Járványok felbukkanása jelent komoly fenyegetést a magyarok számára

Járványok felbukkanása jelent komoly fenyegetést a magyarok számára

agrarszektor.hu
Az állategészségügy jövője a technológiában rejlik. Az Állatorvostudományi Egyetem egy új drónnal bővítette kutatási eszköztárát. A Cibus Hungaricus Alapítvány által beszerzett eszköz fejlett kamerarendszerével segíti az állományok megfigyelését, a betegségek korai felismerését és a fenntartható gazdálkodást, ezzel új távlatokat nyit az állatorvosi kutatások és a járványvédelem területén.

1 hónap múlva jön az Agrárium 2025 konferencia!

A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!

A madárinfluenza és az afrikai sertéspestis jellegű járványok felbukkanása komoly fenyegetést jelent az állattartók és az élelmiszerlánc-biztonság számára, a dróntechnológia azonban forradalmasíthatja az állatjólléti és járványvédelmi állatorvosi gyakorlatot. A legelők és az állatállomány monitorozása rendkívül időigényes, azonban egy járványkitörés esetén kulcsszerepet játszhat az idő. Drónok segítségével a szakemberek minden eddiginél gyorsabban és hatékonyabban térképezhetik fel a fertőzött területeket, felmérhetik az állatok mozgását, viselkedését, valamint egészségi állapotát, ami megkönnyíti a hatóságok munkáját és lehetővé teszi a gyorsabb és hatékonyabb beavatkozást - írja közleményében az Állatorvostudományi Egyetem.

A nagylétszámú állattartó telepek és vágóhidak hatékonyabb élelmiszerbiztonsági vizsgálata pedig hozzájárul az élelmiszerlánc-biztonság javításához. Ennek eredményeként a fogyasztók asztalára kerülő élelmiszerek is még biztonságosabbá és megbízhatóbbá válhatnak.

EZ IS ÉRDEKELHET

Az Állatorvostudományi Egyetemen a drónok alkalmazásának lehetőségeit 2023 óta vizsgálja egy kutatócsoport. Az Egyetem által korábban beszerzett és a jelenleg a Cibus Hungaricus Alapítvány részéről átadott drónokat többek között epidemiológiai prediktív modellek megalkotására, diagnosztikai mintavételekre és állatjólléti vizsgálatokra használják. Az epidemiológiai modellek célja, hogy a baromfitartó telepeken készített légifelvételek alapján azonosítsák a járványvédelmi szempontból kritikus területeket, amelyeket mesterséges intelligencia segítségével elemeznek. Emellett a drónokkal levegő- és vízmintákat is gyűjtenek, ami eredményesebb adatgyűjtést tesz lehetővé akár nehezebb terepen is. A kutatások az állatok viselkedési reakcióira és stresszszintjére is kiterjednek, hiszen fontos megvizsgálni, hogy a drónok jelenléte milyen hatást gyakorol a különböző haszonállatokra. Az Állatorvostudományi

EZ IS ÉRDEKELHET

A Cibus Hungaricus Alapítványt öt egyetem alapította a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) támogatásával. Az alapítvány küldetése a termelők és előállítók versenyképességének növelése, piaci lehetőségeik bővítése, integrációjuk, digitalizációjuk és edukációjuk elősegítése, valamint a digitális rövid ellátási láncok fejlesztésének Kárpát-medencei módszertani központjának létrehozása. Az Állatorvostudományi Egyetem és a Cibus Hungaricus Alapítvány közös céljai megfelelnek Magyarország Digitális Agrár Stratégiájának és a hozzá kapcsolódó Digitális Élelmiszeripari Stratégiának, mely a teljes ellátási lánc mentén, a mezőgazdasági alapanyagtermeléstől a fogyasztóig segíti a digitális megoldások okszerű és hatékony felhasználását.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?