Egyre több gazda fordít hátat a szakmának: vészesen fogynak a gazdaságok

Egyre több gazda fordít hátat a szakmának: vészesen fogynak a gazdaságok

agrarszektor.hu
A felmérések szerint 2020-ban több mint 9 millió, különböző méretű gazdaság működött az Európai Unió területén. Ez a szám még akár impresszív is lehetne, ám a statisztikák szerint 2005 és 2020 között megközelítőleg több mint 5 millió gazdaság szűnt meg az Európai Unióban. A legnagyobb mértékű csökkenés a vegyes gazdálkodású vállalkozásokat érintetett, őket követték az állattenyésztésre szakosodott gazdaságok, a lista végén pedig a növénytermesztésre szakosodott farmok álltak. Magyarországon a felmérések szerint a vizsgált időszakban mintegy félmillió gazdaság szűnt meg, de ez jellemzően a legkisebb méretű ilyen vállalkozásokat érintette.

JÖVŐ HÉTEN AGROFOOD 2024 ÉS AGROFUTURE 2024 KONFERENCIA | KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL!

Az AgroFood 2024 konferencián előadóink között lesz Nobilis Márton, Hollósi Dávid, Gyuricza Csaba, Giacomo Pedranzini és Ruck János is!

Az AgroFuture 2024 konferencián előad Feldman Zsolt, Hadászi László, Nemes Imre, Petri Bernadett és Vajda Péter is!

Regisztráció most 15% kedvezémnnyel, kombinált jeggyel, az AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!

Egy friss felmérés szerint az Európai Unió területén 9,1 millió gazdaság működött 2020-ban. Ez azonban a becslések szerint 5,3 millióval kevesebb mezőgazdasági vállalkozást jelent, mint 2005-ben, ami azt jelenti, hogy a gazdaságok száma körülbelül 37%-kal csökkent egy alig 15 éves időintervallum alatt - derült ki az Eurostat oldalán nemrég megjelent elemzésből. A legnagyobb csökkenés a vegyes gazdálkodású és az állattenyésztésből élő vállalkozásokat érintette, míg a növénytermesztéssel foglalkozó vállalkozásoknál jóval kisebb (de azért még így is csaknem 20%-os) volt a megszűnések aránya.

A 2005-2020 közötti időszak nem kedvezett a vegyes gazdaságoknak

Mint írták, a gazdaságok aszerint osztályozhatók, hogy mely tevékenységek dominálnak ezek jövedelmében. Egyes gazdaságok többféle tevékenységből (vegyes gazdálkodás) szerzik meg a bevételüket, míg mások főként növénytermesztésből vagy állattenyésztésből. Az elemzés szerint akkor lehet szakosodott gazdálkodásról beszélni, ha egy tevékenység a gazdaság teljes standard kibocsátásának legalább kétharmadát adja. Bár 2020-ban az EU-ban valamennyi gazdaságtípusból kevesebb volt, mint 2005-ben, egyes gazdaságtípusok esetében a csökkenés sokkal erőteljesebb volt, mint másoknál: a vegyes gazdálkodások 2,6 millióval lettek kevesebben, 1,6 millióval csökkent az állattenyésztésre szakosodott gazdaságok száma, és "mindössze" 0,9 millióval kevesebb növénytermesztésre szakosodott gazdaság lett 2020-ra. Ez a tendencia a jelek szerint azóta sem fordult meg.

Az elemzés szerint az Európai Unióban 2020-ban az összes gazdaság közel háromötöde (58%) a növénytermesztésre szakosodott gazdaságok kategóriájába tartozott: valamivel több mint egyharmaduk (34%) a szántóföldi növénytermesztésre, körülbelül egyötödük (22%) az állandó kultúrákra, és egy kis hányaduk (2%) a kertészetre szakosodott. Az uniós gazdaságok valamivel több mint egyötödét (22%-át) adták az állattenyésztésre szakosodott gazdaságok, amelyek közül a tejtermelésre szakosodott gazdaságok voltak a leggyakoribbak (az összes gazdaság 5%-a), majd a szarvasmarha-tenyésztés és -hizlalás, a baromfitenyésztés, valamint a juh-, kecske- és egyéb legeltetéses állattartás következett, mindegyik 4-4%-kal.

Az összes gazdaságnak alig kevesebb mint egyötöde (19%) volt csak vegyes gazdaság, amelyeknél úgy foglalkoztak többféle növény termesztésével és/vagy állattartással, hogy egyetlen tevékenység sem tette ki a termelés legalább kétharmadát. Emellett volt néhány olyan vállalkozás (az összes gazdaság 1%-a) is, amely nem volt besorolható, mert önellátó jellegű, vagy mert olyan árut állítanak ott elő, amelyre nem lehet standard kibocsátást kiszámítani.

A kisgazdaságok voltak az elmúlt időszak legnagyobb vesztesei

Ahogy egy másik elemzés rámutatott, a megszűnt gazdaságok túlnyomó többsége (mintegy 87%-a) 5 hektár alatti méretű kisgazdaság volt. És bár a 2005 és 2020 közötti időszakban minden tagállamban kevesebb gazdaság működött, de a legnagyobb mértékű csökkenést Romániában (1,4 millióval kevesebb gazdaság, ami 32%-os csökkenésnek felel meg) és Lengyelországban (1,2 millióval kevesebb gazdaság, azaz 47%-kal) regisztrálták. Ezt követte Olaszország (0,6 milliós, nagyságrendileg 34%-os csökkenéssel), Magyarország (0,5 milliós, azaz 68%-os visszaeséssel), Bulgária (0,4 milliós, vagyis 75%-os csökkenéssel) és Görögország (0,3 milliós, azaz 36%-os gazdaságcsökkenéssel). Összevetésképpen a Központi Statisztikai Hivatal a 2020-as agrárcenzus előzetes eredményeit összefoglaló 2021-es kiadványa szerint a hazai gazdaságok száma a legutóbbi 2010-es cenzus óta, az akkori mintegy 351 ezerről, folyamatos fogyás mellett 2020-ra 234 ezerre csökkent. A felmérés szerint a csökkenő tendencia elsősorban az állattartással foglalkozó gazdaságokat érintette: ezeknek 2010-ben még 46%-os volt az arányuk a gazdaságokon belül, 2020-ban már csak 25%-ot tett ki. Mindeközben a főként növénytermesztéssel foglalkozó gazdaságok aránya 41%-ról 67%-ra nőtt, a vegyes gazdaságoké pedig 13%-ról 9%-ra esett vissza. 

Még mindig a növénytermesztés a mezőgazdaság húzóágazata az Európai Unióban

Az EU mezőgazdasági hasznosítású területének fele a növénytermesztésre szakosodott gazdaságokban található. 2020-ban az EU mezőgazdasági hasznosítású területének valamivel több mint fele (52%-a) a növénytermesztésre szakosodott gazdaságokban található, körülbelül egyharmada (33%-a) az állattenyésztésre szakosodott gazdaságokban, a többi (15%) pedig a vegyes gazdaságokban. Országos szinten az egyes szakosodási típusok által kezelt, mezőgazdasági hasznosítású területek aránya erősen korrelált a gazdaságok szakosodási típusonkénti számával.

Az elemzést összeállító szakemberek szerint általánosságban elmondható, hogy a növénytermesztésre szakosodott gazdaságok kifejezetten magas arányban voltak jelen számos kelet-európai országban, például Bulgáriában (73%), Magyarországon (72%) és Romániában (67%), valamint a mediterrán országokban, például Görögországban (74%), Máltán (63%) és Horvátországban (61%). Ez gyakran a gabonafélék, gyümölcsök és/vagy olajbogyó termesztésének kedvező körülményeit tükrözte. Az állattenyésztésre szakosodott gazdaságok ezzel szemben inkább az északnyugat-európai országban, például Luxemburgban (az összes gazdaság 82%-a), Írországban (79%) és Hollandiában (58%) voltak elterjedtebbek.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?