Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A 33 éves hevesi őstermelő 2016-ban szerelt le a Magyar Honvédségtől, azóta foglalkozik szarvasmarhatartással. Az ötlet onnan jött, hogy az édesapjának volt egy üresen álló tanyája, amivel kapcsolatban Nagy István megjegyezte, hogy be kellene népesíteni, jó lenne oda egy kis jószág. Volt ott egy, a Nemzeti Földalaphoz tartozó kaszáló, amit ők megpályáztak, hogy bérbe adják nekik.
- idézte fel a gazda.
Nagy István jelenleg 24 anyatehénnel, 1 Limousin tenyészbikával és 33, hízómarhaként tartott Holstein-fríz bikával rendelkezik. Az anyatehenek tejét nem értékesíti, az csak a született borjak táplálását szolgálja. A szakember kiemelte, hogy jó sokáig el szokta húzni az elválasztást, hogy minél kevesebb stresszt okozzon a növendékeknek. Napközben kiengedi a teheneket a bika köré, a borjak előtt pedig áll a szálastakarmány és az abrak, este viszont a borjak megkapják az anyateheneknél még meglevő 2-4 liter tejet, és ezzel is jobban fejlődnek.
- árulta el István.
A húsmarhák értékesítése kapcsán hevesi őstermelő elmondta, hogy nincs fixen leszerződve egyetlen felvásárlóval se, 5-6 olyan kapcsolata van, akikkel keresni szokták egymást. Az árakról mindig az állatok szemrevételezés után egyeztetnek. Nagy István hangsúlyozta, hogy nagyon ritkán szokott húsmarhát eladni a belföldi piacon, mert a külföldi felvásárlók jobban szoktak fizetni.
Nagy István beszélt arról is, hogy szeretné tovább növelni az állatállományt. Jelenleg az ellések szét vannak húzva, több korosztályú állat van az istállóban, ezért több alkalommal tudja értékesíteni az állatokat. Ez az ő szempontjából azért jobb, mert nem egyszer kap egy nagyobb összeget az értékesítés után, hanem többször kevesebbet, amit viszont könnyebb beosztani. A rendszer hátránya az, hogy nem tud egyszerre akkora értékesíthető állat-létszámot felmutatni, amivel fel tudna tölteni egy kamiont.
A szakember úgy értékelte, hogy az év eleje jól indult. Akkor vásárolta a fríz bikákat, sikerült egy jó csapatot vennie és jól megindítania őket. Márciusban, amikor elkezdett beszivárogni az országba a koronavírus, épp épp készült eladni egy csapat vegyes ivarú szarvasmarhát, akiket aztán csak júniusban tudott értékesíteni. Ez azért volt rossz, mert addigra az állatok meghaladták azt a súlyhatárt, amivel általában el szokták vinni őket, ezért Nagy István csak nyomottabb áron tudta értékesíteni a bikákat, és voltaképp nem volt haszna rajtuk.
- mondta el a gazda.
A hevesi őstermelő beszélt arról is, hogy az év többi részében nem volt problémája az értékesítéssel. Nyáron elkezdődtek az ellések, és nagyon szép állomány jött össze, és bár Nagy István azt egy kicsit sajnálja, hogy a szaporulatban több lett az üsző, azt is megjegyezte, hogy szernecsére mind egészséges. Szálastakarmány szempontjából jól alakult az év, többlettermelésük volt lucernából és tudtak abból is értékesíteni. Nagy István a heti esőzések és a forgatás miatt kicsit döcögősnek érezte a nyarat, most pedig ősszel úgy érzi, hogy kicsit ki vannak szaladva az időből.
Nagy István végezetül elmondta, hogy nem úgy állt hozzá a Házasodna a gazdához, hogy ebből neki bármilyen üzleti előnye származhat a jövőben, tehát nem a marketingérték volt a szempont, amikor jelentkezett a műsorba. Egy jó élménye viszont már volt a műsorhoz kapcsolódóan, amikor a közelmúltban a teleszkópos rakodójához ment alkatrészért Kerecsendre, az AXIÁL Kft.-hez, az ottani eladók felismerték és sok sikert kívántak neki.
- jelentette ki a műsor kapcsán Nagy István.
(A cikkben szereplő képek az RTL Klub tulajdonát képzik.)