Mi jellemezte idén az élelmiszerbiztonságot? Ilyen évet zárt a Nébih

agrarszektor.hu
Eredményes évet zár a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kiemelt ügyek igazgatósága (KÜI). A hatóság szakemberei 2019 novembere végéig 582 ellenőrzést végeztek, 124 esetben döntöttek bírság kiszabása mellett, amelynek összege megközelítette a 110 millió forintot, valamint több száz tonna ismeretlen eredetű és veszélyes árut vontak ki a forgalomból.

JÖVŐ HÉTEN AGROFOOD 2024 ÉS AGROFUTURE 2024 KONFERENCIA | KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL!

Az AgroFood 2024 konferencián előadóink között lesz Nobilis Márton, Hollósi Dávid, Gyuricza Csaba, Giacomo Pedranzini és Ruck János is!

Az AgroFuture 2024 konferencián előad Feldman Zsolt, Hadászi László, Nemes Imre, Petri Bernadett és Vajda Péter is!

Regisztráció most 15% kedvezémnnyel, kombinált jeggyel, az AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!

A vállalkozók tevékenységének korlátozására 27-szer volt szükség, míg a tevékenység felfüggesztését 19 esetben rendelték el, írta meg a Magyar Nemzet. Az élelmiszer-előállítók és -forgalmazók ellenőrzései azt támasztják alá, hogy a leggyakoribb jogsértés továbbra is a lejárt fogyaszthatósági és minőségmegőrzési idő jogellenes meghosszabbítása, valamint a termékek nyomon követésével kapcsolatos hiányosságok. A Nébih azt is elmondta, hogy az év egyik legjelentősebb fogása egy gyrost gyártó üzemben várta a KÜI szakembereit, ahol a hatóság az ellenőrzések során 114 tonna ismeretlen eredetű alapanyagot zárolt.

Kép forrása: Getty Images

Az ellenőrzések számában nem volt változás az előző évekhez viszonyítva, a hatékonyság ebben az évben is 95 százalékos volt, ami európai uniós szinten is kiemelkedő teljesítménynek számít. A Nébih szerint mindez alátámasztja az igazgatóságon kialakított műveleti rend sikerességét. Az idén - részben az afrikai sertéspestis veszélye miatt - kiemelt figyelmet kaptak az élő állatok exportjával kapcsolatos ellenőrzések. A hatóság embereinek több esetben is intézkedniük kellett a jelöletlen állatok és a szállítmányokkal kapcsolatos dokumentációs hibák miatt. Egy vásáron például száz jelöletlen sertést találtak az ellenőrök, az állatok forgalmazását azonnal betiltották.

A KÜI ebben az évben is folytatta a különböző növényvédő szerek értékesítésének ellenőrzését, a hagyományos boltok mellett a világhálón kínált áruk sem kerülhették el a hatóság figyelmét. Hasonlóan szigorú ellenőrzésnek vetették alá a különböző táplálékkiegészítőket is. Az interneten forgalmazott termékekben több esetben is tiltott alapanyagot találtak az ellenőrök, olyan táplálékkiegészítő is volt a piacon, amely parlagfüvet tartalmazott. Az Agrárszektor korábban egy összeállítást is készített az év legnagyobb agrárbotrányaiból, amely itt olvasható:

EZ IS ÉRDEKELHET

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?