Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Bob Hemesath iowai farmer attól tart, hogy az amerikai mezőgazdaság drágán fog fizetni, ha Donald Trump megnyeri a keddi elnökválasztást, és beváltja fogadalmát, miszerint gyorsan 60%-os vámot vet ki a kínai árukra és legalább 10%-os adót minden más importra – írta tegnapi, előzetes elemzésében a Reuters.
Máshonnan is megvehetik
A cikk hozzáteszi: sokkal rosszabb ismétlése lehet a republikánus volt elnök 2018-2019-es, Kínával folytatott kereskedelmi háborújának, amely megtorló vámokkal sújtotta az amerikai mezőgazdasági termékeket, és a pekingi vásárlásokat Brazíliába és Argentínába helyezte át - mondta Hemesath, aki kukoricát és szóját termeszt és sertéstartást folytat 2800 hektáron Iowa északkeleti részén. Hemesath, aki a Farmers for Free Trade (Gazdák a szabad kereskedelemért) nevű érdekvédelmi csoport elnöke is egyben, úgy fogalmazott:
Amikor elkezdünk vámokat kivetni másokra, a megtorló vámok általában az amerikai mezőgazdasági termékeken kötnek ki. Ami miatt aggódom, az az, hogy amikor ilyen dolgokat teszünk, elveszítjük a piaci részesedést, és azt nem tudjuk visszaszerezni.
Komoly következményekkel számolnak
Közgazdászok szerint Trump vámtervei, amelyek gazdaságpolitikája valószínűleg a legkövetkezetesebb elemét jelentik, az amerikai importvámok mértékét az 1930-as évekbeli szintre emelnék vissza, felszítanák az inflációt, összeomlana az USA és Kína közötti kereskedelem, válaszlépéseket eredményezne és drasztikusan átrendezné az ellátási láncokat.
Hemesath aggodalmait visszhangozta egy nemrégiben készült tanulmány is. A National Corn Growers Association és az American Soybean Association előrejelzése szerint
egy új kínai kereskedelmi háború súlyosabb amerikai terményexport veszteségeket okozhat, lenyomhatja a már amúgy is nyomott belföldi árakat, és bebetonozhatja a kínai import Brazíliába és Argentínába való áthelyezését.
Trump, korábban, a kampány során a vámokat "a világ legszebb szavának" nevezte, és azzal érvelt, hogy tervei újjáépítenék az amerikai gyártási bázist, növelnék az amerikai munkahelyeket és jövedelmeket, és 10 év alatt több trillió dollárnyi szövetségi bevételt hoznának.
Esnek az árak
Az árucikkek az olajtól a fémekig és a gabonafélékig esnek, mivel a dollár erősödött, a befektetők pedig az elmúlt órákban egyre inkább azt árazták be, hogy Donald Trump megnyeri az amerikai elnökválasztást
– számol be a Reuters. Trump a Fox News szerint már megszerezte a 270 elektori szavazatot, amely szükséges ahhoz, hogy győzelmet arasson a kihívó Kamala Harris felett, de más hírügynökségek még nem hirdették ki győztesnek, bár továbbra is ő vezet.
Az olaj, és a szójabab ára mintegy 1,5%-ot, a rézé pedig több mint 2%-ot esett az ázsiai kereskedésben az amerikai dollár rally nyomására. A nemesfémek, köztük az arany árfolyama stabil maradt.
A cikk a kitér a mezőgazdaságot érintő kereskedelmi politikára is. Mint írják, Peking kénytelen lehet az amerikai szójababra kivetett megtorló vámokkal válaszolni, ha Trump győz és új vámokat vet ki a kínai árukra. Bár Peking csökkentette az amerikai szójaimporttól való függőségét, az olajos magvak továbbra is a legnagyobb amerikai mezőgazdasági exportcikknek számítanak Kína viszonylatában.
Új megvilágításban a klímakatasztrófa
Donald Trump győzelmével a klímaváltozás elleni küzdelem is háttérbe szorulhat. Álláspontja szerint az emberi tevékenység csak egy az éghajlatváltozás okai közül és nem feltétlenül a legfőbb tényező, sőt nyilatkozataiban gyakran csupán egy átverésként utal a klímaváltozás problémakörére.
2019-ben az egyre súlyosabbá váló erdőtüzeket is kizárólag az erdőgazdálkodás hibájának tartotta, mintsem a klímaváltozás következményének – írja a Washington Post. Mindez azért is aggályos, mert az Egyesült Államok klímapolitikája világszinten is óriási jelentőséggel bír, Trump következő években várható döntései tehát jelentősen meghatározzák majd a kibocsátási trendeket és a fenntarthatósági célok elérését.