Portfolio agrárkonferenciák 25% kedvezménnyel!
Meghirdettük az Agrárium, AgroFood és AgroFuture 2025 konferenciáinkat, ahova csak decemberben még 25% kedvezménnyel regisztrálhat!
Ne maradjon le!
A NAK felhívja a figyelmet a tejtermelő szarvasmarha tenyésztésben érintett gazdálkodók figyelmét, hogy megjelent hivatalos formában az „Állatjóléti támogatás a tejtermelő szavasmarha ágazatban” című (KAP-RD30-1-24) felhívás, amely 2025.01.13. és 2025.02.13. között igényelhető a Magyar Államkincstár elektronikus kérelemkezelő felületén. A támogatási kérelem benyújtását megelőzően a következő igazolások, dokumentumok beszerzése szükséges, amelyeket a pontozás érdekében a benyújtáskor csatolni szükséges:
1. Mezőgazdasági termelő szakképzettsége
A Kincstár által vezetett képzettségi nyilvántartásból kerül ellenőrzésre, amelyet a MÁK erre a célra kialakított elektronikus felületén szükséges bejelenteni, amennyiben ez még nem történt meg korábbi pályázatok esetében. Amennyiben a képzettségnek a kedvezményezett valamely vezető tisztségviselője, alkalmazottja vagy tagja útján kíván megfelelni, akkor az alkalmazott foglalkoztatását igazoló dokumentumot (munkaszerződés stb.), vagy a társasági szerződés másolatát szükséges feltölteni mellékletként. (középfok 20 pont, felsőfok 35 pont).
MÁK által létrehozott külön felületen, az Elektronikus kérelemkezelésen belül a Horizontális ügyintézés menüpontban a Képzettségi nyilvántartás fület megnyitva lehet a képzettség nyilvántartásba vételét célzó kérelmet indítani. A MÁK képzettségi nyilvántartásról közzétett tájékoztatója itt elérhető. Amennyiben a képzettséget bejelentő személy nem rendelkezik támogatási azonosítóval, előzőleg regisztráltatnia kell magát a MÁK Kedvezményezetti Nyilvántartási Rendszerében. Ezt a 12/2023. (II. 1.) számú Kincstár Közlemény mellékleteként közzétett G1010-05 számú nyomtatványon teheti meg, amely ide kattintva érhető el.
A képzettség bejelentését a támogatási kérelem benyújtását megelőzően szükséges elvégezni.
2. Tejtermelő szarvasmarha ágazatban működő, állami elismeréssel rendelkező együttműködésben calő részvétel:
a] A kedvezményezett a támogatási kérelme benyújtását megelőzően igazoltan tagsági viszonnyal rendelkezik termelői csoportban (TCS), termelői szervezetben (TÉSZ)
A tagsági viszony létesítésének időpontjától függően a következő pontszámok kaphatók:
- 5 év = 35 pont
- 3 év = 25 pont
- 1 év = 20 pont
9. melléklet szerinti igazolás alapján.
b] A kedvezményezett a támogatási kérelme benyújtását megelőzően legalább egy éve igazoltan tagsági viszonnyal rendelkezik termelői integrációs szervezetben (TISZ) 25 pont. A kedvezményezett a támogatási kérelem benyújtásakor tagja termelői integrációs szervezetnek (TISZ). 20 pont
3. Állatjóléti felelőssel való rendelkezés
Amennyiben a kedvezményezettnek a 32/1999. (III. 31.) FVM rendelet 11/A. §-a szerint nem kötelező állatjóléti felelőst kijelölnie 25 pont. Amennyiben a kedvezményezettnek a 32/1999. (III. 31.) FVM rendelet 11/A. §-a szerint kötelező állatjóléti felelőst kijelölnie 15 pont. 10. melléklet szerinti nyilatkozat és igazolás/kijelölő okirat minta alapján.
Az 50 állatlétszám feletti tenyészetek számára kötelező a jogszabály szerint állatjóléti felelőst kijelölni, függetlenül attól, hogy milyen korcsoportba tartoznak az egyedek. Értelemszerűen a pályázat benyújtásakor az ilyen kötelezettség fennállása esetén mindenképpen szükséges az erre vonatkozó nyilatkozat benyújtása. A NÉBIH 2025. január 14. napon állatjóléti felelős képzést indít, amelyről ide kattintva lehet bővebben tájékozódni, és jelentkezni. A pályázatban megjelölt megvalósítási időszak első gazdálkodási éve 2025. január 1. nappal kezdődik, így a januári képzésen bizonyítványt szerző személyek nem tudják biztosítani a teljes időszakra vonatkozó megfelelést.
4. Tesztüzemi Információs Rendszer (tesztüzemi rendszer) munkájában való részvétel
A kedvezményezett részt vesz a Tesztüzemi Információs Rendszer (tesztüzemi rendszer) munkájában (Agrárközgazdasági Intézet Nonprofit Kft. általi adatszolgáltatás) 5 pont. Lényeges változások: Az új pályázat a KAP keretein belül került meghirdetésre, ezért megváltoznak a korábbi nyomtatványok, amelyeket a Vidékfejlesztési Program keretében kellett használni. A takarmányozási kötelezettség kötelező előirás lett az alábbiak szerint:
Életkori sajátosságnak megfelelően, 1 kg szénához képest ÁE-ként napi 1 kg többlet szénát vagy takarmányszalmát (összesen 2 kg-ot), vagy 1 kg többlet széna egyenértéknek megfelelő 2,5 kg szenázst (összesen 5 kg-ot) szükséges biztosítani az állomány számára. A vásárolt takarmányról, szalmáról számlával kell rendelkeznie a kedvezményezettnek. A saját termesztésű takarmányról nyilvántartást szükséges vezetni. Gondozói felügyelet esetében az eddigi napi 2 ellenőrzést 3 váltja fel, a borjakra előírt jogszabályi kötelezettség miatt. A vállalható kötelezettségek között egyedül a legeltetés megvalósítása maradt meg.A pályázati kiírás mellékleteként közzétett új nyomtatványok a KAP honlapján elérhetők.