Legyen Ön is EARLY BIRD - Agrárium 2025 konferencia
A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!
A mezőgazdaság világszerte komoly kihívásokkal néz szembe, amelyek között kiemelt szerepet játszanak a klímaváltozás hatásai, a piaci verseny fokozódása, valamint a fenntarthatósági követelmények. A precíziós gazdálkodás és a szakértői szaktanácsadás kulcsfontosságú tényezőkké váltak a hatékonyság növelésében és a termelési kockázatok csökkentésében. Olyannyira, hogy mára jelentős üzletággá nőtte ki magát a szaktanácsadás, amelyben önálló szereplők és az egyébként más tevékenységet végző, például vetőmagos, vagy gépforgalmazó cégek egyaránt nagy szerepet vállalnak.
Kevesebb kiadás, több bevétel
A precíziós gazdálkodás lényege, hogy korszerű technológiai megoldásokkal – például GPS-alapú helymeghatározással, drónokkal, szenzorokkal és adatvezérelt döntéstámogató rendszerekkel – optimalizálják a termelési folyamatokat.
A cél az inputanyagok (műtrágya, növényvédő szerek, vetőmagok) hatékonyabb felhasználása, a terméshozam növelése és a környezeti terhelés minimalizálása.
Az adatalapú gazdálkodás egyik legfontosabb előnye, hogy lehetőséget biztosít a precízebb és rugalmasabb döntéshozatalra. Például egy talajnedvesség-érzékelő rendszer segítségével az öntözést pontosabban lehet időzíteni, így elkerülhetők a felesleges vízfelhasználásból eredő veszteségek. Ugyanígy a drónok által készített növényállapot-felmérések hozzájárulhatnak a hatékonyabb növényvédelmi intézkedések meghozatalához, de a talaj digitális feltérképezése is lehetővé teszi a hatékony, és egyben takarékos inputanyag-felhasználást.
Tudás nélkül nem megy a gép sem
A lehetőségek gyakorlati alkalmazása persze korántsem könnyű, a precíziós gazdálkodás, illetve az azt lehetővé tévő technológia beszerzése önmagában nem elegendő, ha a termelők nem rendelkeznek megfelelő ismeretekkel és szakmai támogatással. Ezért is lett az agrárszaktanácsadás mára az egyik legfontosabb tényező a modern mezőgazdaságban. A szaktanácsadók nem csupán technológiai útmutatást nyújtanak, hanem segítenek az adott termőhelyre szabott stratégiák kidolgozásában is.
A szaktanácsadás több területet is lefedhet:
- Talajvizsgálat és tápanyag-gazdálkodás: A pontos talajvizsgálati eredmények alapján célzott trágyázási terv készíthető, amely nemcsak a terméshozamot növeli, hanem csökkenti az inputanyag-felhasználást és a talajterhelést is.
- Növényvédelem és fenntartható technológiák: Az integrált növényvédelem alkalmazásával elkerülhetők a túlzott vegyszerhasználatból eredő környezeti és gazdasági hátrányok.
- Digitális eszközök használata: A modern mezőgazdasági szoftverek és eszközök alkalmazásához szakmai támogatás szükséges, hogy a gazdák a lehető legjobban kiaknázhassák a bennük rejlő potenciált, segítségükkel ugyanakkor pontosabb döntéshozatalra van lehetőség.
- Pályázati és támogatási lehetőségek: A precíziós gazdálkodás jelentős beruházásokat igényel, ezért a gazdák számára elérhető pályázati források felkutatása és az azokhoz való hozzáférés megkönnyítése, vagyis a finanszírozás megtervezése szintén fontos szaktanácsadói feladat.
Megéri, de belevágni nehéz
A precíziós gazdálkodás és a szaktanácsadás együttes alkalmazása nem csupán a termelők gazdasági sikerességét segíti elő, hanem hozzájárul a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok elterjedéséhez is. Az agrárium jövője a technológiai innováció és a szaktudás összehangolt alkalmazásában rejlik. Azok a gazdák, akik nyitottak az új megoldásokra és hajlandók együttműködni a szakértőkkel, hosszú távon versenyképesebbek és fenntarthatóbbak lehetnek a piacon.
Problémát jelent ugyanakkor, hogy az utóbbi években számos gazdálkodó nehezebb helyzetbe került Magyarországon is. Az elmaradó jövedelmezőség miatt még az újdonságokra nyitottabb szereplők is inkább válság-üzemmódra tértek át és a „túlélésre” játszanak. Ebben a helyzetben érdemi költségmegtakarításra törekszenek, amelyre a precíziós gazdálkodás jó módszert kínál, ám a magas kezdeti költségek miatt sokan nem vágnak bele ilyesmibe.
Csak a gazdagabb szereplőké lesz?
Mindez azért is aggasztó, mert a precíziós mezőgazdaság nem csupán egy trend, hanem a jövő útja, amely – megfelelően alkalmazva – jobb piaci pozíciót, alacsonyabb felvásárlási árak mellett is megtérülést hozhat a gazdáknak.
A kezdeti, beruházási költségek és az azt követő szaktanácsadásra fordított kiadások mára már számos termelőnél megtérülnek, ám az újonnan érkezők a jelenlegi piaci környezet miatt vonakodnak belevágni a precíziós technológiák megvalósításába.
Azok a nyitottabb és nem utolsósorban tőkeerősebb, hitelképesebb gazdálkodók, akik időben felismerik a digitalizáció és a szakértői tudás jelentőségét, biztosíthatják vállalkozásuk hosszú távú stabilitását és növekedését a piaci nehézségek közepette is. Ez azonban éppen a jelenlegi helyzetben sok esetben pont azok számára nem érhető el, akik leginkább rászorulnának a hatékonyság javítását célzó változtatásokra.