Az év elején Európa-szerte kibontakozó gazdatüntetések után most újabb megmozdulásokra lehet számítani Franciaországban. Az EU legnagyobb mezőgazdasági termelőjének számító ország gazdái korábban is az elégedetlenkedők élére álltak, de a tiltakozások az elmúlt hónapokban alábbhagytak. A múlt hónapban bejelentett EU-Mercosur szabadkereskedelmi megállapodás azonban ismét felszította az indulatokat. A francia gazdák attól tartanak, hogy az egyezmény olcsó dél-amerikai termékek beáramlásához vezethet, amelyek nem felelnek meg az uniós biztonsági előírásoknak.
A mezőgazdasági szakszervezetek képviselői január 13-án találkoznak Francois Bayrou francia miniszterelnökkel, hogy ismertessék aggályaikat. Amelie Rebiere, a Co-ordination Rurale mezőgazdasági szakszervezet alelnöke a BFM TV-nek nyilatkozva kijelentette:
Nem értik, hogy a gazdák jelenleg milyen nyomorúságon és szorongáson mennek keresztül.
A megállapodás támogatói, köztük Németország, azzal érvelnek, hogy az egyezmény segíthet csökkenteni az EU Kínától való kereskedelmi függőségét, és védelmet nyújthat az esetleges amerikai kereskedelmi vámok hatásaival szemben. Ennek ellenére számos európai gazdálkodó - gyakran francia vezetéssel - továbbra is ellenzi a megállapodást.
A francia gazdák elégedetlensége nem csak a Mercosur-egyezményre korlátozódik. Továbbra is problémásnak tartják a túlzott szabályozást, amely véleményük szerint csökkenti nyereségüket és versenyképességüket. A mostani tiltakozó akciók célja, hogy felhívják a figyelmet ezekre a problémákra és nyomást gyakoroljanak a kormányra a változások érdekében.