Vargáék a versenyhivatalhoz fordulnak, ha megbukik az áfacsökkentés

agrarszektor.hu
A Gazdasági Versenyhivatalhoz (GVH) fordul a Varga Mihály vezette Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), ha a piaci szereplők - megsértve a versenyjogi szabályokat - úgy befolyásolják a piaci folyamatokat, hogy ne érvényesüljön a januári élelmiszergazdasági áfacsökkentések hatása. Az áralakulást az NGM elemzői vizsgálják. A tárca az első eredményeket február közepére ígéri.

JÖVŐ HÉTEN AGROFOOD 2024 ÉS AGROFUTURE 2024 KONFERENCIA | KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL!

Az AgroFood 2024 konferencián előadóink között lesz Nobilis Márton, Hollósi Dávid, Gyuricza Csaba, Giacomo Pedranzini és Ruck János is!

Az AgroFuture 2024 konferencián előad Feldman Zsolt, Hadászi László, Nemes Imre, Petri Bernadett és Vajda Péter is!

Regisztráció most 15% kedvezémnnyel, kombinált jeggyel, az AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!

A tárca elemzői vizsgálják, hogy az élelmiszerárak alakulását a piaci viszonyok befolyásolják-e - szögezte le az agrárszektor.hu kérdésére az NGM a januári élelmiszerpiaci áfacsökkentések kapcsán. A tárca tájékoztatása szerint az első eredményekhez meg kell várni február közepét, amikor a tavalyi és idei első havi árakat már össze lehet hasonlítani.

A minisztérium lépéseket helyez kilátásba arra az esetre, hogy az élelmiszerágazat meghatározó szereplői a piac önszabályozó rendszerébe jogsértő módon avatkoznak be. Ha a vállalkozások - legsúlyosabban megsértve a versenyjogi szabályokat - az árakat például árkartellel befolyásolják, a tárca a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordul - fogalmazott az agrárszektor.hu-nak a minisztérium.

Mint ismert, januártól több terméknél, illetve szolgáltatásnál csökkent az áfa. Az élelmiszerpiacon a friss tejnél 18 százalékról, a baromfitermékeknél és a tojásnál 27 százalékról 5 százalékra mérséklődött a kulcs.

A kormány az adóintézkedésekkel a piaci versenyt és a tisztességes vállalkozásokat kívánja segíteni - szögezte le az NGM. A fogyasztói árak alakulásába is csak adóintézkedéseken keresztül, indirekt módon - az uniós és az alaptörvényi alapelveket figyelembe véve - avatkozhatnak be. Az áfacsökkentésekkel a kormány célja, hogy az így kieső - 2017-ben mintegy 55 milliárd forintos - költségvetési bevétel ne a kereskedőknél, hanem a fogyasztóknál maradjon - állapította meg a minisztérium.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?