A szilvafa metszése mikor aktuális? Öreg szilvafa metszése, szilvafa metszése képekben

A szilvafa metszése mikor aktuális? Öreg szilvafa metszése, szilvafa metszése képekben

agrarszektor.hu
A szilvafa metszése mikor esedékes? Mutatjuk, hogyan történik egy öreg szilvafa metszése képekben, a szilvafa metszése mit tesz a koronával? Tudd meg, miért jó a szilvafa metszése!

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A szilvafa metszése minden évben fontos feladat, akár egy facsemetéről, akár egy öreg fáról van szó. A szilvafa metszése során állítjuk be a korona alakját, befolyásolhatjuk, hogy milyen legyen a terméshozam, hogy mennyi napfény érje a gyümölcsöket, ezáltal minél jobb minőségű termést szerezzünk. Cikkünkben leírjuk, hogy a szilvafa metszése mikor aktuális és hogyan kivitelezzük azt, bemutatjuk, hogyan történik egy öreg szilvafa metszése képekben, mi az az ifjító metszés!

Miért fontos a szilvafa metszése?

Amikor elkezdünk alakítani egy koronát, a szilvafa metszése során nagy figyelmet kell szentelnünk annak, hogy a fa elérje az egészséges termésmaximumot és hogy a napfény nagyjából egyenletesen érje a gyümölcsöket. A szilvafa metszése célja, hogy a korona kezelhető formájú és méretű maradjon, egyszerre legyen tömör és szellős, hogy könnyű legyen majd a lekvárba, cefrébe való gyümölcsöket leszüretelni. A szilvafa metszése emellett segítséget nyújthat a betegségek elleni védekezésben, sőt, azok megelőzésében is: ha a gyümölcsök nem érnek össze egymással, kevésbé veszélyeztetett a fa például a gyakori moníliával és más gyümölcsbetegségekkel szemben.

A szilvafa metszése mikor esedékes?

A szilvafa metszése tavasszal történik a többi csonthéjas gyümölcshöz (barack, meggy, cseresznye) hasonlóan. A szilva metszés időzítését jól kell időzítenünk: akkor járunk a legjobban, ha a szilvafa metszése közvetlenül a virágzás előtt, vagy virágzáskor történik. Ha a szilvafa metszése túl korán történik, a betegségek szempontjából veszélybe sodorhatjuk a fát, ugyanis sebei kora tavasszal nagyon érzékenyek. Ha túlságosan sokat várunk, a szilvafa metszése már virágzás után történik, az szintén a fa kárára válik, ugyanis a fa termőképességének romlását idézhetjük elő vele!

A szilvafa metszése: milyen eszközök kellenek?

  • fiatal fáknál: mellévágó olló (metszőolló)
  • idősebb fáknál: mellévágó olló + ágvágó, ágfűrész, kacorkés vagy láncfűrész

A szilvafa metszése képekben: ezek a szilvafa metszés lépései!

A szilvafa metszése egy összetett folyamat, amelyet minden évben a megfelelő módon kell elvégezni, ha azt, akarjuk, hogy fánk élettartama hosszú legyen. A szilvafa metszése során a következő lépéseknek szenteljünk nagy figyelmet:

1. Koronaalakító metszés fiatal korban

A fiatal szilvafa metszése kiemelt fontosságú: a fa koronájának kialakítását ilyenkor kezdjük el, míg a fa könnyen kezelhető, átlátható. Alakítsuk ki a vezérágakat úgy, hogy azok legyenek kellően szellősek, a jövőben a nap az összes gyümölcsöt elérje.

2. Váza / katlan koronaforma

Gyakran alkalmazzák a sudaras ágcsoportos kialakítást a gyümölcsfák metszése során, ahol egy főághoz igazodik több kisebb vezérág, ám a csonthéjas gyümölcsök ennél jobban szeretik a váza vagy katlan formát, ahol a fa koronájának belseje szellős, napfényes, az üreget pedig néhány széttartó vezérág, termőnyárs fogja körbe.

A szilvafa metszése mikor aktuális? Öreg szilvafa metszése, szilvafa metszése képekben

3. Az öreg szilvafa metszése, ifjító metszés

Egy öreg szilvafa metszése során gyakran alkalmazunk ifjító metszést: akkor egy-egy nagyobb, idősebb ágat távolítunk el, hogy az elöregedett részek helyére léphessenek a friss hajtások, megújulhasson a korona.

4. A nyársak szabályozása

A szilvafa metszése során a nyársszerű ágaknak kell kiemelt figyelmet szentelnünk: ezek lehetnek néhány centimétertől akár 2 méter hosszúságúak is. Távolítsuk el a túl sűrűn növő, felesleges nyársakat! Legyen szellős a korona, a hosszú szilvafaágakból a kevesebb több!

A szilvafa metszése mikor aktuális? Öreg szilvafa metszése, szilvafa metszése képekben

5. A felesleges hajtások eltávolítása

A szilvafa tövén keletkezű új hajtásokat minden évben metsszük le a tőnél. Távolítsuk el a koronából a befelé törő, nem termő hajtásokat, vízhajtásokat, a felesleges termőnyársakat, az egymással érintkező ágakat!

6. A legfelső hajtások visszametszése

A korona burjánzásának, magasságának is határt kell szabni: a szilvafa metszése során ügyeljünk arra, hogy a leghosszabb termőnyársakat metsszük vissza 10-12 rügy hosszúságúra.

A szilvafa metszése mikor aktuális? Öreg szilvafa metszése, szilvafa metszése képekben

7. Ne engedjük a koronát szétterülni!

A szilvafa metszése során távolítsuk el a vízszintes irányú termőágakat, a szilva inkább a függőleges nyársakon teremjen!

A szilvafa metszése mikor aktuális? Öreg szilvafa metszése, szilvafa metszése képekben

Ezekre figyeljünk a szilvafa metszése közben!

  • A szilvafa metszése előtt sterilizáljuk a metszőollót alkohollal, nehogy betegséget vigyünk át egyik fáról a másikra.
  • Mindig ággyűrűre metsszünk, ha nem így teszünk, a szilvafa metszése során keletkezett sebek nehezen forrnak be, érzékenyek a kártevőkre, kórokozókra!
  • A szilvafaszilvafa metszése során tartsuk megfelelően a metszőollót: alul legyen az íves része, vágóéle pedig szorosan tapadjon a levágásra szánt ághoz.
  • Kezeljük a rossz sebeket! Bárhol kaphatunk olyan kertészeti anyagokat, amelyeket arra fejlesztettek ki, hogy a gyümölcsfák metszése során okozott sebeket lezárják, így védve meg a növényt a gombáktól, kártevőktől.

Címlapkép forrása: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?