1 hónap múlva jön az Agrárium 2025 konferencia!
A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!
A Bizottság (EU) 2025/195 rendelete módosítja a bizonyos termékekben, illetve azok felületén található fenbukonazol és penkonazol megengedett szermaradék-határértékeket (MRL-eket). Bár a fenbukonazol hatóanyag használata már nem engedélyezett az Unióban, a harmadik országból érkező termékekben, illetve azok felületén előfordulhat - írja a NAK.
- A jelenlegi MRL-eket a Codex által meghatározott szermaradék-határértékek (CXL-ek) szintjére kell csökkenteni a grapefruitfélék, a narancs és az őszibarack tekintetében.
- A jelenlegi MRL-eket meg kell tartani (mivel ezek jelenleg is megegyeznek a CXL-ek szintjével) a citrom, a zöld citrom/lime, a mandarin, az almatermésűek, a cseresznye és a fürtös áfonya tekintetében.
- Az MRL-eket a kimutatási határértékre kell csökkenteni a csemege- és borszőlő, a tőzegáfonya, a banán, az étkezési paprika, a napraforgómag, a földimogyoró/amerikai mogyoró, a repcemag, az árpa, a rozs, a búza, a sárgabarack/kajszi, a szilva és az ehető és nem ehető héjú kabakosok esetében. A fán termő héjas gyümölcsűek tekintetében az MRL-ek már a kimutatási határérték szintjén vannak.
- Az állati termékekkel kapcsolatban az állatok étrendi terhelésére vonatkozó számítások azt mutatták ki a fenbukonazol tekintetében, hogy az almatörkölyből és a citrusfélék szárított gyümölcshúsából származó maradékanyagok nem lépték túl a határértéket. Ezért a sertések, a szarvasmarhák, a juhok, a kecskék, a lófélék és egyéb szárazföldi haszonállatok májára, veséjére és ehető belsőségeire vonatkozó MRL-eket fenn kell tartani. A tej esetében az uniós referencialaboratórium értékelése alapján a 396/2005/EK rendelet II. mellékletében megállapított 0,05 mg/kg kimutatási határértéket 0,01 mg/kg-ra kell csökkenteni.
- Emellett 2023. február 6-án a Codex Alimentarius Főbizottság új CXL-t fogadott el az (erjesztett és szárított) zöld és fekete teában előforduló fenbukonazolra vonatkozóan.
A penkonazol tekintetében a következőket módosítja a rendelet:
- A meglévő MRL-eket megemeli a feketeszeder, a málna, az almatermésűek és a szilva tekintetében az új szermaradék-vizsgálatok és adatok alapján.
- A jelenlegi MRL-ek fenntartása indokolt a sütőtök, a görögdinnye, a cseresznye, a köszméte/egres, a paradicsom és a padlizsán/tojásgyümölcs tekintetében.
- A sárgabarack/kajszi, az őszibarack, valamint a csemege- és borszőlő tekintetében pedig alacsonyabb MRL-ek állapíthatók meg.
Ezt a rendeletet 2025. augusztus 24-től kell alkalmazni. Az Unióban 2025. augusztus 24. előtt forgalomba hozott termékekre a 396/2005/EK rendelet továbbra is az e rendeletben szereplő módosítások nélkül alkalmazandó.