Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A tagállamok zöme hiányolta a Bizottság ajánlásában az objektív kritériumrendszert, ami alapján dönteni lehetne a tiltásról vagy megengedésről. Németország egyenesen ellentétesnek ítélte a javaslatcsomagot a belsőpiac szerkezetével: szerinte, ha a tagországok a javaslatcsomag alapján ugyanazt a növényt betilthatják vagy engedélyezhetik, az megkérdőjelezi az egységes belső piac működését és így alapvető uniós jogszabályba ütközik - olvasható a BruxInfo összefoglalójában.
A Bizottság javaslatában csak arra tért ki, mi alapján nem lehet tiltást eszközölni, kizárva a környezetvédelmi és egészségügyi okokat, ezért a tagállamok azt kérik, dolgozzon ki a Bizottság egy egységes kritériumrendszert.
Magyar részről Fazekas Sándor, a vidékfejlesztési tárca vezetője felszólalásában elmondta: "Nem zárult még le az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) környezeti kockázatértékelési útmutatásának felülvizsgálata, és várjuk, hogy a Bizottság elkészüljön a jelentésével a várható szociális-gazdasági hatásokról".
Magyarország számára az is problémát jelent, hogy nem lehet korlátozni az ország területén a GM-vetőmagok szabad áramlását, illetve azoknak a vetőmagoknak a használatát, melyek ugyan hivatalosan nem génkezeltek, de technológiai eljárás során ilyen módon szennyeződtek.
A tagállamok által felvetett kérdésekre reagálva Dalli biztos elmondta: a Bizottság azért nem akarta megszabni a tiltási kritériumokat, mert nagyobb rugalmasságot kívánt biztosítani a tagországoknak. "Az elhangzottak fényében tovább fogjuk vizsgálni a kérdést, bár kizárólagos listát továbbra sem tartok elképzelhetőnek" - közölte Dalli.
A javaslatcsomagról
A Bizottság három elemből álló javaslatcsomagja fenntartaná a GM-növények európai engedélyezési mechanizmusát, melyet Dalli biztos szerint "továbbra is tudományos alapokon kell végezni", és amelyért továbbra is Európai Élelmiszer-biztonsági Hivatal (EFSA) lenne a felelős.