Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Ugyancsak igyekezniük kell azon AKG támogatottaknak, akik 2010/2011 gazdálkodási évre vonatkozóan kötelezettséget szeretnének átadni, vagy valamely terület vonatkozásában véglegesen visszavonási kérelmet szeretnének foganatosítani.
Az adatszolgáltatásra kötelezettek a nagyobb állattartó telepek mellett a háztartás igényeit meghaladó mértékben állattartást folytatók, függetlenül attól, hogy nitrát érzékeny területen gazdálkodnak-e, továbbá a nitrát érzékeny területen mezőgazdasági tevékenységet folytató gazdálkodók.
Nagyon sok gazda nem csak az év végi ünnepekkel kell, hogy foglalkozzon a következő napokban, hanem azzal is - amennyiben nem kerítettek még sort szeptembertől -, hogy elkészítsék és az illetékes megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságra eljuttassák a nitrát adatlapjukat. Ezt papíralapon és ettől az évtől már az interneten elektronikus formában is megtehetik. Az adatszolgáltatás hiányában adatszolgáltatási bírságra számíthat a gazdálkodó, amelynek összege 10.000-100.000.-Ft közötti összeg.
Az uniós jelentéseket alátámasztó, minden évben kötelező módon előírt dokumentációt a nitrátrendelet alapján kell elvégezni. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az elmúlt gazdálkodási évre, tehát a 2009. szeptember 1. és 2010. augusztus 31. közötti időszakra vonatkozóan kell az adatokat összegezni és 2010. december 31-ig kell az adatközlő lapokat a telephely, illetve székhely szerint illetékes megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságra eljuttatni, vagy az ügyfélkapun beküldeni.
Kik is azok a gazdálkodók, akiket érint ez a kötelezettség? A Magyar Agrárkamara közleménye szerint adatszolgáltatásra kötelezettek a nagyobb állattartó telepek mellett a háztartás igényeit meghaladó mértékben állattartást folytatók, függetlenül attól, hogy nitrát érzékeny területen van-e a telep. Magánszemélyek háztartási igényeit meghaladó állattartásnak minősül, ha vegyes állattartás esetében összesen 5 számosállat/ingatlan, baromfi esetében 3 számosállat található. Emellett nitrát adatszolgáltatásra kötelezett mindenki, aki nitrát érzékeny területen gazdálkodik, függetlenül attól, hogy állattartással foglakozik, vagy sem, trágyázott-e vagy sem.
Nitrát érzékeny területnek minősülnek egyrészt azok a területek, amelyek geológiai, talajtani adottságaik és a vizeik magas nitrát tartalma miatt minősülnek nitrát érzékenynek, (lásd: MePAR szerinti nitrát érzékeny területek), másrészt a külön jogszabály szerinti nagy létszámú állattartó telepek, valamint az állattartó telephez kapcsolódó trágyatárolók területe.
A fentiekben említett nitrát adatszolgáltatást az 59/2008. (IV.29.) FVM rendelet 6. számú mellékletében lévő adatlap kitöltésével kell végrehajtani. Az adatlap beszerezhető a megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságokon (az elektronikus benyújtás esetén az e-nyomtatvány elérhetősége a http://www.mgszh.gov.hu/nyomtatvanyok/e_nyomtatvanyok lapon), a Gazdálkodói Információs Szolgálat kamarai tanácsadóinál, a www.kolcsonosmegfeleltetes.eu honlapon a JFGK4 menüpont alatt a "Formanyomtatványok" almenüben, valamint a kamarai oldalon - http://www.agrarkamara.hu/LinkClick.aspx?fileticket=Ut2tkyxR3VM%3d&tabid=203 -, ahol az előző elérhetőséggel a kitöltési útmutató is letölthető.
Továbbá azon gazdálkodók sem pihenhetnek, akik az EMVA AKG támogatás során 2010/2011 év vonatkozásában kötelezettséget szeretnének átadni, vagy valamely terület vonatkozásában végleges visszavonással szeretnének élni. Számukra is december 31-i határidő áll rendelkezésre az e-kérelem elektronikus felületén.
Az AKG feladatokhoz kapcsolódóan az adatlapok az MVH e-kérelem oldalán találhatók meg, melyek kitöltésében is segítenek a Gazdálkodói Információs Szolgálat tanácsadói is.