agrarszektor.hu • 2023. június 21. 15:02
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a hétfői Kormányinfón több gazdaságvédelmi intézkedést is bejelentett. Ezek közül az egyik a magyar kis- és közepes vállalkozások számára nyújtott könnyítés az áramszerződéseknél. Ahogy a miniszter fogalmazott, a kormány 2023. július 1-től nettó 200 euró/MWh árszint mellett árplafont vezet be a fix áras áramszerződéseknél három ágazatban (feldolgozóipar, szálláshelyszolgáltatás, raktározás-szállítás). Ez pedig több, mint 5 ezer céget fog érinteni, és a program 40 milliárd forintba fog kerülni kerül.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a hétfői Kormányinfón több gazdaságvédelmi intézkedést is bejelentett. Ezek közül az egyik a magyar kis- és közepes vállalkozások számára nyújtott könnyítés az áramszerződéseknél. Ahogy a miniszter fogalmazott, a kormány 2023. július 1-től nettó 200 euró/MWh árszint mellett árplafont vezet be a fix áras áramszerződéseknél három ágazatban (feldolgozóipar, szálláshelyszolgáltatás, raktározás-szállítás). Ez pedig több, mint 5 ezer céget fog érinteni, és a program 40 milliárd forintba fog kerülni.
A Magyar Közlönyben még aznap este megjelent kormányrendeletből az is kiderült, hogy a program automatikus lesz majd, az állami költségvetési forrásból a kormány a 200 euró feletti részt az energiaszolgáltatók felé ki fogja egészíteni. Az ügyfeleknek tehát - valószínűleg nem lesz semmi dolguk, az energiaszolgáltatók fogják módosítani a díjszabásukat, a különbözetet pedig az állam fogja kifizetni. Az MVM már jelezte is, hogy így fog eljárni - írta meg a Portfolio.
De kiket is érint ténylegesen a könnyítés?
A kormányrendeletből azt is megtudhattuk, hogy azokra a kis- és középvállalkozásokra vonatkozik, amelyek főtevékenységeként a feldolgozóipar esetében a TEÁOR 10-33 és ennek megfelelő ÖVTJ tevékenységek, a raktározást, szállítást kiegészítő tevékenységnél pedig a TEÁOR 52 és ennek megfelelő ÖVTJ tevékenységek vannak feltüntetve. De melyek is ezek a tevékenységek ténylegesen?
A feldolgozóipari tevékenységeken belül az Élelmiszergyártás (TEÁOR 10) alá a következő tevékenységek tartoznak:
- Húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása (101)
- Halfeldolgozás, -tartósítás (102)
- Gyümölcs-, zöldségfeldolgozás, -tartósítás (103)
- Növényi, állati olaj gyártása (104)
- Tejfeldolgozás (105)
- Malomipari termék, keményítő gyártása (106)
- Pékáru, tésztafélék gyártása (107)
- Egyéb élelmiszer gyártása (108)
- Takarmány gyártása (109)
A feldolgozóipari tevékenységeken belül az Italgyártás (TEÁOR 11) alá a következő tevékenységek tartoznak:
- Desztillált szeszes ital gyártása (1101)
- Szőlőbor termelése (1102)
- Gyümölcsbor termelése (1103)
- Egyéb nem desztillált, erjesztett ital gyártása (1104)
- Sörgyártás (1105)
- Malátagyártás (1106)
- Üdítőital, ásványvíz gyártása (1107)
A feldolgozóipari tevékenységeken belül a Dohánytermék gyártása (TEÁOR 12) alá a következő tevékenységek tartoznak:
- Dohánytermék gyártása (1200)
A raktározás, szállítást kiegészítő tevékenységeken (TEÁOR 52) belül a következő tevékenységek tartoznak:
- Raktározás, tárolás (521)
- Szállítást kiegészítő tevékenység (522)
A raktározás, tárolás alá tartozik a gabonafélék tárolása, gabonasiló üzemeltetése, a tárolóhely üzemeltetése jövedéki termékek (dohánytermék, alkoholtermék, stb.), tárolása, raktározása, valamint a hűtőházban történő tárolás és raktározás. Ehhez a tevékenységhez tartozik a hűtött, fagyasztott áru - beleértve a romlandó élelmiszert - tárolása és raktározása, valamint a gyorsfagyasztás.