agrarszektor.hu • 2025. április 18. 18:01
A Feltételesség előírásai közül a HMKÁ7 esetében az az alaptézis, hogy a HMKÁ7-et kétféleképpen lehet teljesíteni: vetésváltással VAGY terménydiverzifikációval. Az önmaga után nem vethető növényekre vonatkozó szabály egyértelműen a vetésváltási szabályok közé tartozik - olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) oldalán.
Tehát ha valaki terménydiverzifikációval felel meg a HMKÁ7-nek, akkor nála - az összes többi vetésváltási szabállyal együtt - az önmaga után nem vethető növények szabályának nincs relevanciája. Más szavakkal: a HMKÁ7 terménydiverzifikációval való teljesítését nem úgy kell tekinteni, mint egy „mentesülési esetet” a vetésváltás alól. Hanem ez két különálló teljesítési út. Kivételek:
- A 10 hektárnál kevesebb szántót művelő gazdaságok;
- Azok a gazdaságok, amelyek esetében a támogatható mezőgazdasági terület több mint 75%-a állandó gyepterület és azt gyep vagy egyéb egynyári takarmánynövény termesztésére vagy az év, illetve a növénytermesztési ciklus jelentős részében vízzel elárasztott növények termesztésére vagy ezek kombinációjára használják;
- Azok a gazdaságok, amelyek esetében a szántóterület több mint 75 %-át gyep vagy egyéb egynyári takarmánynövény termesztésére, parlagon hagyott földterületként, hüvelyes növények termesztésére vagy e célok közül többre is használják;
- Évelő szántóföldi kultúrákkal borított terület;
- Árasztásos művelésben (víz alatt) termesztett szántóföldi kultúrák;
- Parlagon hagyott terület.
A diverzifikáció esetében a mentesülő üzemtípusok ugyanazok, mint a vetésváltásnál. A különböző növénykultúrák arányának kiszámítása során az egységes kérelem benyújtásának évében május 1. napjától szeptember 30. napjáig tartó időszakot kell figyelembe venni.
Fentieken túlmenően a hatályos uniós jog és a nemzeti feltételesség rendelet egyaránt rögzíti, hogy a 10 hektár alatti üzemmérettel rendelkező mezőgazdasági termelők nem tartoznak a feltételességi ellenőrzések és szankciórendszer hatálya alá. Ez azt jelenti, hogy a 10 hektár alatti, például dinnyetermesztők esetében, hogy ezen gazdaságokat sem ellenőrizni, sem szankcionálni nem fogják feltételességben mindaddig, amíg az üzemméretük 10 hektár alatti.
Azonban a 10 hektár feletti üzemmérettel rendelkezőknél is mentesség állhat fenn a vetésváltás alól - ha a diverzifikációt sem tudják teljesíteni -, ha például ökológiai tanúsítvánnyal rendelkező területen termesztik a dinnyét, akkor más jogszabályi hely alapján megint él a mentesség. Ugyanígy (akár) a július végén/augusztusban lekerülő dinnye után lehet vetni zöldtrágya (vagy egyéb) másodvetést, ami ott marad áprilisig-májusig, és akkor megint lehet a jogszabállyal összhangban dinnyét termeszteni (mert a másodvetés megtöri az önmaga után való vetést), ráadásul a talaj takarása is megvalósul.