agrarszektor.hu • 2021. április 20. 13:00
Elkezdődött a biotermékek előállításának és fogyasztásának ösztönzése: az Európai Bizottság nemrég cselekvési tervet terjesztett elő az ökológiai termelés fejlesztése céljából. A stratégiát követve 2030-ra várhatóan az európai mezőgazdasági területek mintegy 25%-án ökológiai gazdálkodás valósulhat meg. Ez a hazai biogazdálkodás számára is fontos: az ökológiai művelés alatt álló területeken ugyanis 30%-kal nagyobb a biológiai sokféleség, az ökológiai gazdaságokban tartott állatok magasabb szintű állatjólétet élveznek és kevesebb antibiotikumot kapnak. Az ökológiai gazdaságok jobban jövedelmeznek és ellenállóképesebbek, a fogyasztók pedig a biotermékeket jelölő uniós ökológiai logónak köszönhetően pontosan tudják, hogy mi kerül az asztalukra.
Az ágazat kiegyensúlyozott növekedése érdekében most elkezdődik a fogyasztás fellendítése, a termelés növelése, valamint az ágazat fenntarthatóságának további javítása. A cselekvési terv segítségével a Bizottság biztosítani kívánja a megfelelő eszközöket a már eleve gyorsan növekvő ökológiai ágazat számára a 25%-os cél eléréséhez - olvasható a Hello Vidék honlapján. Az ökológiai gazdálkodás ugyanis igen gyorsan növekvő ágazat az uniós mezőgazdaságban, ami a biotermékek iránti fokozott fogyasztói érdeklődés közvetlen következménye.
- áll a laphoz eljutott stratégiában.
Jelenleg az unió mezőgazdasági területének mintegy 8,5%-án folyik ökológiai gazdálkodás, a mostani növekedési ütem mellett pedig az Európai Unió 2030-ra mintegy 15-18%-kot érhet el. A most közzétett cselekvési terv biztosítja a megfelelő eszköztárat ahhoz, hogy ez végül elérje a 25%-kot. Ehhez az alábbi eszközök állnak majd rendelkezésre:
- hálózatépítés,
- közös agrárpolitika,
- kutatás és innováció,
- a piaci átláthatóság növelése,
- tájékoztató rendezvények szervezése,
- a takarmányozás javítása,
- blokklánc és más techológiák használata a nyomonkövethetőség javítására,
- a helyi és kisüzemi feldolgozás megerősítése;
- az élelmiszer-ellátási lánc megszervezésének támogatása.
Az úgynevezett "biokörzetek" létrehozása is a tervek között szerepel, melyekkel ösztönözni lehet az ökológiai idegenforgalmi hálózatok fejlesztését. Ezek olyan területek, ahol a termelők, polgárok, idegenforgalmi szolgáltatók, szövetségek és hatóságok együttműködnek annak érdekében, hogy a helyi erőforrásokkal való fenntartható, ökológiai elveken és gyakorlatokon alapuló gazdálkodás jöhessen létre.
- magyarázta Frans Timmermans, a Bizottság európai zöld megállapodásért felelős ügyvezető alelnöke.
Hozzátette, hogy a cselekvési tervvel arra törekednek, hogy az ökológiai gazdálkodás iránti igény fellendüljön, illetve, hogy segítsék a fogyasztókat a megalapozott döntések meghozatalában. Minél több földterület van szentelve a biogazdálkodásnak, annál jobban védik a biológiai sokféleséget azon, és más környező területen.
Ám a cselekvési terv célkitűzései között más is szerepel, többek között a biogazdálkodás fenntarthatósági szempontú teljesítményének javítása is. Ennek érdkekében több tényezőre is összpontosítani kell:
- az állatjólét javítására,
- az ágazat szénlábnyomának csökkentésére,
- az ökológiai vetőmagok rendelkezésre állásának biztosítására,
- a műanyagok, a víz,-és az energiafelhasználás minimalizására.
Emellett a Bizottság növelni szeretné a kutatás és innováció arányát, illetve a mezőgazdaság, az erdőgazdálkodás és a vidéki térségek területét érintő kutatási és innovációs intézkedésekre szánt költségvetés legalább 30%-kát az ökológiai ágazathoz kapcsolódó vagy számára releváns témákhoz kívánja rendelni.
- mondta Virginijus Sinkevièius, a környezetért, az óceánokért és a halászatért felelős biztos.
Hozzátette, hogy a Bizottság által hamarosan elfogadásra kerülő, az uniós akvakultúra fenntartható fejlesztésére irányuló új stratégiai iránymutatás elő fogja mozdítani az ökológiai akvakultúra további térnyerését is. Hazánkban egyébként jelenleg ökológiai művelés alatt álló mezőgazdasági területek részaránya 5,6%.