Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Aki követi a magyar gasztronómia fejlődését, nem talál különösebben nagy meglepetést abban, hogy egyre több jó, sőt kiváló étterem van Budapest határain kívül is. Egyrészt a főváros már egyre inkább telítődik, a fine dining csúcsgasztronómia mellett évről évre bővül a színvonalas bisztrókonyha rétege is, a magas szakmai színvonal pedig a street food szintjén is megtalálható.
Csúcson a vidéki éttermek
A gasztronómia iránt nyitott utazó pedig nyugodt szívvel elindulhat az ország bármely részébe: egy hétvége alatt akár két-három minőségi éttermet is kipróbálhat, jellemzően a fővárosinál alacsonyabb árakon. A gasztronómiai szaklapok listáin két-három éve egyre előkelőbb helyen szerepelnek a vidéki éttermek: a legismertebbek, mint az encsi Anyukám Mondta, a veszprémi Chianti, a debreceni IKON, a fertőrákosi Ráspi, a balatonszemesi Kistücsök vagy a pannonhalmai Viator mellé már felsorakozott egy nagyon erős, megbízható és izgalmas vonal. Ide sorolhatjuk például az egri Macok Bisztrót, a tatai Platánt, a pécsi Susogót, a miskolci Végállomást vagy Tokaj-Hegyalja legjobb éttermét, a mádi Gusteau Kulináris Élményműhelyt.
A Budapesten kívüli minőségi vendéglátásnak egyre nagyobb szerep jut, de a legjobb éttermeket még a gasztroturisták tartják el, akik sokszor egymásnak adják a tippeket, hol érdemes vacsorázni, borozni a környéken - véli Macsinka János, az egri
Macok Bisztró és Borbár étteremvezetője.
A helyi vendégkör egyre erősebb - őket például a hétköznapi ebédmenüvel lehet becsábítani -, de az is számít, hogy sok környékbeli cég vezetői is hozzájuk viszik vacsorázni ügyfeleiket, munkatársaikat.
Minőségi alapanyag hazai forrásból
Az egri csúcsétteremben kimondottan a regionális gasztronómia fejlesztése az egyik legfontosabb cél.
a tésztát bogácsi nagymamák gyúrják, a pisztrángot Szilvásváradról szerzik be, a lekvár Noszvajról érkezik, a bárány Kelemérről, a marhahúsért nem Uruguayba, hanem Szabolcsba, pontosabban Rohodra utaznak. Sok termelő már közvetlenül keresi őket, így akár az étteremmel együtt gondolkodva is tudnak fejleszteni.
Persze Egerben is érzik a magyar vendéglátás egyik legnagyobb problémáját: a munkaerőhiány és a tapasztalt munkaerő elvándorlása hatványozottan érinti a vidéki éttermeket. A Macokban ezt saját képzéssel, a több évtizedes tapasztalatok gyakorlati átadásával próbálják orvosolni - sok alkalmazottjuk azonban az így megszerzett tudással külföldön keres magának munkahelyet.
Macsinka János azzal számol, hogy az éttermi áfa csökkentését visszaforgatva hosszú távon a munkabérek emelésébe tudják majd építeni, és a gasztronómiai fejlődés is sok szakembert hazacsábíthat.
- véli Erhardt Zoltán. A konyhafőnök-tulajdonos azt tapasztalja, hogy sok Sopronba látogató - például Budapestről - ma már tudatosan választ, keresi a jó helyeket. Ismerősök ajánlására, a szaksajtó figyelemfelkeltő cikkeit olvasva jut el hozzájuk, az Erhardtba.
Néha pedig igazi világsztárok is kíváncsiak a konyhára: előfordult például, hogy a VOLT Fesztivál alatt Jared Letónak készítettek fogasfilét.
A cikk saját termék népszerűsítését szolgálja.