Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A FruitVeB-nél nemrégiben elkészült az ágazat stratégiai terve, melyben a prioritások között szerepel a termelés növelése. A magyar zöldség-gyümölcs ágazat az elmúlt másfél évtizedben - az 1992-es mélypont után - 2,1 millió tonnáról 26-2,7 millió tonnára emelte éves termelését. Mártonffy Béla szerint azonban ennél több magyar termékre lenne szükség, mivel a piac igényli. A FruitVeB elnöke úgy vélte, ezt a lehetőséget ki kell használni, és a rendszerváltáskor elveszített mintegy egymillió tonnás mennyiséget ismét meg kell termelnie az ágazatnak, eleget téve a magyar áruk iránti kereslet emelkedésének.
Ennek érdekében pótolni kell az elmaradt fejlesztéseket - összességében 100-150 milliárd forint, vagyis mintegy 50-60 milliárd forintnyi uniós forrásra lenne szükség -, valamint szervezettebbé kell tenni a termelést. Így a magyar zöldség- és gyümölcs-, valamint a gombatermelés összmennyisége ismét elérheti a 3,5-4,0 millió tonnás éves szintet. A termelés bővítése mintegy 100-150 ezer új munkahelyet is teremtene - tette hozzá a szakember.
A kitűzött cél elérése érdekében a gazdálkodókat olyan helyzetbe kell hozni, hogy ténylegesen versenyezhessenek a piacon nemcsak bel-, hanem külföldön is. Ehhez például érzékelhetően csökkenteni kellene a különféle közterheket: a járulékokat és az áfát. Hathatósan fel kellene lépni a feketegazdaság ellen, aminek aránya az ágazatban 30-40, de esetenként 50 százalék is lehet.
A termelői értékesítő szervezeteknek (tész) kiemelt szerepet kell kapniuk a minőségi árutermelésben és az áruk koncentrált kínálatának megteremtésében. Ezért a tészek mostani 18-20 százalékos arányát az ágazati termelésben meg kell duplázni, az átlagos nyugat-európai szintre kell emelni. Az ágazat hatékonyabb működésének további feltétele a termelők és kereskedők tényleges együttműködésének megteremtése, egy kereskedelmi adatbázis létrehozása. A regisztráció ugyanis - a tapasztalatok ezt mutatják - a legális tevékenység felé terelné a piaci szereplőket.
Az MTI korábbi információi szerint idén a zöldség-gyümölcs ágazat átlagosan mintegy 30 százalékos veszteséget szenvedett el elsősorban az időjárási körülmények miatt. Az ágazat termelése 2 millió tonna alá esett, amire hosszú évek óta nem volt példa. Az elsődleges árbevétel is jelentősen csökkent, ebben az évben mintegy 160 milliárd forintot tesz ki a szokásos 200 milliárd forint helyett.