Így mentenék meg a magyar gesztenyét: hatalmas projekt indul

Így mentenék meg a magyar gesztenyét: hatalmas projekt indul

agrarszektor.hu
„Közös értékek: a kékkői (Modrý Kameň) és a nagymarosi gesztenye biológiai sokféleségben betöltött szerepének felmérése, kutatási és tájrestaurálási feladatok elvégzése hosszú távú fennmaradásuk érdekében” címmel indult el 2025. január 1-jén a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) új projektje, az Interreg Magyarország-Szlovákia Program keretében. A Kertészettudományi Intézet és a Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet szakmai vezetésével indult program a szlovákiai Kékkői Önkormányzat (Mesto Modrý Kameň) és a zólyomi Nemzeti Erdészeti Központ (Národné Lesnícke Centrum) közreműködésével valósul meg.

Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!

Jelentkezzen vagy jelölje kollégáját, barátját, ismerősét a Portfolio Agrárdíjaira!

A decemberi Agrárszektor konferencián immár 11. alkalommal adjuk át 10 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.

Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!

Károly Róbert király 700 éve ültette az első gesztenyefát Nagymaroson és hozott létre szelídgesztenyés arborétumot. A gesztenyések természetvédelmi, kultúrtörténeti, gazdasági jelentősége és a biodiverzitásban betöltött fontos szerepe azóta is vitathatatlan. A most induló kutatás célja a gesztenye elterjedésének, specifikus igényeinek, jelenlegi és potenciális élőhelyeinek, termesztésének, erdészeti, természetvédelmi, kulturális és ökológiai kapcsolatainak feltárása Magyarországon és Szlovákiában - derül ki a MATE sajtóközleményéből. 

A két ország szakembereinek együttműködése kölcsönösen olyan tudást ad hozzá a projekt megvalósításához, amellyel egyik partner sem rendelkezik önállóan. Így az erdészeti, kertészeti és tájépítész kutatók közös munkája két, önkormányzati és egyetemi kezelésben lévő mintaterület fejlesztéséhez járul hozzá. A határon átnyúló gesztenyestratégia kidolgozása tájtörténeti kutatáson, a regionális feltételek értékelésén, védelmi fejlesztési terv kidolgozásán, valamint a nemzetközi jó gyakorlatok és tapasztalatok gyűjtésén és elemzésén alapul. Magába foglalja a faj termőterületeinek ökológiai felmérését és értékelését, valamint a potenciális veszélyek azonosítását. 

A nagymarosi ősi gesztenyeligetek nem csak változatos és fajgazdag élőviláguk miatt jelentősek. Az őshonos és olasz fajták keveredése, a több generáción át tartó szelekció és a különböző szaporítási módszerek a nagymarosi állományokban nagy fajon belüli gazdagságot eredményeztek. A fajon belüli sokféleség megőrzése jó választ adhat az időjárásváltozás okozta kihívásokra, ellenállóbb fajták kiválasztására. A nem megújuló genetikai erőforrások jelentősége növekszik, és megőrzésük kiemelkedő fontosságú, melyet a génbanki gyűjtemény fejlesztésével biztosítanak. 

A projekt során helyi műhelyfoglalkozásokat és ismeretterjesztő programokat szerveznek a gesztenyetermesztés népszerűsítésére. A műhelyfoglalkozások célja a szakmai szervezetek tudásátadása és közös tevékenységek kezdeményezése, míg az ismeretterjesztő programok a nagyközönséget, a civil szervezeteket és az oktatási intézményeket célozzák meg. 

A multifunkcionális gesztenyés helyreállítása a természetvédelmi, tájesztétikai és kulturális-történelmi értékek mellett további társadalmi és gazdasági előnyöket is nyújt, sokoldalú terményeivel, méhészeti potenciáljával, ehető növényeivel, vadgyümölcseivel és gombáival, gyógynövényeivel, erdészeti, mezőgazdasági és vadgazdálkodási szempontból is. A hozzáférhetővé tétellel modellterületként szolgál a gazdálkodók, kutatók és egyetemi hallgatók számára, valamint mintaként szolgál a magyarországi ősi gesztenyeerdőfoltok tájrekonstrukciójához. 

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. július 23. 13:31