszi vetések tavaszi fejlődése a kedvező hőmérséklet és talajnedvesség hatására jól halad, a repce virágzik, a búza a szárbaindulás fenológiai fázisában jár. Ezek a növények mélyebb gyökérzetüknek köszönhetően országszerte megfelelő mennyiségű nedvességet találnak a talajban. A kukorica és napraforgó csírázásához, korai fejlődéséhez a hőmérsékleti viszonyok igen jók, a felszín közeli talajréteg nedvességtartalmában azonban igen jelentős területi különbségek vannak. Az elmúlt két hétben csapadékban bővelkedő tájakon szépen kisorolt a vetés, az Alföldön és a Kisalföldön azonban jelentős területen nagyon száraz a talaj, ezért egyenetlenül vagy sehogy sem kelt még ki a vetés.

Az NDVI műholdas vegetációs index éves menete a tenyészidőszak során őszi búza táblákon (8 véletlenszerűen kiválasztott tábla átlaga) az Alföld délkeleti felén a Sentinel-2 műholdak mérései alapján egy jó és egy rossz termést adó évhez viszonyítva (a búza termésátlagánál a meghatározó hónapok az április, a május és a június)Az NDVI műholdas vegetációs index éves menete a tenyészidőszak során őszi búza táblákon (8 véletlenszerűen kiválasztott tábla átlaga) az Alföld délkeleti felén a Sentinel-2 műholdak mérései alapján egy jó és egy rossz termést adó évhez viszonyítva (a búza termésátlagánál a meghatározó hónapok az április, a május és a június)

Az elmúlt egy hétben hulló csapadék miatt többször, többfelé volt nedves a növények levélének felülete, főként múlt csütörtökön és pénteken alakult ki nagy területre kiterjedő tartós levélnedvesség, ami kedvező feltételeket teremtett a gombás megbetegedések terjedéséhez. Hosszabb párás időszakok is ezeken a napokon fordultak elő.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
talaj, kukorica, aszály, napraforgó, csapadék, eső, szárazság, időjárás, agrometeorológia, hőmérséklet, zivatar, zápor, alföld,