agrarszektor.hu • 2025. január 3. 11:33
A Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) január 2-án közzétette honlapján a 2025-ös Országos Horgászrendet. A szabályozás január 1-től érvényes a Mohosz szervezeti rendszerébe tartozó összes horgászati célú halgazdálkodási vízterületre, a helyi horgászrendek szabályozásával együtt, ha nincs külön kikötés.
I. Általános szabályozási előírások
1. A horgász a horgászat megkezdése előtt köteles megismerni és a horgászat során betartani a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény (a továbbiakban: Hhvtv.) és a végrehajtására kiadott 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) rendelkezéseit, a MOHOSZ által kiadott Országos Horgászrendet (a továbbiakban: OHR) vagy – ha az adott horgászvízre nem az OHR érvényes – a helyi horgászrend szabályait.
2. Az OHR a MOHOSZ szervezeti rendszerébe tartozó halgazdálkodási hasznosító (halgazdálkodásra jogosult) horgászszervezetek és a horgászok számára kiadott, kötelező érvényű keretszabály, amely jogszabállyal ellentétes rendelkezéseket nem tartalmazhat és – horgászszervezeti kiegészítés hiányában – helyi horgászrendként önállóan is alkalmazható, amennyiben ezen információ a területi jegyen egyértelműen feltüntetésre kerül. Ha helyi horgászrendként az OHR érvényes, akkor a horgászatra kizárólag a Hhvtv. és a Vhr., valamint a jelen OHR szabályai, továbbá az eseti hirdetmények az irányadóak.
3. Az OHR rendelkezései a helyi horgászrend megalkotása során kötelező érvényűek, azoktól az enyhítés irányába csak az OHR kifejezett felhatalmazása alapján lehet eltérni, a szigorítás a halgazdálkodási hasznosító döntési jogosultsága. A halgazdálkodási hatóság OHR szabályaival ellentétes, jogerős határozatai az OHR szabályait az érintett halgazdálkodási vízterületen a határozat tartalma szerint módosítják.
4. A halgazdálkodási hasznosító a helyi horgászrendben az OHR szabályait, valamint a halgazdálkodási vízterületen és annak partján alkalmazandó szabályokat kiegészítheti az általa hasznosított, kezelt egyéb területek és az infrastruktúra használatára, valamint ezen területek esetében a környezetvédelemre vonatkozó előírásokkal is. Ezen kiegészítő szabályok megfelelő jogszabályi vagy szerződéses felhatalmazás esetén a nem horgász látogatókra is kötelező érvényűek lehetnek.
5. A horgászszövetség összevont országos területi jegyrendszerébe bevont halgazdálkodási vízterületekre irányadó, külön kiadott – kibővített – horgászrend külön kikötés hiányában a helyi horgászrendek és eseti hirdetmények szabályozásával együttesen érvényes.
6. Rendkívüli időjárás, árvízi készültség vagy védekezés, valamint egészségügyi, környezetvédelmi, halegészségügyi veszélyhelyzet, halpusztulás esetén jogszabály, üzemeltetési szabályzat vagy hatósági határozat érvényesítése okán, továbbá horgászverseny, telepítés, munkavégzés esetén a halgazdálkodási hasznosító a horgászatot vagy annak módját rendkívüli tilalomként, a horgászrendet kiegészítő eseti hirdetményében átmenetileg korlátozhatja. E korlátozás lehet általános vagy csak meghatározott idősávra, területre kiterjedő. A halgazdálkodási hasznosító a rendkívüli tilalmakat azok hatályba lépése előtt legalább 3 nappal – ide nem értve a vis maior eseteket – köteles közzétenni.
7. A horgász a horgászat kezdete előtt jogosult, egyben köteles a területi jegyen szereplő vízterületek aktuális horgászati információinak (pl. fejlesztések, telepítések, rendkívüli tilalmak) megismerésére is. A halgazdálkodási hasznosító köteles a horgászok számára az aktuális horgászati és szabályozási információk folyamatos szolgáltatására. Ez az információszolgáltatás, eseti hirdetményi közzététel a halgazdálkodási hasznosító hivatalos honlapján, valamint a közösségi oldalain kötelező, továbbá vízparton kifüggesztett hirdetményben és a halőri tájékoztatás útján is megvalósulhat. Ha a horgász egy elrendelt rendkívüli tilalomról bizonyíthatóan nem értesült vagy nem lett értesítve, akkor a tárgyban felelősségre nem vonható. Bizonyítható értesítés a HORINFO szakrendszerben nyilvántartott e-mail-címre kiküldött vagy a horgász személyes profiljának megnyitásakor megjelenő üzenet, vagy dokumentum, illetve a jogosult hivatalos honlapján határidőben megjelentetett eseti hirdetmény.
8. A horgászversenyekre vonatkozó eltérési lehetőségeket az Országos Versenyszabályzat, mint kötelező érvényű keretszabály, ennek nyomán a konkrét versenykiírás és szabályzat határozza meg. MOHOSZ alhaszonbérletben lévő halgazdálkodási vízterületen kizárólag a halgazdálkodási hasznosító vagy a MOHOSZ hivatalos versenyszervezője rendezhet horgászversenyeket.
9. A horgászat gyakorlásának alapvető feltételei közé tartozik az érvényes horgászokmányok megléte és azok a horgászhelyen történő mindenkori biztosítása. Ellenőrzés esetén biztosításon a helyszínen történő fizikai felmutatás vagy az e-horgászokmányok HORINFO szakrendszeren, vagy a MOHOSZ „Horgász” applikáción keresztül történő bemutatása értendő. Ha a horgászokmány elektronikusan vagy elektronikusan is előállításra került és a horgász egy arra alkalmas készülék (pl. tablet, okostelefon) képernyőjén azt be tudja mutatni, akkor nem kötelezhető a papíralapú okmány bemutatására. Jelen szabály az OHR vagy a helyi horgászrend, horgászrendi kivonat bemutatására is érvényes.
10. A területi jegy vásárlásával a horgász polgárjogi szerződést is köt a jegy kiadójával (halgazdálkodási hasznosítóval), s ennek keretében hozzájárul adatai hatályos jogszabályoknak megfelelő, célhoz kötött kezeléséhez.
11. A területi jegyhez kiegészítő jegy kizárólag az adott területi jeggyel el nem érhető, a helyi horgászrendben előre meghatározott többletszolgáltatások vagy többlet horgászati lehetőségek biztosítására adható ki.
12. A halgazdálkodási vízterületen a hal annak jogszerű kifogásával és a zsákmány papíralapú vagy elektronikus fogási naplóban történő rögzítésével kerül a horgász birtokába. A rögzítés kötelezően a naplóban, továbbá – a naplóvezetésre vonatkozó általános szabályokat kiegészítendően – a helyi horgászrendben meghatározott módon történhet. A halgazdálkodási hasznosító a hal elviteléért külön ellenértéket – ide nem értve a többletelvitel lehetőségéért előre megváltott kiegészítő jegy díját – nem állapíthat meg.
A rendelet további pontjai:
- II. A területhasználatra és környezetvédelemre vonatkozó előírások,
- III. Speciális horgászrendi előírások,
- IV. Halvédelmi és horgászetikai előírások,
- V. A kiemelt szabályszegési cselekmények és irányadó szankcióik,
- VI. Záró rendelkezések
ide kattintva érhetőek el.