Itt van a BASF nagy terve: ez teljesen felforgathatja a mezőgazdaságot

agrarszektor.hu2024. október 7. 08:46

Jelentős szerkezetátalakításon megy keresztül a BASF. A német vegyipari vállalat ugyanis a mezőgazdasági részlegének, a BASF Agricultural Solutionsnek a kiválását és esetleges tőzsdei bevezetését tervezi. Ennek előkészületei 2027-ben fejeződnek be - jelentette be a vállalat, amely növényvédő szereket és vetőmagokat is gyárt.

Óriási változást hozhatnak a mezőgazdaságban a BASF-nál elindult szerkezetátalakítási folyamatok. A vállalat ugyanis már nem tekinti a mezőgazdaságot az alaptevékenységi körébe tartozónak, amely mostantól a vegyszereket, ipari anyagokat, valamint az egészségügyi és táplálkozási termékeket fogja jelenteni. A mezőgazdasági termékek mellett a fémek és az akkumulátor-anyagok is egyre kevésbé állnak a BASF jövőjének középpontjában - írta meg a Future Farming. A nagyszabású átszervezés célja, hogy ezek az üzletágak önfenntartóbbá váljanak.

A vegyipari óriáscég a költségeket is csökkenteni kívánja fő telephelyén, Ludwigshafenben, ahol a korábban bejelentettnél több gyártóüzemet zárhatnak be. Ezek a megszorítások a tervek szerint 2026 végéig évente több mint 2 milliárd eurót takarítanak meg a cégnek, de az IG BCE szakszervezet kritikusan reagált a gyárbezárásokra és a munkahelyek megszüntetésére.

Súlyos problémát jelentenek a BASF-nak a magas energiaköltségek

Ezek az intézkedések és az alaptevékenységekre való összpontosítás a vállalat jövedelmezőségének javítását célozzák. A BASF jelenleg a magas energiaköltségekkel küzd, amelyek az Ukrajna elleni két évvel ezelőtti orosz invázió elhúzódó következményei. Mint ismeretes, az orosz-ukrán háború kirobbanása rekordárakat eredményezett a gáz- és villamosenergia-piacon. A BASF helyzetét neheztíti, hogy a kínai verseny is erősödik, és a vállalatnak jelentős beruházásokat kell eszközölnie a fenntarthatóság terén.

Hollandiában a BASF a zöldségvetőmagok nemesítésével, valamint a festékekhez és bevonatokhoz használt gyanták gyártásával foglalkozik. Arnhemben a német vállalatnak van egy irodája az értékesítési munkatársaknak és a mezőgazdasági termékek üzletágának részlegei számára. De a befektetők is érzik a költségtakarékossági intézkedések hatását, mivel a BASF mintegy harmadával csökkenti a részvényei után járó osztalékot.

A BASF új stratégiája négy pillér mentén fog megvalósulni

A BASF közlése szerint a vállalat új stratégiája négy pillér köré fog épülni: fókusz, gyorsítás, átalakítés és győzelem. A Fókusz stratégiai karral a cég új megközelítést fog alkalmazni a portfóliókezelésben. A vállalat mostantól különbséget tesz az alaptevékenységek (Vegyianyagok, Anyagok, Ipari megoldások, valamint Élelmezés és ápolás) és az egyes iparágakat kiszolgáló önálló üzletágak (Környezeti katalizátor- és fémmegoldások, Akkumulátor-anyagok, Bevonatok, Mezőgazdasági megoldások) között. Ezzel összefüggésben a BASF bejelentette, hogy a Környezeti katalizátor és fémmegoldások, valamint az Akkumulátor-anyagok 2025. január 1-jétől a Felületi technológiák szegmensben különálló üzletágként lesznek jelentve.

A BASF önálló üzletágai különálló iparágakat szolgálnak ki, és versenyeznek a tiszta piaci szereplőkkel. Vagyis a cégcsoport mostantól nagyobb stratégiai és működési rugalmasságot biztosít számukra, hogy reagálni tudjanak az általuk működtetett piacok sajátos követelményeire. A Bevonatok üzletág vezető pozíciót foglal el piacain, és erős nyereséget és készpénz-hozzájárulást termel. Az üzletág jó helyzetben van ahhoz, hogy prémium értéket képviseljen. Ennek fényében a BASF megvizsgálja az értékteremtés átfogó stratégiai lehetőségeit, és előkészíti a brazíliai dekorációs festék üzletág értékesítését.

A BASF akkumulátor-anyagokkal foglalkozó üzletága gyorsan növekvő környezetben működik, amelyet magas piaci és technológiai kockázatok jellemeznek. Figyelembe véve a közelmúlt piaci fejleményeit, a BASF a meglévő kapacitások feltöltésére és az értéklánc mentén történő együttműködési lehetőségek feltárására összpontosítva csökkenti a kockázatokat. A Környezeti katalizátor- és fémmegoldások (ECMS) üzletág jó piaci pozícióban van, miközben egy alacsony növekedési ütemű iparágban tevékenykedik. Az üzletágat 2023 óta leválasztották, és továbbra is erős készpénz-hozzájárulást biztosít.

A vállalatcsoport új stratégiája a “Gyorsítás” pillér segítségével az értékteremtés gyorsabbá tételét és a szervezet egyszerűsítését célozza. A cég racionalizáltabb és differenciáltabb csoportirányítással fogja megerősíteni üzletágait, és még inkább felelőssé teszi működési részlegeit az üzleti sikerért. Ezzel összhangban egy továbbfejlesztett teljesítményirányítási rendszert vezet be, amely szorosabb kapcsolatot teremt az ösztönzők és az egységspecifikus eredmények között. A vállalat továbbá egyszerűbbé és karcsúbbá teszi szervezetét a szerepek egyértelműbbé tételével, laposabb hierarchiák létrehozásával és a bürokrácia csökkentésével. Az ellenőrzési határokat az egyéni felelősségvállalás növelése
érdekében kiigazítják. A BASF a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket is ki fogja használni a
termelékenység növelése és az innovációk felgyorsítása érdekében, és az mesterséges intelligencia globális, vállalaton belüli alkalmazásával kézzelfogható középtávú eredményjavulást kíván elérni.

Az Átalakítás középpontjában a zöld átmenet alakítása áll. A vállalat a zöld átalakulást fokozatosan közelíti meg, a növekvő vevői igények alapján és azok kielégítésére koncentrál. Az első fázisban a cég egyre nagyobb mennyiségű megújuló villamos energiához jutott hozzá, új technológiákat tesztelt kísérleti jelleggel és fenntartható termékeket vezetett be. A második fázisban a BASF egyre nagyobb mennyiségű megújuló alapanyagot biztosít, és az ügyfelek igényeinek megfelelően növeli a fenntartható tulajdonságokkal rendelkező termékek mennyiségét. Ennek érdekében a BASF a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos megközelítéséhez hasonlóan egy külön egységet hoz létre a megújuló alapanyagok számára. A vállalat fokozatos átalakítási megközelítése a kiadásaiban is tükröződik. Az átalakulással kapcsolatos kiadások 2025 és 2028 között várhatóan átlagosan évi 600 millió eurót tesznek ki.

A cégcsoport továbbra is teljes mértékben elkötelezett az éghajlatvédelmi céljai mellett: 2050-re nettó nulla üvegházhatásúgáz-kibocsátást kíván elérni a termelés (Scope 1), az energiabeszerzés (Scope 2) és a nyersanyagbeszerzés (Scope 3.1) terén. 2030-ra a BASF célja, hogy 2018-hoz képest 25%-kal csökkentse a Scope 1 és Scope 2 kibocsátásokat. A vállalat továbbá célul tűzte ki, hogy 2030-ra a 2022-es alapszinthez képest 15%-kal csökkenti a Scope 3.1 specifikus kibocsátását.

A ludwigshafeni telephely célja, hogy Európa vezető, fenntartható vegyipari telephelye legyen. Az első eszközkiigazítási intézkedések már folyamatban vannak, például az adipinsav, ciklododekanon (CDon) és ciklopentanon (CPon) üzemek bezárása, ahogy azt 2024. augusztus végén be is jelentették.  Ezen túlmenően a BASF kiigazítja a nem operatív struktúráit Ludwigshafenben, és átfogó intézkedésekkel jelentősen csökkenti a költségeket.

A cég elemzése azt is kimutatta, hogy minden jelentős értéklánc versenyképes a saját piacain, és hogy a BASF profitálhat a zöld átalakulással járó változás lendületéből. A telephely integrált Verbund-rendszere egyedülálló előnyöket kínál az ügyfelek zöld átalakulását lehetővé tevő megoldások nyújtásához. A vállalat a negyedik, Győzelem névre keresztelt pillér segítségével az elszámoltathatóságot, a gyorsaságot és a teljesítményorientáltságot fogja növelni a vállalat egész területén.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
vetőmag, vállalkozás, szerkezetátalakítás, basf, nagyvállalatok, növényvédő-szerek, átszervezés, vegyipar, átalakulás, mezőgazdasági, vetőmag-előállító, növényvédőszer-gyártó, termékek, vetőmag-előállítás,