Ezt rengetegen elrontják: így öntözd helyesen a növényeket a nyári hőségben

Ezt rengetegen elrontják: így öntözd helyesen a növényeket a nyári hőségben

Nagy Z. Róbert
Az idei év eddig meglepően esős volt a korábbiakhoz viszonyítva. Hazánkban azonban egyenlőtlen a csapadékeloszlás, tehát jócskán számíthatunk olyan száraz időszakokra, amikor öntözéssel kell pótolnunk a hiányzó talajnedvességet.

JÖVŐ HÉTEN AGROFOOD 2024 ÉS AGROFUTURE 2024 KONFERENCIA | KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL!

Az AgroFood 2024 konferencián előadóink között lesz Nobilis Márton, Hollósi Dávid, Gyuricza Csaba, Giacomo Pedranzini és Ruck János is!

Az AgroFuture 2024 konferencián előad Feldman Zsolt, Hadászi László, Nemes Imre, Petri Bernadett és Vajda Péter is!

Regisztráció most 15% kedvezémnnyel, kombinált jeggyel, az AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!

Mikor öntözzünk: reggel, este, éjjel, vagy napközben?

A legnagyobb melegben, napközben nem szerencsés öntözni mert a felforrósodott levelekre jutó víz stresszeli a növényt, tehát ez a legrosszabb időpont, amit az öntözésre kiválaszthatunk. A késő esti öntözés előnye, hogy kicsi éjjel a párolgási veszteség, és a növényeknek hosszabb idő áll rendelkezésére, hogy vizet vegyenek fel. A hátránya ennek esőztető öntözés esetén, hogy egész éjjel nedvesek a levelek, ami növényvédelmi szempontból nem annyira ideális, hiszen a bakteriális és gombás fertőzések így könnyebben tudnak támadni. A kora reggeli öntözés is megfelelő lehet, de előnye és hátránya pont felcserélődik a késő estihez képest. Mivel délelőtt hamar emelkedni kezd a hőmérséklet így a kiöntözött víz egy része elpárolog, és kevesebb idejük van a növényeknek a vízfelvételre. De a nedves levelek ilyenkor hamarabb megszáradnak, ami segít a bakteriális és gombás fertőzések elkerülésében.

Az előbbi ajánlások esőztető öntözésre vonatkoznak. Ha csepegtető öntözés van kiépítve az mehet napközben is, nem sokkolja a növényt hiszen nem kerül víz a leveleire. A csepegtető öntözés nappal több párolgási veszteséggel jár ugyan, de az mégsem veszteség teljesen, hiszen az elpárolgó víz párásabb mikroklímát teremt a növények közelében, ami ideális meleg, száraz időszak esetén.

Mennyi az annyi?

Az öntözővíz-szükséglet meghatározásához van egy egyszerű képlet: 1 mm víz egy négyzetméteren „szétterítve” 1 litert jelent, és rendszeres öntözés esetén, azaz nem teljesen porszáraz talajon ez kb. 1 centiméteres talajréteg átnedvesedéséhez elegendő. Ezt olyan lassan kell kijuttatni, hogy ne tudjon elfolyni a talaj felszínén annak a lejtése miatt, hanem legyen ideje beszivárogni. Ebből látható, hogy egy négyzetméteren 10 liter víz kijuttatása 10 centimétert nedvesít be, 20 liter húszat, harminc pedig harmincat. Itt jön a képbe, hogy mit öntözünk, és annak a növénynek milyen mélységben van a gyökér zónája? A fűnek 10 centiméterig elég lejuttatni a vizet, a lágyszárú évelőknek 10-30 centiméterig a fáknak 60-80 centiméterig. Következésképp a fáknál már nem annyira éri meg az esőztető öntözés, sokkal jobb, ha a tövéhez öntünk pár vödörrel, és az célzottan ahova kell, oda jut le.

Ritkán többet, vagy gyakran kevesebbet?

Egyértelműen ritkán többet, azaz nagyobb vízmennyiséggel öntözzünk, ellenkező esetben mindig csak a talaj felszínét nedvesítjük meg, így a növények gyökerei is oda koncentrálódnak és hozzászoknak a gyakori kis vízadagokhoz. Ez azért sem jó, mert ha az öntözés kimaradna, akkor lévén az alsóbb talajrétegben kevesebb gyökértömeg található, ezért hamarabb kezdi a vízhiány tüneteit mutatni a növény. Fák esetén ez statikailag sem ideális, hiszen, ha mélyebbre nem „küld” gyökereket a fa, ezért vihar idején könnyebben kidől.

Öntözési célok

Sokféle céllal öntözhetünk, melyek vízadagban, a víz kijuttatásának a módjában is eltérőek. Vízpótló öntözés során a talaj vízhiányának megszüntetését célozzák meg. Ekkor a gyökérzettel átszőtt talajréteget nedvesítik át, emiatt a vízadagot a növények növekedésével arányosan növelni kell. Vetések után a kelesztő öntözéssel a magvetés után kiszáradó felső talajréteg víztartalmát növelik, ezzel elérve, hogy a megduzzadt mag ne száradjon ki a kelésig. Kelesztő öntözés csak rendszeresen, és kis vízadagokkal (5–10 mm) végezhető.

A frissítő öntözéssel a növény lankadását szüntetik meg, valamint a levelek hőmérsékletének csökkentése, a párásabb mikroklíma kialakítása, ezáltal a nagy meleg miatti párolgás csökkentése a cél. Esőszerű öntözéssel kis vízadagokat (2-4 mm) juttatnak a növényekre, emellett a talaj felszínét is hűtik, ami utána a levegőt is hűti. A növények a levelükre kerülő vizet felveszik, de ez tüneti kezelés csak, hiszen a növények optimális vízállapota a gyökéren keresztüli vízfelvétellel javítható.

Párásító öntözést a levegő páratartalmával szemben igényes növényeknél naponként akár többször is végzik. Az öntözővizet permetszerű elosztással kapják a növények. A talajművelést könnyítő előöntözés akkor alkalmazandó, ha a száraz talaj kötött, rögös emiatt nem alkalmas magágynak. Ezután a talaj aprómorzsás szerkezetűvé alakítható. A talajátmosó öntözésre akkor van szükség, ha a talaj túlzott sótartalmát a gyökérzónából eltávolítanák, a mélyebb rétegekbe mosnák. Ehhez nagy vízadag (150-200 mm) szükséges. Trágyázó öntözéskor a vízben oldható fejtrágyák öntözővízzel együtt történő kijuttatását értjük. Másik megnevezése a tápoldatos öntözés. A vízben oldott tápanyag gyorsabban s jobb hatásfokkal hasznosul, mint ha szilárd műtrágyát juttatnak ki és várják, hogy azt az eső oldott állapotba, a növények számára felvehető formába hozza.

Bár most nem aktuális, de létezik fagy elleni öntözés, ennél a víz nagy fajhőjét, illetve a nedves talaj nagy hőkapacitását hasznosítják. Késő tavaszi fagyveszély idején a beöntözött talaj a napsütés hatására fölmelegszik, sok hőt tárol, amelynek éjszakai kisugárzásával mérsékli a levegő talaj feletti rétegének a lehűlését.

A beiszapoló öntözést a palánták kiültetésekor alkalmazzák. Ez a talajszemcséknek a gyökerekhez és a tápkockákhoz való tapadását segíti, ezzel jobb eredményű és gyorsabb lesz a begyökeresedés. Nyáron a lemosó öntözés is fontos lehet. Gyomirtó szer elsodródásakor, vagy tévesen nagy dózisban kijuttatott növényvédőszerek kedvezőtlen hatásai csökkenthetők, ha gyorsan nagy vízadaggal lemossák a növényeket. Ennek akkor is lehet értelme, ha a levelek porosak, hiszen a por árnyékol, gátolja a növény légzését és a fény hasznosulását is csökkenti.

Így juttassuk ki a vizet

A legismertebb az esőszerű öntözés, melynél a csővezetékben nyomás alatt vezetett víz szórófejeken át porlasztva, a természetes esőhöz hasonlóan, cseppekben kerül a növényekre, és a talajra. Nagy melegben, tűző napsütéskor nem alkalmazható, mert károsodhatnak a növények. Az esőszerű öntözés vízelosztása erős szélben nem lesz egyenletes, emellett magas hőmérsékletnél a vezetékből kijuttatott víz 20-30 százaléka még a levegőben elpárolog, e veszteséggel számolni kell. A felületi öntözés során a talaj felszínén vezetik, csörgedeztetik a vizet, ami a gravitáció hatására a lejtés irányába szabadon mozog, közben egy része a talajba szivárog. Barázdákat, vagy ágyásokat kell kialakítani, ezzel lehet a víz folyásirányát szabályozni. Árasztó öntözéskor pedig a bakháttal határolt területet elárasztják vízzel, ekkor a növények vízben állnak, amíg a talaj beszívja a vizet. A talaj levegőtlenné válhat a rendszeres árasztástól, ezért azután lazítással levegőztetni kell. A csepegtető öntözés során a víz a növények mellett a talaj felszínére csepeg. Az öntözött talaj egy-egy ponton, ám ott tartósan kapja az öntözővizet. E módszernek a vízfelhasználása takarékos, az adagolás automatizálható, és a beruházás költségigénye sem túl magas. Csak szűrt, sószegény víz alkalmas ilyen öntözési módhoz, mert a csepegtetőpontok eldugulhatnak.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?