agrarszektor.hu • 2025. április 29. 07:01
Törökországban nagyon súlyosak a kajsziágazatot ért fagykárok. A helyi termelők központi segítségre számíthatnak. A tavaszi hidegbetörés Malatyát, a fő termesztőkörzetet is brutálisan megviselte.
Ibrahim Yumaklı török mezőgazdasági és erdészeti miniszter a napokban Malatyában, az ország legfontosabb kajszitermelő régiójába látogatott, és szemrevételezte a gyümölcsfákat ért fagykárokat. A kormány nevében központi támogatást ígért a fák egészségének helyreállítása és a jövőbeli terméshozamok biztosítása érdekében. A török kajsziágazat az előző 5 évben közel 330 millió dolláros exportforgalmat bonyolított le (elsősorban aszalvány formájában), azonban a közelmúltban bekövetkezett fagy súlyosan érintette a kajszi mellett a régióban található őszibarack-, alma-, nektarin-, mogyoró- és dióültetvényeket is - írja a FruitVeB.
A Török Statisztikai Hivatal (TurkStat) adatai szerint a kajszi exportjának értéke 2020-ban 55,6 millió dollár volt, ami 2021-ben 61,8 millió dollárra nőtt, 2022-ben 82,6 millió dollárral tetőzött, majd 2023-ban 58,6 millió dollárra csökkent. A tavalyi évben azonban az export értéke már ismét emelkedést mutatott: 20,4%-kal 70,6 millió dollárra emelkedett, vagyis 2020 és 2024 között a teljes kajsziexport értéke elérte a 329,3 millió dollárt. Az elsődleges importőr Oroszország volt, amely 179,4 millió dollár értékben vásárolt török frisspiaci kajszit vagy aszalványt. Yunus Kılıç, a Török Mezőgazdasági Kamarák Uniójának (TZOB) elnökségi tagja katasztrofálisnak nevezte a Malatyában bekövetkezett fagykárokat:
A tartományban minden egyes fa károsodott.
A szomszédos Elazığ, Kahramanmaraş és Sivas tartományokban szintén termesztenek kajszibarackot, és a jelentések szerint mintegy 13 millió fa károsodott az április közepén érkezett hidegbetörés következtében.
A jellemzően évi 750 ezer tonna friss kajszibarackot termelő, azaz egész Európánál nagyobb termelési potenciállal rendelkező Törökországot az idei évben rendkívül súlyos tavaszi fagyok sújtották, amelyek egyes régiókban akár több mint 70%-kal csökkenthetik a termést. Malatya régió, az ország fő kajszitermesztő körzete különösen súlyosan érintett. Bár a török kajszitermés túlnyomó többségét aszalásra szánják, a frisspiaci tételek egy részét hagyományosan Kelet-Európába és Németországba exportálják – ezek a szállítások az idei évben minden bizonnyal erősen megcsappannak majd.