Itt az EU nagy terve: így vennék fel a harcot a klímaválság ellen a mezőgazdaságban

Itt az EU nagy terve: így vennék fel a harcot a klímaválság ellen a mezőgazdaságban

agrarszektor.hu
Az éghajlatváltozást már az egész világon lehet tapasztalni, így az élet minden területén változásokra lesz szükség ahhoz, hogy ezt az állapotot enyhíteni lehessen. Nem kivétel ezalól a mezőgazdaság sem. Az elkövetkezendő években komoly hangsúlyt fognak fektetni az ökológiai termesztés fejlesztésére, melynek segítségével a biodiverzitást is támogatni tudják.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A mezőgazdaság az üvegházhatású gázok mintegy 10%-át termeli az EU-ban, valamint az éghajlatváltozás hatásainak is az élvonalában áll - írja a Reuters. Az extrém hőhullámok és az egyre hosszabb ideig tartó aszályok pedig csökkentik egyes növényfajok termését is. A kémiai növényvédő szereket, a szintetikus műtrágyákat és a génmódosított szervezeteket korlátozó organikus termőföldeket az elmúlt évtizedben több mint 60%-kal bővítették az EU-ban. A Bizottság felvázolta a bővítés felgyorsításáról és az ökológiai termékek iránti keresletről szóló terveit, melynek többek között az a célja, hogy 2050-re megszüntessék a nettó kibocsátást - ez azt jelenti, hogy a mesterséges üvegházhatású gázokat szinte a nullára csökkentenék. 

Ezen kívül a mezőgazdasági területek 25 százalékán ökológiai gazdálkodás valósulna meg, amelyek védenék a méheket is és a biológiai sokféleséget is. A Bizottság szerint a mesterséges műtrágyáknak és az állatállomány metánkibocsátásának is komoly szerepe van a klímaválságban, előbbi miatt is fontos lenne például az ökológiai gazdálkodásba vont területek nagyságának növelése. 

Idén az EU mintegy 49 millió eurót költ az ökológiai termékek népszerűsítésére, ami a 27%-át teszi ki annak a költségvetésnek, melyet a mezőgazdasági termékek külföldi és belföldi promóciójára lehet fordítani. A Bizottság közölte azt is, hogy az EU az átalakuló mezőgazdasági támogatási programja keretein belül 2023 és 2027 között mintegy 38-58 milliárd eurót kínál a gazdák számára, hogy az ökológiai rendszereket és a termelést is segítsék. A Copa-Cogeca arról ír egyik közleményében, hogy további rendelkezésekre és termékinnovációkra lenne szükség annak érdekében, hogy a termelők távol tudják tartani a kártevőket és a gyomnövényeket.

Az EU kötelező fenntarthatósági követelményeket dolgoz ki az élelmiszerek beszerzését illetően, melyekkel bevonhatják a biotermékeket az iskolai menzába és az étkezdékbe is. Az olyan intézkedések, mint például a növényvédő szerekre vonatkozó csökkentett adó eltörlése, olcsóbbá tehetik majd a bioélelmiszereket.

Címlapkép forrása: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?