Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Agrárszektor.hu: Miként kerül egy diplomás menedzser a traktor, vagy a kombájnfülkébe?
Gárdonyi Balázs: Beleszületik, illetve neveltetése során beleszokik. Édesapám még 1993-ban szerzett 20 hektár földet, azt folyamatosan bővítve elértük mára az ezer hektáros birtokméretet. A család dolgozik, csak három főt foglalkoztatunk, de lényegében mindent magunk csinálunk. Édesapám, az öcsém és felesége, illetve én.
Asz.: Ebből mennyi a saját tulajdonban lévő rész?
G.B.: Nagyjából 350 hektárunk van, a többi 650 hektárt úgy béreljük döntően magánemberektől, illetve tavaly óta sikerült egy jelentősebb táblát bérelni az államtól. A földek Dég 20 kilométeres határában helyezkednek el Lajoskomáromtól Enyingig.
Az ország egyik legjobb minőségű szántói ezek.
Szerencsénk van, a mezőföldi terület csodákra képes.
Asz.: Még ebben az igazán katasztrofális évben is?
G.B.: Viszonylagos minden. Nem mondom, hogy boldog vagyok az 5 tonnás átlagos búzahozamunktól - ennél sokkalta többre vagyunk képesek -, de az ország más pontjain összetennék gazdatársaink a kezeiket ilyen termésér. A kukoricánk is csaknem 9 tonnát hozott, ami máshol örömet okozna, de mi tudunk 10-11 tonnát is termelni. Az igazán nagy gond a repcével lett: benne volt 4 tonna, de jöttek az esők, a viharok, a végén 2,2 tonna termett hektáronként. Előre szerződtünk, a vállalást nem tudtuk csak fedezetvásárlással teljesíteni. Aki ismeri a repceárak alakulását, az sejtheti, hogy mekkora érvágás volt ez nekünk.
Asz.: Akkor gondolom, jól jött a Fiatal Gazda támogatás?
G.B.: Jól, bár a 10 millió forint 90 százalékát nem erre költöttem, hanem gépet vettem, illetve a megművelt területet bővítettem az állam által bérelt földekkel.
Asz.: Mekkora területen gazdálkodik?
G.B.: Az ezer hektárból nagyjából 60-65 hektárnyi az általam művelt föld nagysága. Az idén volt 17 hektár őszi búzám, 16 hektár kukoricám és 29 hektár repcém.
Asz.: Kinek adja el a termést?
G.B.: Nem egyedül értékesítek, hanem a család közösen. Legfőbb vevőnk a nádudvari KITE Zrt., egy nyíregyházi cég, illetve az olajmagvakat egy termelői csoportnak a Sárbogárdi Olajosnövény Kft. Termelői Csoportnak adjuk el.
Asz.: Korábban ekkora területen, ezer hektáron egy kisebb téesz gazdálkodott. Hány embert foglalkoztatnak?
G.B.: Mint már említettem, mindent magunk végzünk három fő segítségével. És itt vannak a gépek, amelyek a téesz idején még nem állhattak rendelkezésre. Ma egy traktorral egy menetben annyi munkát tudunk végezni, mint régebben másik hárommal. Ráadásul teljes lett a géppark. Éppen ehhez kellett a támogatás! Mi akkor szántunk ,vetünk, aratunk, amikor itt az ideje, feltéve, ha az időjárás engedi. De nem vagyunk kiszolgáltatva a bértraktorosnak, béraratónak. Ez óriási dolog, sok milliót hoz a konyhára, hogy optimális időben tudjuk a dolgunkat végezni. Ezért kell a géppark és ezért fordítottunk sok tízmilliót e célra. És ezért építettünk zöldmezős beruházásban saját szárítót és saját magtárat is. Ez az értékesítés és a minőségmegóvás során ad számunkra szabadságot, illetve beavatkozási lehetőséget. Azaz magunk felügyeljük a gabona, a repce, vagy a napraforgó minőségét és akkor adhatjuk el a terményt, amikor azt hisszük, hogy a legtöbbet nyerünk rajta.
Asz.: Az ön által említett cégek mellett nem üzletelnek más felvásárlókkal?
G.B.: Nézze! Több éves kapcsolat alakult ki. Megbízhatóak a partnerek. Kicsi, ismeretlen felvásárlókkal nem állunk szóba. Főleg nem, amióta elszaporodtak a csalók.
Asz.: Pedig ezek a cégek általában többet kínálnak az áruért.
G.B.: Nem hiszem, hogy sokat nyernénk vele. Sokan egyszerű bűnözők. A KITE-vel nem égethetjük meg magunkat. Ők fizetnek, vagy ha nem - ami persze nem fordulhat nagyon elő - akkora mobilizálható vagyon van mögöttük, hogy nem veszítenénk az ügyön. Legfeljebb nem forinttal, hanem traktorral, vetőmaggal, műtrágyával fizetnék ki a tartozást.
Asz.: Ha nem is így, de kitől szerzik be az évente felhasznált műtrágyát, vetőmagot, növényvédő szert, gépeket?
G.B.: A legnagyobb integrátoroktól vásárolunk, s ha lehet azonnal fizetünk, nem kérünk hitelt, törlesztett fizetést tőlük. Ebben az esetben ugyanis egész jó árakat tudunk elérni.
Asz.: A Fiatal Gazda támogatáson kívül vett már más szubvenciót igénybe?
G.B.: Igen, a családi gazdaság korábban a gépvásárláshoz igényelt támogatást, illetve az első agrár-környezetgazdálkodási programban vettünk részt. A most futóról viszont lemaradtunk önhibánkon kívül, ugyanis az integrált szántóföldi program szinte minden jelentkezőjét elutasította a hivatal, mivel e célra szinte minimális lett a keret.
Asz.: Sok AKG-s szereplőtől viszont azt hallani, hogy nagyon nehéz teljesíteni az adminisztrációs előírásokat. Ön nem tartott ettől?
G.B.: Ezer hektár szántónál számítógépes nyilvántartást végzünk, minden tevékenységet rögzítünk, a korszerű termelés alapja, hogy tudjuk, mire képes a talaj, milyen növényvédelmi beavatkozást végzünk és mikor. Vagyis a legtöbb olyan, az AKG-ban megkövetelt előírást anélkül is teljesítünk, hogy a programban részt vennénk. Azaz nem jelentene túl nagy terhet az előírások betartása.
Asz.: Honnan szereznek tudomást a lehetőségekről, ki segít pályázni?
G.B.: Jó a falugazdász és a kamarai tanácsadó is. Főként az utóbbi segít sokat. Járatunk minden szakújságot, figyeljük az internetet. A pályázatokat rábízzuk a pályázatírókra. Nekik van elég kapcsolatuk, hogy tudják, mikor, mit kell hangsúlyozni egy pályázati anyagban. Pénzbe kerül a szolgáltatás, de megéri, mert nyerni szoktunk.
Asz.: És az elnyert támogatások felhasználását miként ellenőrzi a hivatal? Milyen tapasztalataik vannak e téren?
G.B.: A gépvásárlást ellenőrizték, megnézték a gépeket, az azonosító számaikat, a számlákat és azt, hogy rajtuk van-e az MVH matricája. A Fiatal Gazda programban ez akkor jön el, amikor 10 százalékos támogatásrészt is megkapjuk, vagyis jövőre lesz aktuális.
Névjegy:
Név: Gárdonyi Balázs
Születési év: Enying, 1976
Iskolák:
általános iskola -Dr. Kováts Ferenc Általános Iskola, Dég
gimnázium -Petőfi Sándor Gimnázium, Sárbogárd
Gábor Dénes Főiskola - Budapest
Széchenyi István Egyetem - vállalkozás menedzser szak Győr
Ágazat: szántóföldi növénytermesztés
Gazdaság területe: 61 ha
Alkalmazottak száma: 1
Éves árbevétel: 14 millió Ft
Elnyert támogatások: Fiatal Gazda, 10 millió Ft
első körben (2004-2007) agrár-környezetgazdálkodási támogatás
Családi állapot: nős, egy lánya van
Elérhetőségek:
Lakcím: 8135 Dég Ságvári E. u. 21.
Telefonszám: 30/8581030
E-mail: kapital@lkomnet.hu