Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
Donald Trump magyar idő szerint szerda éjjel bejelentett új vámháborúja gyökeresen átalakítja a globális kereskedelmi rendszert.
Az Egyesült Államok legfontosabb partnereire, így az EU-ra és Kínára is durva importvámokat vetett ki. Az Európai Unió 20, Kína 34 százalékos vámterhet kapott, ami jelentősen megdrágíthatja az USA-ba irányuló exportot. Bár a gazdasági diskurzusban főként az ipari termékek, azon belül az autógyártás van a fókuszban, a döntés súlyosan érinti a mezőgazdasági- és élelmiszer-termékek kereskedelmét és így annak termelését is.
Nincs mire koccintani
Az olasz és a francia borágazatot kifejezetten negatívan érintik a bejelentések, a franciák esetében egyéb italkategóriákat, így a konyak, valamint a pezsgő exportját is.
Több európai tagállam esetében komoly problémákat szenvedhet el a sajtkivitel is, ez szintén Olaszországot, Franciaországot érinti, valamint Hollandiát is, egyes hústermékek miatt pedig Spanyolország is rosszul fog járni. Lengyelország szintén érdemi agrárexportot bonyolít a tengerentúlra, az elmúlt években dollármilliárdos nagyságrendben szállítanak az amerikai partnereknek – mondta el az Agrárszektornak Raskó György agrárközgazdász. Példát is említett: van egy népszerű, olasz élelmiszereket kínáló üzletlánc az Egyesült Államokban, az Eataly – esetükben komoly drágulás következhet be szinte azonnal.
A magyar agráriumot és élelmiszeripart generálisan kevéssé érinti az intézkedés, de vannak bizonyos területek, amelyek negatív hatásokkal néznek szembe. Ilyen például a Tokaji borvidék, ahol több szereplő is szállít prémium borokat az USA-ba.
Raskó György egyik érdekeltsége, a Royal Tokaji évente hozzávetőleg másfélmillió dollár értékben szállít aszúborokat az USA-ba, a mostani vámok ezt hátrányosan érinti – mondta el a szakember.
Ebben az évben megúsztuk, mert a várható vámemelés miatt a szerződéseket és a kiszállítást is lebonyolítottuk korábban. Az egész évre az USA-ba szánt mennyiség már a tengerentúlon van. Jövő évtől persze bennünket is negatívan fog érinteni a vám.
Az agrárközgazdász emlékeztetett: más borászatok is szállítanak bort az USA-ba, valamint egyes hústermékekből is van export a tengerentúlra. Ágazati szinten ez nem jelentős tétel a teljes magyar agrofood-export volumenét figyelembe véve, de az érintett cégeknek természetesen nem jelent jót a mostani döntés.
Pofon Trump szavazóinak
Raskó György szerint az igazán nagy pofont most az amerikai farmerek kapják, hiszen az Egyesült Államok lényegesen többet exportál agrártermékekből, mint amennyit importál.
Az amerikai gazdák számos terménye, de főleg a kukorica, kalászos gabonafélék és a szója jelentős része eddig a külpiacokon talált gazdára. Most a várható viszontvámok és az eddigi vevők alternatív útkeresése miatt ezek nehezebben lesznek értékesíthetők.
Ez a terményárakat is csökkentheti, az USA belpiaci árai pedig akár a földbe is állhatnak. Ennek a legfőbb vesztesei az amerikai farmerek lesznek, ami azért is furcsa, mert ők jellemzően Trump-szavazók. A gazdák ugyanakkor a szavazók 1 százalékát sem jelentik, politikailag ezért nem tart az elnök a lépéstől.
Az ottani gazdák ráadásul hosszabb távon is piacokat veszítenek, hiszen más országok, döntően Dél-Amerika, így például Brazília, Argentína, Uruguay könnyedén át tudja venni az USA eddigi szerepét a globális kereskedelemben.
A közvetett hatásokat még megérezhetjük
Más kérdés, hogy az európai mezőgazdaságra, azon belül a magyar ágazatra miképpen hatnak majd közvetetten a vámok révén kialakuló változások. Ezeket a hatásokat nehéz ma még felmérni, de tény az, hogy az eddig Amerikába szánt termékek és alapanyagok új piacokat kereshetnek,
és amíg ezeket megtalálják, addig Európában alakulhat ki többlet.
Ez a prémium sajtok, húskészítmények mellett leginkább az italokat érinti, elsősorban borokat és különböző típusú konyakokat. Ezekből ideiglenesen sok beragadhat, vagyis az egyébként is értékesítési problémákkal küzdő európai borászatoknak további nehézséget jelent majd a globálisan megváltozott kereskedelmi rendszer.